ÖKSÜZ MAHALLE!

ÖKSÜZ MAHALLE!
30 Mayıs 2020

Dar gelirli vatandaşları konut edindirme düşüncesiyle 1967’de başlayan daha sonrasında 1977 yılında yapı kooperatifine dönüşen 700 bin metrekare alanda kurulu Dağkent Projesi 1999 sonrasında mahalleye dönüştürülmüştür.

         Aradan geçen bunca yıla rağmen halen projenin tamamlanamamasının başlıca nedeni imar planı notlarına her parsel için uygulama projelerinin plan notu işlenmesi ve bu sebeple proje değişikliğine gidilememiş olmasıdır. Proje yıllar içinde basit değişiklikler gösterse de bugünün ihtiyaçlarını ya da arsa sahiplerinin isteklerini karşılamaktan uzaktadır.

         Diğer bir ana sorun da bu bölgeye ulaşımın D-100 karayolu üzerinden sağlanmasıdır.

         Özellikle son günlerde yaşadığımız covid19 salgını sürecinde evlerine hapsolan tüm hemşerilerimizin aklında “Şu işler normale bir dönsün hemen müstakil bir ev yapacağım ya da satın alacağım” düşüncesi oluşmuştur.

         İşte tam da bu noktada alt yapı anlamında en hazır ve en ekonomik alan Dağkent Mahallesi bir yıldız gibi parlamaktadır.

         Ne var ki, bahsettiğim iki ana sorun sebebiyle bahçeli, müstakil ve ekonomik bir ev hayali kuranların bu hayalleri suya düşmektedir.

         Peki, bu iki ana sorun çözümsüz müdür?

         İşte bu sorunun cevabı Bolu Belediyesi yönetim kadrolarındadır.

         Bu konu temelinde teknik bir problem gibi görünse de aslında hukuksal bir problemdir. İşte tam bu noktada bu gün görevi başındaki Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’a büyük bir görev düşmektedir.

         Her şeyden önce iyi bir AVUKAT olan Sayın Başkan, neden bu sorunu görmezden gelmektedir?

         Sorunun hukuksal boyutu nedir?

         Dağkent Projesini hazırlayan mimar, Sayın Behruz Çinici aynı zamanda o dönemde meslek ayrımı olmadığından şehir planlamacılarının alanı olan imar planlarını da hazırlamış ve plan notlarını da kendi oluşturmuştur. Bu sayede telif hakları mimara geçmiştir. Plancının görüşü alınmadan imar planı ve plan notları değiştirilememektedir.

         “Peki proje müellifi ile görüşülüp plan notları değiştirilsin!” diyeceksiniz doğal olarak. Planları ve plan notlarını hazırlayan Mimar Behruz Çinici 18 Ekim 2011 yılında vefat etti. Ancak oğlu da mimar olduğu için Fikir ve Sanat Eserleri Koruma Kanunu gereğince babasının tüm hakları oğluna geçmiş oldu.

         Buradaki hak meselesine gelecek olursak, proje müellifin bu gün için imar planı değişikliği yapabilmesi meslek ayrımı sebebiyle bana göre mümkün değildir. İşte hukuk burada devreye girecektir.

         Belediye polemiğe girmeyelim kısa yoldan meseleyi çözelim derse proje müellifinin oğlu sağdır. Bu meselenin çözümü için Bolu Belediyesi ile görüşme de yapmıştır. Ancak ne Belediye yönetimi ne de ilgili komisyon bu yaklaşıma ciddiyetle yaklaşmamıştır.

         Şu an yetki sahibi mimar ile temasa geçildiğinde buradaki parsellerde uygulanan A,B,C,D tipli 4 adet proje, günümüz şartlarına ve arsa sahiplerinin taleplerine göre değiştirilebilir. Daha ileri boyuta gidilirse arsalar üzerinde bulunan ve plan notu olarak görülen projeler tümden iptal edilebilir. Böylece isteyen istediği gibi proje yaptırabilir.

         Çözüm noktası kısaca Belediye yönetimidir!

         İkinci sorun olarak görülen ulaşım meselesine gelince 14 Burada AVM arkasından imar planlarında işlenmiş geniş bir bulvar vardır. Bu bulvar, Dağkent Mahallesi’ne kadar ulaşmaktadır. Bu yolun açılmasında yasal olarak bir problemde yoktur. Bu yeni yol açıldığında, Kalıcı Konutlar’da bulunan ve otoban girişinin altında yer alan alt geçitle çok rahat bir biçimde D-100 Karayolu kullanılmadan Dağkent Mahallesi’ne ulaşım sağlanabilir.

         Bu konuda da top Bolu Belediyesi yönetimindedir!

         Şu kritik süreçte, kriz bir fırsata dönüşebilir ve Dağkent Mahallesi Bolu’muzun en nezih mahallesi olabilir.

         Bunun önündeki engel, Dağkent’in öksüzlüğüdür, kimsesizliğidir!

         Bolu Belediyesi bu ‘Öksüz Mahallesi’ne sahip çıkacak mıdır?

         Kafamdaki en önemli soru bu…

 

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR