İSTİFA ETTİREBİLDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?

İSTİFA ETTİREBİLDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?
21 Temmuz 2020

Siyasette kolay kolay görevdeki başarısızlıktan dolayı sorumluluk hissedip istifa eden olmaz. Biz de siyaset lider endeksli olduğundan bir istifa haberi gündeme geldiğinde  herkesin kafasında liderin istifa eden ile yollarını ayırdığını anlar.

Geçtiğimiz hafta Bolu CHP İlçe Başkanı’nın istifa haberi basına düştüğünde gözler direk olarak parti üstünde hakimiyeti halen devam eden Sayın Belediye başkanımıza döndü.

Peki neler olmuştu?

Barınakta ölen hayvanların itinasız bir şekilde çöp kamyonunun arkasında çöplüğe götürülmesi haberi sonrasında görevinden alınan veteriner işleri müdürü yerine yapılan atamadan mesleki olarak rahatsız olan ilçe başkanının bu rahatsızlığını bir ortamda dile getirmesi ve bu olayın Belediye Başkanına  taşınması sonucunda doğan gerginlik sonrasında CHP İlçe Başkanı’nın istifa edeceğini açıklaması ile son bulmuştu.

Şimdi çok tartışılan atama ile başlayalım.

Şahsen ben veteriner işleri müdürlüğüne veteriner olmayan bir kişinin atanmasını yadırgamadım. Bu Sayın Belediye Başkanı’nın tasarrufudur. Sorumluluk tamamen kendisine aittir. Atanan kişinin idarecilik yeteneği bu birimi yönetmede başarısını ya da başarısızlığını yönlendirir. Ancak konu başlığı hayvan severlik olunca işler biraz değişiyor. Çünkü veteriner işleri müdürlüğünün tek görev alanı sahipsiz evcil hayvanlar değil!

Protein ihtiyacımız için kesilen hayvanların sağlık kontrollerinden tutunda mezbaha denetimlerine kadar.

Yeni atanan müdürümüze görevinde başarılar diliyoruz.

Gelelim asıl meseleye!

Parti tüzükleri gereği seçilmiş merkez ilçe Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve Merkez İlçeden seçilmiş Belediye Başkanı, seçildikleri parti listesinin Merkez İlçe Başkanına tabidirler. Ast -Üst ilişkisi anlamında Merkez İlçe Başkanı bu seçilmiş kişilerin üstü konumundadır.

Hal böyle iken seçilmiş Belediye Başkanı, Merkez İlçe Başkanı ile olan ilişkilerinde bu ast-üst konumunu atlamamalıdır. Aksi durum Parti Tüzükleri gereğince disiplin mekanizmasını ilgilendiren sonuçlar doğurabilir.

Ancak Ülkemizde seçilmişler kendilerini herkesin üstünde gördüklerinden ve parti genel merkezleri de zaman zaman yapılan üslup hatalarını göz ardı ettiğinden bu disiplin mekanizması merkez ilçe başkanları için maalesef hiç çalıştırılmaz!

Bunun dışında hangi partiden seçilmiş olursa olsun Seçilmiş belediye başkanları parti teşkilatlarını da pek kazımazlar!

Bunun en önemli sebebi,o teşkilatların oluşumunda aktif rol almaları.

Kısaca “Ey Merkez İlçe Başkanı! Seni o konuma ben getirdim!” yaklaşımı.

Ya belediye başkanının sarf ettiği sözleri yutacaksın ya da efendi efendi onurlu bir duruş sergileyip istifa edeceksin!

Bu gün gelinen nokta ne serden ne de yardan vazgeçmeme halidir.

Merkez İlçe başkanı görevindedir. Seçilmiş Belediye başkanına tabidir!

Kabakta istifa mesajını basına sızdırana ve çöp arabasının şoförüne patlamıştır.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR