GIDA MÜHENDİSLERİNDEN KURBAN UYARISI

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği’nden korona döneminde idrak edilecek olan Kurban Bayramı’nda, kesim yerlerindeki hijyen kurallarından, kurbanın eve getirilmesi ve tüketimine kadar dikkat edilmesi gereken hususlarda uyarılarda bulunuldu.

GIDA MÜHENDİSLERİNDEN KURBAN UYARISI
30 Temmuz 2020

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Cem Kösemeci korona döneminde Kurban Bayramı’nda alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Kurban Bayramı ile ülkede hayvan satışı, kesimi ve et tüketiminin arttığını söyleyen Kösemeci uygulanan yanlış gıda ve tarım politikaları nedeniyle fiyatı çok yükselen ve nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan dar gelirli vatandaşların satın alamadığı, dolayısıyla tüketemediği kırmızı etin ancak Kurban Bayramı vesilesiyle ulaşılır hale geldiğini belirtti.
KONTROLLERİ YAPILMIŞ KURBANIN ALINMASI GEREKİR

Covid-19 Corona Virus salgın süreci göz önünde bulundurulduğunda kurban satış yerleri dahil olmak üzere kesim yerlerindeki fiziksel mesafe, kalabalık insan kitlelerinin bir arada bulunacağı öngörüsüyle hijyen şartlarının en üst düzeyde uygulanabilir hale getirilmesinin daha fazla önem kazandığını belirte Kösemeci, “Kurbanlık etinin yoğun tüketileceği bayram günleri ve sonrasında, tüketicilerin daha bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir. Et, yapısı ve hayvansal kökenli hastalıkları taşıyabilmesi, veteriner tıp ürünleri olarak adlandırılan kimyasal maddeleri elde edildiği canlı hayvanın tedavi süreci ve sonrasında yapısında barındırabilmesi, hem kesim hem de kesim sonrasındaki hijyen sorunları nedeniyle her zaman riskli kabul edilen bir gıda maddesi olmuştur. Kesim öncesi ve sonrasında gerekli kontrollerin yapılması, kesim hijyeninin sağlanması ve sonrasında etin güvenli yollarla tüketiciye ulaşması amacıyla her aşamada risklerin kontrol edilmesi son derece önemlidir. Kurbanlık olarak satın alınan hayvanın veteriner sağlık kontrollerinden geçmiş, belgeli ve sağlık sertifikalı hayvan olması tüketici sağlığı açısından çok önemlidir. Kurban Bayramı'nda aynı anda çok fazla sayıda kesim yapılması kimi zaman uygunsuz koşullarda kesim yapılmasıyla sonuçlanmakta, bu durum etin kesim sonrasında muhafazası ve tüketimi açısından daha fazla riskli hale gelmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla kesimin yetkililerce gösterilen noktalarda yapılması, sağlıklı hayvanların seçilmesi ve tüketilecek noktaya kadar etin muhafazası önem kazanmaktadır” dedi.
ETİN DAYANMA SÜRESİ PARÇANIN BÜYÜKLÜĞÜNE BAĞLI
Yaz mevsiminde olunması nedeniyle kesilen etin birkaç saat içerisinde oda sıcaklığına ulaştırılması ve peşinden derhal buzdolabı koşullarına alınması gerektiğini söyleyen Kösemeci, “Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, buzdolabı koşullarında en çok 3 - 4 gündür. Kıymada ise bu süre 1-2 gün kadardır. Uzun sürede tüketilecek et ise buzlukta ya da derin dondurucuda (-18 °C) muhafaza edilmelidir. Hemen tüketilmeyecek etler kavurma yapılarak da muhafaza edilebilir. Donmuş etler ise çözündükten sonra hemen tüketilmeli, asla tekrar
dondurulmamalıdır. Kurbanlık etin henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak biçimde büyük parçalar halinde üst üste yığılması durumunda, etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (2 gün) bozulma ve kokuşma görülebileceğinden tüketimi sağlık açısından da risk oluşturacaktır. Bu durumdaki etler kesinlikle tüketilmemelidir. Sakatat içerdiği mikroorganizma yükü açısından et ile aynı ortamda bulundurulmamalı ya da muhafaza edilmemelidir. Özellikle
Covid-19 pandemi sürecinde etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, etin merkezi tam olarak pişene kadar (70° C), ısıl işlem devam etmelidir” diye konuştu.
DENETİMLER SÜRMELİ
Güvenli gıdaya erişim koşulların sağlanması için her zaman olması gerektiği gibi bu Kurban Bayramı boyunca da resmi denetimlerin etkin bir biçimde yapılması gerektiğini söyleyen Kösemeci, kayıt dışı, kuralsız ve hijyenik olmayan girişimlere engel olunması konusunda tüm yetkili kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesi önemli olduğunu kaydetti.
 

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR