04 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 187.518
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 32.381
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 187
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.190
Bolu

9 bin fidan toprakla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Nefes’ sloganıyla başlattığı, 30 ülke ve 81 ilde 83 milyon fidanın dikileceği ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında, Bolu’da 9 bin fidan toprakla buluşturuldu.

9 bin fidan toprakla buluştu
banner

mntyapi

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri çerçevesinde, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için 30 ülke ve 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında Bolu’da 9 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

9-bin-fidan-toprakla-bulustu2

Kürkçüler Mahallesi mevkiinde yapılan fidan dikim törenine, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Komando Albay İslam Can, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı olarak fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye’de “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilen ve saat 11’i 11 geçe Türkiye’nin her yerinde fidanların toprakla buluşturulduğu kampanya kapsamında;   Bolu’daki fidan dikim etkinliği Kürkçüler Mahallesi Anadolu Otoyolu kenarında bulunan ve 29 Ekim 2020 tarihinde örtü yangının çıktığı mevkide büyük bir katılım ile gerçekleştirildi.

9-bin-fidan-toprakla-bulustu4

Fidan dikim etkinliğinde konuşan Vali Ümit, “2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığımızın organizasyonunda ülkemiz genelinde 11 Kasım saat 11:11’de ağaç dikme etkinliği planlanmış ve ilimizde de 111 bin 340 fidan dikilmişti. Bugün yine aynı vesileyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bizimle beraber 30 ülke daha bugünü Ağaçlandırma Günü olarak ilan etmiş ve bu kapsamda fidanlar dikilmektedir. Yani orman noktasında, orman perspektifinde 30 ülke vatandaşları aynı hedefe yönelmiş durumdalar.

9-bin-fidan-toprakla-bulustu5

“HER FİDAN BİR CANLIDIR, ‪TÜM CANLILARA HİZMET EDER VE SEVGİ SUNAR”

Ülkemiz ekolojik olarak fevkalade zengin kaynaklara sahiptir. Ancak gerek dünyada gerekse ülkemizde her geçen gün artan sanayileşmenin neticesinde tahribata uğrayan, hava, su, toprak ve bunların bir araya gelmesiyle oluşan doğal güzelliklerin korunması gerekmektedir. Her yıl milyonlarca metreküp topraklarımız maalesef heder oluyor, erozyona uğruyor. Diğer taraftan yangınlar, ağaç kesmeler ve benzeri birçok sebeplerden ormanlarımız zarar görüyor. Orman; nefestir, sağlıktır, zenginliktir, dosttur, güzelliktir. Her fidan bir canlıdır, ‪tüm canlılara hizmet eder ve sevgi sunar. Orman varlıklarını zenginleştirmeli ve vatandaşlarımızın orman bilincini daha da geliştirmeliyiz. Bugün biz de burada bu güzel amaçla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Orman alanlarımızı genişletmek, orman sevgisini geliştirmek, erozyonu önlemek, sağlığı geliştirmek, geleceğimize nefes vermek ve orman bilincini daha da geliştirmek amacıyla bütün vatandaşlarımızı bu güzel ve anlamlı etkinliğe katılmaya davet ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit, programa katılan protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından Kürkçüler Mahallesi mevkiinde Anadolu Otoyolu kenarına fidan dikilerek 600 fidan toprakla buluşturulmuş oldu.

Fidan diken öğrencilerle sohbet eden Vali Ümit, “Sizler bizim fidanlarımızsınız. Bu fidanlar gibi büyüyecek, kocaman çınarlar olup devletimize ve milletimize güzel hizmetlerde bulunacaksınız. Küçücük yüreğinizde barındırdığınız orman sevgisinden dolayı sizleri tebrik ediyorum” dedi.

FİDAN DAĞITIMI YAPILDI

Bolu Valisi Ahmet Ümit, 11 Kasım #MilliAğaçlandırmaGünü kapsamında fidan dikim töreninin ardından Bolu Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen fidan dağıtımına katıldı.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL