DESTEK ALMAK İSTEYEN ÇİFTÇİ BUNU MUTLAKA YAPMALI

Çiftçilerin tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri için 30 Haziran 2014’den bu yana yapmaları zorunlu olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncellemeleri için 2020 son kayıt tarihi 30 Haziran’da doluyor.

DESTEK ALMAK İSTEYEN ÇİFTÇİ BUNU MUTLAKA YAPMALI
26 Haziran 2020

Çiftçilerin tarımsal desteklemelerden faydalanmaları için Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olmaları gerekiyor. ÇKS’de bilgiler ise güncellenmeye başlandı. Konuya ilişkin Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat açıklama yaptı. Çiftçilerin ÇKS’de kayıtlı olan bilgilerini güncellemeleri gerektiğini belirten Murat, “Bildiğimiz gibi ÇKS kayıtlarını oluşturmayan yada güncellemeyen üreticilerimiz devletimizin verdiği tarımsal desteklerden faydalanamıyor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde birçok işlemin üreticilerimizi korumak adına mümkün olduğunca dijitalden yapılmasına önem vermekteyiz. Üreticilerimiz il/ ilçe müdürlüklerimize gelmeden e-devlet üzerinden veya çiftçilerimize kesintisiz hizmet veren https://eciftci.tarbil.gov.tr üzerinden de yapabileceklerdir. Söz konusu işlemler, başvuru evrakları (güncelleme için ÇKF Formu ve Çiftçi Belgesi ile birlikte) 30 Haziran 2020 tarihine kadar il / ilçe müdürlüklerimize teslim edilmek şartı ile yapılabilecektir” dedi.

ÇKS başvurusu olmayan çiftçilerin yıl içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, prim uygulamalarında verilen desteklemelerden yararlanamayacağını söyleyen Murat, “Bunun yanında çiftçilere verilen tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yaralanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için ÇKS kaydı zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca tarımsal ürünlerin pazarlama imkânlarını artıracak, tüketiciye de makul fiyatlardan tarımsal ürünlerin ulaşmasını sağlayacak, alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek tarımsal üretim ve ticarete ivme kazandıracak olan Dijital Tarım Pazarına katılabilmek için de üreticilerimizin ÇKS‘ye kayıtlı olmaları gerekiyor. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları adına 30 Haziran’a kadar ÇKS kaydı ve güncellemerini yapmaları gerekmektedir. ÇKS kaydını yaptıran üreticilerimiz kayıtlı bilgilerini yine e-devlet uygulaması üzerinden sorgulayabilir. Üreten Bolu'nun üreten çiftçilerine bol ve bereketli kazançlar dilerim” dedi.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl /İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR