“ÖĞRETMENLERİN PUANLARI BORSA ENDEKSİNE DÖNDÜ”

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz MEB’in öğretmenlerin hizmet puanlarını hesaplayamadığını söyleyerek puan hesaplamalarının borsa endeksine döndüğünü belirtti. MEB’in il içi yer değiştirme takvimini uzatıp, şeffaflık içinde adil puan hesaplamalarını tamamlaması gerektiğini ifade eden Korkmaz, “Öğretmenlerin puanları ile ilgili kaygılarını giderdikten sonra yer değiştirmeleri gerçekleştirmelidir. Puanı ile ilgili kaygısı, tespiti ya da hata olan öğretmenlerin yazılı talepte bulunmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

“ÖĞRETMENLERİN PUANLARI BORSA ENDEKSİNE DÖNDÜ”
25 Temmuz 2020

BAKANLIĞI UYARMIŞTIK”

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz; MEB’in, 1 milyon Öğretmeni ilgilendiren hizmet puanı kriterlerinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemeyi 19.6.2020 tarihinde yürürlüğe koyduğunu söyleyerek o dönemde Eğitim-İş olarak hizmet puanının hizmetle ilgili olması gerektiği, yeni uygulamanın öğretmenler arasında yeni ayrışma ve tartışmalara yol açacağı, tüm öğretmenlerin kriterlerin tamamına erişme şansı olmadığından eşitsizlik yaratacağı ve geçmişe dönük belgelerde yapılacak uygulamalar ile yer değiştirme döneminde haksızlıkların ortaya çıkacağını söylediklerini hatırlattı. O dönemde bu gerekçeler ile konuyu yargıya taşıdıklarını belirten Korkmaz, “Bakanlığı uygulama için yargı denetimini beklemesi için uyarmıştık” dedi.

ÖĞRETMENLER MAĞDUR OLACAK”

Çıkabilecek bir yargı kararında ortaya çıkacak kaosun sorumlusunun MEB, mağdurunun ise öğretmenler olacağını söylediklerini belirten Korkmaz, “Uyarılarımıza kulak tıkayan Bakanlık kendi koyduğu kuralları sisteme yansıtmakta, öğretmenlerin hizmet puanlarını hesaplamakta sınıfta kalmış, günlerdir sorunu çözememiştir. Öğretmenlerin hizmet puanları borsa endeksi gibi artmakta ve/veya azalmaktadır. Bu artış ya da azalışların izahı da olmadığından öğretmenler arasında haklı bir kuşku uyandırmaktadır. Eğitim-İş olarak; uygulamanın yürürlüğe girmesi ile fark ettiğimiz, öğretmenlerimizin ise uygulamanın başlaması ile canlı canlı yaşadıkları; 2011 öncesi alınan ödüllerin (Teşekkür, Takdir, Aylıkla Ödül) puan dışı bırakılarak büyük oranda iktidar yandaşlarına dağıtılan belgelerin puan yapılması, zorunlu hizmet ek puanının, İYEP kursları ve belleticilik gibi görevleri yerine getiren öğretmenlerin geçmişe dönük uygulanmaması gibi sorunları çözümsüz olarak beklemektedir” dedi.

MEB NE YAPMALI?

Bu şartlar altında başlatılan yer değiştirme sürecinde bu kadar kısa sürede mağduriyetlerin önüne geçilemeyeceğini söyleyen Korkmaz, “MEB il içi yer değiştirme takvimini uzatmalı, şeffaflık içinde adil puan hesaplamalarını tamamlamalı, öğretmenlerin puanları ile ilgili kaygılarını giderdikten sonra yer değiştirmeleri gerçekleştirmelidir. Puanı ile ilgili kaygısı, tespiti ya da hata olan öğretmenlerin yazılı talepte bulunmalarını tavsiye ediyoruz. MEB unutmamalıdır ki bir öğretmenin puanındaki hata aynı branştaki birçok öğretmeni etkileyecektir. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi tekrar belirtmek isteriz” diye konuştu.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR