27 Kasım 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 171.113
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.845
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 177
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 3.845
Bolu

Abak: Covit’in sorumlusu biz değiliz!

Koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında yeniden getirilen kısıtlamanın yemek sektöründe esnafı dara soktuğunu söyleyen Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Murat Abak, bu saatler arasında sadece paket servisin olacağı uygulamada kokoreççiler ve börekçiler gibi çok erken ve çok geç saatlerde çalışan esnafı tamamen bitireceğini söyledi. Abak, paket servis yapmayan sulu yemek satan esnafın ise durumunun içler acısı olacağını kaydetti.

Abak: Covit’in sorumlusu biz değiliz!
mntyapi banner

İNTERBOLUTV HABER

Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Murat Abak sektöre hafta sonları saat 10.00 ilâ 20.00 saatleri arasında sadece paket servislerin açık olması yönünde getirilen düzenlemenin esnafı bitireceğini söyledi.

“KAPATILACAKSAK HEP BERABER KAPATILMALIYIZ”

Bolu esnafının devletine saygılı ve vergisini ödeyen bir anlayışa sahip olduğunu belirten Abak, ne zamana kadar süreceği belli olmadığını söylediği bu kısıtlamada, neden sadece yemek sektörünün bu fedakarlığı yapması istendiğini anlamadıklarını ifade etti. Abak, “Devletimize saygılıyız ama covitin sorumlusu biz değiliz. Kapatılacaksak hep beraber kapatılmalıyız” dedi.

GECE VE SABAH ÇALIŞAN KOKOREÇÇİ VE BÖREKÇİLER NE YAPACAK?

Kokoreççi ve börekçi gibi saat 10.00 ilâ 20.00 saatleri öncesi ve sonrasında çalışan esnafın düşünülmediğini de söyleyen Abak, “Kokoreççiler akşam saat 20.00’den sonra, gece saatlerinde iş yapıyor. Börekçiler de sabah 05.00 ilâ 10.00 arasında satış yapıyor. Bu esnaf ne yapacak?” diye konuştu.

SULU YEMEK YAPAN ESNAF NE YAPACAK?”

Ayrıca kısıtlamada sadece paket servislerin olacağını söyleyen Abak, sulu yemek yapan esnafın da düşünülmediğini belirtti. Abak, “Sadece paket servise izin var. Sulu yemek yapan esnaf ne yapacak? Sulu yemek nasıl paketlenecek? Servis olmayacağı için garsonlar işten çıkarılacak. Sektör çok zor durumda” diye konuştu.

KREDİLER, VERGİLER, MAAŞ VE FATURALAR NASIL ÖDENECEK?”

Devletin daha önce girdiği kısıtlama nedeniyle esnafa kredi verdiğini ve normalleşme sürecinde 3 aydır esnafın bu borçlarını ödemeye çalıştığını söyleyen Abak, “Esnaf 3 aydır kendisini yeni toparlamaya çalışıyordu. Devlet kredi verdi ama bu kredi, bu durumda nasıl ödenecek? Esnafın çalışanı ne olacak? Bu çalışanlar işten çıkarılmaya başlanacak. Vergiler var, kira var, kış mevsiminde doğalgaz var, elektrik faturaları var. Esnaf nasıl bu yükün altından kalkacak, evine nasıl bakacak?” diye sordu.

BAŞKAN OLARAK ÇÖZÜM BULAMAMAKTAN MUSTARİBİM”

AVM’lerin, fabrikaların açıkken lokantacıların bu kısıtlama ile belinin büküleceğini belirten Abak, devletin bu sektördeki esnafa destek olmasını, kredi ve vergi ödemelerinin ertelenmesini istedi. Abak, “Oda üyesi esnafımız bizi arayıp dert yanıyor ve çözüm bulunmasını istiyor. İnanın Oda Başkanı olarak çözüm bulamamaktan mustaribim” diye konuştu.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL