AMME ALACAKLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

MHP Bolu İl Başkanı Cihan Başaran’ın borçlu vatandaşların borçlarını ödemelerinde kolaylık sağlaması için Amme Alacakları Kanunu’nda değişiklik yapılması yönünde hazırladığı kanun teklifi MHP’li vekiller tarafından Meclis Komisyonu’na sunuldu. Başaran, “Borç batağına batmış vatandaşın daha da perişan olmasını engelleyecek bir kanun teklifi önerdim” dedi.

AMME ALACAKLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ
28 Haziran 2020

Mesleği mali müşavirlik olan MHP Bolu İl Başkanı Cihan Başaran borçlu vatandaşlar için bir kanun teklifi hazırladı. Cihan Başaran’ın hazırlayarak talep ettiği, devlete olan borçlar nedeniyle haczedilen araç ve gayrimenkuller nedeniyle mağdur durumda olan vatandaşa büyük kolaylık getiren kanun teklifi meclis komisyonuna sunuldu.

Konu hakkında açıklama yapan MHP Bolu İl Başkanı Cihan Başaran, uzun yıllardır mali müşavir, iktisatçı ve ekonomist olmasının kazandırdığı bilgi birikimi ve tecrübe ile tespit ettiği bir çok aksaklık ve eksiklik içeren konular olduğunu belirterek “Bu konuları çözüme kavuşturmak için çalışmalarım var. Bunlardan biri olan Amme Alacakları Kanunda değişiklik yapılması önerim, MHP Milletvekillerimiz tarafından meclis komisyonuna kanun teklifi olarak sunuldu. Borç batağına batmış vatandaşın daha da perişan olmasını engelleyecek bir kanun teklifi önerdim. Resmi kurumlara olan borç nedeniyle haciz işlemi, sosyal, ekonomik ve ticari hayatı perişan eden bir uygulama olarak vatandaşımızı rahatsız ediyordu. Ekonomik olarak iflasın eşiğine gelmiş vatandaşı daha da perişan ediyordu.  Bu konudaki sorunları dile getirdim ve çözüm önerimi Mecliste MHP Milletvekili Esin Kara’ya ilettim. Amme alacakları kanununda yapılacak birkaç düzeltme ile borç batağına batmış vatandaşın daha da perişan olmasını engelleyecek bir kanun teklifi önerdim.

RESMİ KURUM BORCU NEDENİYLE HACİZ EDİLEN MALLARI VATANDAŞ KENDİSİ PİYASA DEĞERİNDEN SATABİLECEK

Bu kanun düzenlemesi kabul edilirse, bundan önce ve bunan sonra, resmi kurumlara olan borcu sebebi ile haciz işlemi ile karşılaşan vatandaşımız mal varlığını piyasa değerinde kendisi satabilecek. Satış bedeli doğrudan devletin kasasına girecek. Vatandaşın borcundan düşülecek. Fazla tahsil edilen varsa vatandaşa iade edilecek. Bu sayede hem devlet tahsilatını zamanında yapmış olacak, hem de vatandaş borcundan kurtulacak. Bu kanun teklifi önerisi, Konya Milletvekili Esin Kara hanımefendi tarafından dikkatle incelendi ve olumlu değerlendirildi. MHP milletvekillerimiz tarafından çalışması tamamlandı ve kanun teklifi haline getirildi. Ekonomik zorluk içerisinde iflas noktasına gelmiş vatandaşın, resmi kurumlara olan borcu nedeniyle, icralar, hacizler ve ihale yolu ile satışa çıkarma işlemleri aylar, yıllar sürerek uzuyordu. Bu süreçte faizler ve masraflar da işlemeye devam ediyordu. Son olarak resmi kurum tarafından satışa çıkarıldığında değerinin çok altında bir bedel ile ihalede satılıyordu. Böylece borçlu vatandaşı daha da perişan eden bir uygulamaya sona erecek’’ dedi.

Öneri, MHP Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, MHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak ve MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu imzası ile Meclis Komisyonuna Kanun Teklifi olarak sunuldu.

 

 

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

2020 © İnterbolu TV
© 2020 Tüm hakkı interbolutv.com sitesine aittir. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır. Köşe yazılarından yazarlar sorumludur. İçerik, resim ve medya kaynak göstermeden kullanılamaz. interbolutv.com sitesi Anadolu Ajansı abonesidir.