Abak: Kendimizi yırtıyoruz, hala ses seda yok!

Kısıtlamalardan bunalan esnafa Bakan Pekcan'dan gelen hibe desteği müjdesi havada asılı kaldı. Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Murat Abak küçük esnafın can çekiştiğini söyleyerek, “Bakan bir müjde verdi, bizler Konfederasyon olarak dilekçelerimizi veriyoruz, küçük esnaf olarak yırtınıyoruz ama hala ses yok, seda yok” dedi.

Abak: Kendimizi yırtıyoruz, hala ses seda yok!
11 Aralık 2020
Korona ile mücadele kapsamında 1 Aralık’ta arttırılan kısıtlamalardan en fazla etkilenen yemek sektörü isyan ediyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Kasım ayında destek paketini açıklayarak esnafa kira ve fatura gibi giderleri için hibe ödemesi yapılacağını söylemesinin ardında hala ses seda çıkmadığını belirten Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Murat Abak “Küçük esnaf olarak kendimizi yırtıyoruz ama hala ses yok, seda yok. Küçük esnaf can çekişiyor” diye konuştu. “BAKAN BİR MÜJDE VERDİ, GERİSİ GELMEDİ” Konfederasyon olarak esnafın dilekçelerinin Ankara’ya iletildiğini belirten Abak, “Daha önce 30 Haziran öncesi işe alımlara kısa ödenek veriliyordu. Ancak sonra 30 Haziran sonrası işe alımlar da bu dahil edildi. Bu iyi oldu. Ama işçiye verilen ödeme işverene verilmiyor. Bizler devlete saygılı kişileriz. Dükkanını kapa dedi, kapadık ama evinde ekmek var mı diye soran yok. Kış günü nasıl ısınacaksın, faturanı nasıl ödeyeceksin diyen yok. Beni arıyor üyelerimiz faturayı ödeyemiyorlar diye evlerinde kombi yakmıyorlar bu soğukta. Küçük esnaf olarak yırtınıyoruz ama hala o hibe müjdesinden ses yok, seda yok. Bakan Bir şey söyledi ama gerisi gelmedi” diye konuştu. “KESİLEN ÇEKLER NE OLACAK?” Abak, 6 ay önce esnafın kestiği çeklerin ise bugün ödemelerinin geldiğini ancak kısıtlamalardan ötürü iş yerlerinin kapalı olması nedeniyle bu çek ve senetlerin ödenemediğine de dikkat çekerek esnafın bu çek ve senetler nedeniyle hapis bile yatacağını belirtti. Abak, “Çek yasası değişmedi. 6 ay önce kesilen çeklerin ödemeleri geldi ama esnaf ödeyemiyor. Ödeyemeyince şimdi bu esnaf hapsa bile girebilir” diye konuştu. Abak esnafın, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Kasım ayında müjdesini verdiği destek paketinin bir an önce yürürlüğe girmesini beklediğini sözlerine ekledi.    

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.