Akbay, "Bolu'yu parsel parsel satıyorlar"

Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur Akbay, Bolu Belediye Başkanı Özcan'a 220 milyon TL'lik ek bütçenin hesabını sordu. Akbay ek bütçe talebinin arsa satışları için kılıf olduğunu söyledi.

Akbay, "Bolu'yu parsel parsel satıyorlar"
10 Aralık 2021

Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkan Vekili Uğur Akbay yaptığı basın toplantısında bütçe hakkında konuştu. 

2021’in ek bütçesi ve 2022’nin bütçesinin hukuksuz şekilde ve kendilerine söz hakkı tanınmadan hazırlandığını söyleyen Akbay, “ 400 Milyon lira olan 2021 bütçesi yetmemiş, giderler hesaplanandan   yüzde 55 oranında artarak  220 Milyon lira açık vererek tarihe geçmiştir. 

Bu hayali gelir bütçesi,  devam edecek arsa satışları için bir kılıftır” dedi.

“BOLU’MUZ  PARSEL PARSEL SATILIYOR” 

Daha önce yapılan bütçe görüşmelerinde, birimlerden herhangi bir ek bütçe talebi olmazken, yıl sonuna sayılı günler kala, 220 milyon lira gibi devasa bir bütçe açığı ortaya çıkmasına anlam veremediklerini söyleyen Akbay, “Birimlerin bütçesinin yerinde kullanılmadığı, teftiş raporlarına geçecek kadar ayyuka çıkmış bir konudur.  Ak Parti tarafından binbir güçlükle Bolu halkına kazandırdığımız fidanlık arazisini kendi meclis üyelerinden  bile saklayarak gizli kapılar ardında satılmasına rağmen ki, Belediye tarihinin en büyük taşınmaz satışıdır, bütçenin bu büyüklükte açık vermesi akla ve mantığa aykırıdır, hiçbir vicdan bunu kabul edemez.

Şu ana kadar, süslü laflarla anlattıkları hiçbir bütçe, bırakın denk bütçeyi, denk bütçenin yanına bile yaklaşamamış, hatta 2021’de yapılan bütçe, bu ek bütçe ile birlikte tam bir fiyasko olarak yine tarihe geçmiştir.

Gider bütçesinin, inanılmaz biçimde artırılmasına karşılık, dostlar beni işte görsün kabilinden, birkaç göbek dışında Bolu’da dişe dokunur  ne vardır” diye konuştu. 

BU PROJELER NEREDE?”

Akbay “220 Milyonluk  devasa Ek Bütçede çoktan başlaması gereken;

Stadyum nerededir, Vizyonkent Bolu projesi nerededir, Karaçayır Sosyal Tesis Projesi nerededir, D-100 Karayolu alt geçit projeleri nerededir? 

Yeni Spor Kompleksi projesi nerededir? Kültür Merkezi Projesi nerededir? Utanmadan, yapmadan yıkarak tarihe geçtiği otopark projeleri nerededir?” diye sorarken “Bunlarla beraber; bu Meclisten, 42 ayda 35 kalemde, 2 Bütçe tutarı olan  800 Milyon lira  kredi yetkisini de yine utanmadan aldınız. 42 ayda, 1,5 Milyar liraya yakın parayı nereye harcadınız? 1,5 Milyar lira nerede. Ortada, çapsız ve plansız göbeklerden başka ne vardır? Her şeyi bildiği iddiasıyla ortada dolaşan, büyük israf düşmanı, matematik dehâsı, büyük filozof, kerameti kendinden menkul bu zat;  zengin babanın şımarık evladı edasıyla, Bolu’yu parsel parsel satmakla yetinmemiş, 4 Milyonluk kuru gıdayı matbaa makinasından çıkarmayı başarmıştır. Belediye’nin 6. ve 7. katlarında şişen davulların sesi, Dodurga sırtlarında yankılanmaktadır” diye konuştu.

İSTİFALAR, BELEDİYE’NİN YÖNETİLEMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ”

Akbay Bolu’da tanınan, bilinen 3 Başkan Yardımcısı ve 1 Meclis üyesinin sabrı taşıp Özcan’ı terk ettiğini söyleyerek “Kurdurduğun şirketlerde, Kooperatiflerde ve dahi Belediyede, kimin hangi görevde olduğu belli olmayan bu sistem Tanju Özcan’ın basiretsizliğinin ve Belediyeyi yönetemez olduğunun açık bir göstergesidir” dedi. 

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARINI ADLİYE SORGULAYACAK”

Akbay fiyat artışlarına da değinerek “2022 Yılı Gelir Tarife Cetvelindeki fahiş ve mesnetsiz fiyat artışlarına; Bolu’nun, yarısından fazlasının kullandığı, konutlardaki dijital su aboneleri için, 2021 Ocak fiyatı, 2,59 liradan,  2022 ocak fiyatı ise 4,50 liraya çıkarılarak, yüzde 74 fahiş fiyat artışı yapılmıştır. Esnafımızın kullandığı, dijital su aboneleri için, 2021 Ocak fiyatı, 8,62 liradan, 2022 ocak fiyatı, 15  liraya çıkarılarak yine yüzde 74 fahiş fiyat artışı yapılmıştır. Bunlar, giydirilmemiş fiyatlardır ve Ocak ayından itibaren otomatikman her ay artış olacaktır. Anayasanın 10.maddesine aykırı bir şekilde, dijital sayaç kullananlarla, mekanik sayaç kullananlar arasında, yüzde 80 fiyat farkı  oluşturulmuştur. Bunun, insafa da vicdana da sığmadığı açıktır ve hukuk bunu mutlaka sorgulayacaktır. Gelir tarife cetvelinde, hiçbir altyapı çalışması olmadan; uydurma, mesnetsiz, keyfi ve sorumsuz bir şekilde, yeniden değerleme oranının kat be kat üzerinde olan, fahiş fiyat artışlarının da, Adliye tarafından sorgulanmasını sağlamak boynumuzun borcudur” dedi. 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.