BU BAYRAM

BU BAYRAM
23 Mayıs 2020

2020 sıra dışı bir yıl oldu. Gelin bu bayram kimsesizlerin kimi olalım. İçinde boğuştuğumuz alışılmış tokluklardan kurtulalım. Biçarelere bir umut olalım. Emanetçisi olduğumuz bize ait olmayan varlıklarımızdan olmayanlara verelim. Gelin hakkaniyetçe pay edelim.

Gelin bir Kudüs yalnızlığına yoldaş olalım, Gazze’nin esir sokaklarında dolaşalım. İdlib de sığınmacı kamplarında bayram yapalım, Yemen’de aylarca sıcak yemek yiyemeyen yetimhanelere varalım. Arakan’da çamurlu naylon evlerde yaşayan ailelerin misafiri olalım. Doğu Türkistan’da bir toplama kampında sessiz çığlıklarla bayram duası yapalım. Gelin Afrika’da güzel yürekli insanlarla şeker tadında bir  bayram yaşayalım.

Gelin bu bayram sen, ben, biz, siz değil HEPİMİZ olalım. Dünyaya merhameti öğreten gönüller sultanı Hz. Muhammed peygamberin Mescid-i varalım Medine’de asrısaadet zamanlarında sahabe ile yarenlik edelim. Sonra hicretin izini sürelim Hira’da o iki kişinin   yanına varalım. İzler sürelim izler Mekke’ye doğru… tavaflarda sıraya girelim. Kâbe’de saf safa namazlara duralım . Hadi yıkalım içimizdeki putları. Bu bayram  belki Endülüs’ün yetim minarelerinde bir ezan sesi duyulur . Gelin bu bayram şehit ailelerimizi ziyaret edelim. O onurlu insanların ellerinden öpelim. Bir yetimhanede o mazlum yüreklere dokunalım. Kimsesizlerin kimi olalım.

Şu Korona günlerinde akıp giden hayatımızda sıradan yanılgılarımız içinde yapamadıklarımızı özlemle anarken umut dolu yarınlar için Hayırlı Bayramlar

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

İlgili haberler

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BOLU’DA KORONA ŞÜPHELİSİ HASTA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİBELKİ DE OSCAR KIBRISCIK’A GELİR…NEFES KESEN BERBER OPERASYONUBAROLAR ANKARA’YA YÜRÜYOR