300 yıllık ağaca bebeği gibi bakıyor…

Bolu Koru Otel'in sahibi Prof. Dr. Hasan Biri'nin eşi; Kadın Doğumcu, Akademisyen Meternal ve Fetal Tıp Uzmanı Tıbbi Biyoloji ve Genetik Doktoru Prof Dr. Aydan Biri, oteli devraldıktan sonra otelin bahçesinde bulunan 300 yıllık 2 anıt ağaca elleriyle bakım yapmaya başladı. Hafta içi hastalara, hafta sonu ağaçlara baktığını söyleyen Prof. Dr. Biri, Bolu'da bulunan 8 anıt ağaçtan 2'sinin otel bahçesinde bulunmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.

300 yıllık ağaca bebeği gibi bakıyor…
8 Ağustos 2021

İNTERBOLUTV HABER MERKEZİ 

Jinekoloji Uzmanı ve Öğretim Üyesi Meternal ve Fetal Tıp Uzmanı Tıbbi Biyoloaji ve Genetik Doktoru Prof Dr. Aydan Biri, hafta sonları Ankara’daki yoğun iş temposundan kaçarak geldiği Bolu’daki otellerinde ormandaki ağaçlara bakıyor.

Prof. Dr, Biri “Geldiğimizde kuru dalları vardı onları temizlettik. Bunlar çok zahmetli iş ve bakımı da çok zor. Emek istiyor, zahmet istiyor. Üniversitedeki hocalardan da destek aldım. Onların önerileriyle de oldukça bilgi kazandık. Hafta sonları tek tek bu muhteşem ağaçlarla ilgilenmek beni çok mutlu ediyor” dedi.

HAFTA İÇİ HASTALARA, HAFTA SONU AĞAÇLARA BAKIYOR

Bolu’daki 8 anıt ağaçtan 2’sinin bulunduğu otelin korusunda 150 yıllık 4 meşe ağacına ve 300 yıllık 2 Istranca meşesine elleriyle bakım yapan Prof. Dr. Biri, hafta içi hastalara hafta sonu ağaçlara elleriyle şifa dağıtıyor.

PROF. DR. DİRİ, “OTELİN BAHÇESİ CANLI MÜZE”

Oteli devraldıklarında ağaçların bakımsız haline çok üzüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Diri, “Bu otel bahçesi bir canlı müze konumunda. Batı Karadeniz’in bütün özelliklerini gösteriyor. Doğal ormanı olan bir otel. Bunların hiç biri dikme değil. Zaman içerisinde orman parçası olarak oluşmuş köknar, gürgen, kayın, sarıçam, karaçam ve çok güzel bir meşe dokusu var bunlar zaten ormanın ana dokusunu oluşturuyor onun dışında çok sayıda ladinler var ama 150 üzerinde bitki çeşitliliği var. Bunu ben değil ağaç bilimciler söylüyor. Burada bir hoca ile çalışıyoruz. Dönem dönem geliyor kontrol ediyor. Orman mühendisleri yine ilin bu konudaki yetkilileriyle de konuşuyoruz sağ olsunlar, Tarım Orman Müdürlüğü’nden zaman zaman destek alıyoruz ürün kazandırıyoruz buraya” diyerek, ormana olan sevgisini dile getiriyor.

BOLU’DAKİ 8 ANIT AĞAÇTAN 2’Sİ OTELİN BAHÇESİNDE

Bolu’da 8 tane anıt ağaçtan 2’sinin otelin bahçesinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Biri, otelin bahçesine Bolu fındığı diktiğini ve meyve ağaçlarıyla donattığını ifade etti. Prof. Dr. Biri, “2 tane anıt ağaç otelin bahçesinde.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da anıt ağaç oldukları belgelendi bu sene. Bunlar Istranca meşeleri. 150 yıllık birkaç tane meşesi var. Bu 2’si 300 yıllık meşe. Çok endemik bitki yani çok muhteşem ağaç bunlar. 

HER BİRİYLE TEK TEK İLGİLENİYOR…

Ben işte haftasonlarında bunlarla böyle uğraşıyorum. Her birine bakım yapıyorum, yeni ürün kazandırmak için mevcut olan ürünlerin bakımı, onlarla ilgileniyorum. Biz devraldıktan sonra meyve diktik otelin bahçesine. Önceden de varmış ama biraz harap olmuş.

BAHÇEYE BOLU FINDIĞI DA DİKTİ

Mesela hiç kestane yoktu, kestane diktim çok güzel oldular. Bolu fındığı diktim. Bolu fındığı biliyorsunuz Avrupa’ya çok ciddi şekilde buradan fındık götürüyorlar ve şehir dekorasyonunda kullanıyorlar o sert yapısı nedeniyle. Şehrin içeriisnde sincapların, kemirgen hayvanalrın sevdiği bir fındık olduğu için şehrin peyzajında kullanıyorlar. Ben de epey bir Bolu fındığı diktim” diye konuştu. 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.