AK Parti: İhalelerin kime verileceği belli mi?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile Belediye Meclisi'nde sağlıklı bir iletişim kurulamadığını belirten AK Partililer, Özcan'ın cevaplamasını istedikleri soruları basın aracılığı ile sordular.

AK Parti: İhalelerin kime verileceği belli mi?
9 Eylül 2021

AK Parti Bolu Belediyesi Meclis Üyeleri, partinin Milletvekili Arzu Aydın, Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak ve İl Başkanları Suat Güner ile basının karşısına geçti. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a mecliste yönelttikleri sorulara sağlıklı cevap alamadıklarını söyleyen AK Partililer, fidanlık arazinin satışı ile ilgili sorulara ciddi cevaplar verilmesini istediler.

“Bu toplantıyı yapmak zorunlu hale geldi zira kendisiyle mecliste siyaseten sağlıklı bir iletişim kurulamıyor” diyen Bolu Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, “Bu mevzuların Bolu Belediye meclisinde konuşulması gerektiğinin farkındayız ve bu nedenle bu soruları önerge olarak eylül ayı ilk toplantısında sunduk.  Ancak kendisinden net ve yazılı bir cevap alamadık, hatta aldığımız cevaplar verdiğimiz önergelerin ne kadar isabetli olduğunun da bir göstergesi olarak karşımıza çıktı” şeklinde konuştu.

“İHALELERDE DANIŞIKLI DÖVÜŞ MÜ VAR?”

Akbay, “Eylül ayı ilk Belediye Meclis Toplantısı’nda, fidanlık arazisinin kime ve hangi koşullarda satıldığını sormuştuk. Bu soru üzerine bu arazinin tahsis konusunun 2017 yılında spor alanı olarak belirlendiğini ifade etmiştir ki bu son derece doğrudur. AK Parti Hükümeti bu araziyi spor, sağlık ve turizm alanı olarak belirlemiştir. Buradaki gaye bu geniş alanın halkın bu amaçlarla kullanımına tahsis edilmesidir. Lakin Tanju bey bu araziyi bölüp parçalayarak satma yoluna gitmiştir. Bizler kesinlikle Bolu’ya turizm tesisi yapılmasına karşı değiliz hatta bunu teşvikte ederiz. Söylemek istediğimiz şudur ki; bu arazinin sosyal amaçlı kullanılması imkanı varken bolu halkının bundan mahrum edilmesidir. Ayrıca Tanju Özcan, 90 dönümlük fidanlık arazisi için açılan ihaleyi kazanan firma ile çok önceden görüştüğünü ve firmanın araziye yapmayı planlandığı projeyi incelediğini ve hatta bu projenin yapımını 11 ay beklettiğini ifade etmiştir ki  yalnızca bu söylem dahi buranın gizli kapaklı kimsenin haberi olmadan ve canlı yayınlamadan birilerine verildiğinin açık ifadesidir. Bu nedenle önerge dahilinde ‘bu ihalelerde danışıklı dövüş mü var?’ sorusunu bir kez daha soruyoruz” dedi.   

İHALEYİ KİMİN KAZANACAĞI ÖNCEDEN BELLİ MİYDİ?

Akbay, “Sayın Tanju Özcan, bizzat kendisi ihaleler için ödenen ücretlerin ihale tarihi 30-31 Ağustos tarihlerini kapsamasına rağmen önceki ve sonraki organizasyonlar için bu paraların ödendiğini söylemiştir. Bu bizzat kendi ifadesidir. Bu durumda düz mantıkla ilerideki ihalelerin kime verileceği belli midir, hukuken belediyenin ileri dönük ücret ödemesi mümkün müdür? Yine Belediyede ihalelerden sorumlu memur kürsüden bir ihalenin başkanın talimatıyla iptal edildiğini aleni olarak söylemiştir ki, bu durumun izahı mümkün değildir. Belediyede şu an ihaleler Başkanın inisiyatifiyle mi yapılmaktadır? Hukuk bunun neresindedir?” diye konuştu. 

ŞEVVAL SAM KONSERİ GİDERLERİ

Şevval Sam konseri için 393 bin TL harcandığının belgelerde göründüğünü belirten Akbay, “20 yıldır cüzdanında fotoğrafını taşıdığı Şevval Sam’a belediye cüzdanından ne kadar bedel ödenmiştir? 20 yıl cüzdanında taşımanın bedelinin ağır olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

BOLU KABAĞININ TANITIMI…

Bolu kabağının coğrafi işaret çalışmasında yapılacak olan veri toplama analiz araştırma literatür oluşturma coğrafi işaret eğitimi işi olarak tanıtım organizasyonu ihalesi yapıldığını belirten Akbay, “Ve bu ihale 370 bin bedelli bir ihaledir. Halbuki aldığımız bilgiye göre Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemiz bu işi Bolu Belediyesi'ne bedelsiz yapma teklifinde bulunmuş iken neden böyle bir ihaleye çıkılmış, neden böyle bir bedel ödenmiştir? Evren Alankuş kimdir? Siyasi bir kimliği var mıdır? Söz konusu firma ihaleye girme şartlarını taşımakta mıdır? Ezcümle, Tanju Özcan’ı bir  kez daha Türk psikiyatristlerine emanet ederken Ak Parti ailesi olarak Bolu halkının menfeatlerini korumak noktasında hassasiyetle çalışacağımızı beyanla kamuoyunu saygıyla selamlıyoruz” dedi. 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.