TÜRK-İŞ, “BAROLAR GİBİ BİZ DE ANKARA’YA YÜRÜRÜZ!”

TÜRK-İŞ Bolu İl Temsilcisi Özgür Elçi, Kıdem Tazminatı’nın Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı ile yeniden düzenlenmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, “Barolar Ankara’ya yürüdü. Biz de TÜRK-İŞ emekçileri olarak buradan Ankara’ya yürürüz” dedi.

29 Haziran 2020

“KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA!..”

Kıdem Tazminatı’nın Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı ile yeniden düzenlenmesine tepkiler büyüyor. Haftasonu açıklama yaparak “Amacımız işçilerin kıdem tazminatı hakkını kalıcı bir sisteme bağlamak” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a TÜRK-İŞ 81 ilde yaptığı basın açıklaması ile cevap verdi.

BU SADECE BİR UYARI”

TÜRK-İŞ Bolu İl Temsilcisi Özgür Elçi, iş kolları başkanları ve sendikalılarla birlikte İzzet Baysal Anıtı önünde basın açıklaması yaparak Kıdem Tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu yineledi. 81 ilde eşzamanlı yapılan basın açıklamasının sadece bir uyarı olduğunu söyleyen Elçi, gerekirse barolar gibi kendilerinin de Ankara’ya yürüyeceklerini belirtti.

Elçi, “Şimdilik sadece küçük bir grupla bir uyarı olarak bu basın açıklamasını yapıyoruz. Eğer hükümet bu yasayı geçirmeye çalışırsa daha fazla mücadele edeceğimize kimsenin şüphesi olmasın. Barolar Ankara’ya yürüdü. Biz de TÜRK-İŞ emekçileri olarak buradan Ankara’ya yürürüz” dedi.

Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için faturanın işçiye kesildiğini söyleyen Elçi, “Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” dedi.

Elçi, kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istediklerini söyleyerek “Bugün çalışanlara ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasının istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ERDOĞAN ‘AMACIMIZ İŞÇİNİN HAKKINI KALICI SİSTEME BAĞLAMAK”

İşverenlerin ve çalışanların sorunlarına köklü çözümler getirmeye çalıştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amacımız işçilerimizin kıdem tazminatı haklarını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır. Hep söylerim, işveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya bu konuyu kendi aranızda halledin. Kendi aranızda halledemeyip bunu eğer 'Kabine halletsin.' diyorsanız ha burada art niyet vardır. Kusura bakmayın, böyle bir art niyete ne Cumhurbaşkanı olarak şahsım ne de kabinemiz alet olamayız. Niye kendi aranızda bu işi çözmüyorsunuz? Niye kendi aranızda bunu halledemiyorsunuz? Kendi aranızda halledemeyip ondan sonra bizleri işçimizin ve işverenin karşısında zor duruma düşürmek veya kötü durumda bırakmak mı istiyorsunuz? Bugüne kadar attığımız her adımda nasıl emekçi kardeşlerimizin yanında yer almışsak, bu konuda da aynı anlayışla hareket edeceğiz" sözlerine ise Elçi şöyle yanıt verdi:

HÜKÜMET GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını izledik. Taraflar kendileri anlaşsın diyor bizim böyle bir talebimiz yok. İşveren talebinin de böyle bir talebi yok. Hükümet gündem yaratmaya çalışıyor maddi konulardan dolayı. Yapılan araştırmaya göre işten ayrılan yüzde 86 kısım kıdem tazminatını zaten alabiliyor. Getirilen arabuluculuk sistemi de yürüyor. Sendikaların kendi aralarında anlaşamadığı konusu doğru değil çünkü biz TÜRK-İş olarak tek çatı altında tek bir ağızdan sesimizi haykırıyoruz.”

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR