ARZU SARI

ARZU SARI

EŞREF SAATİ

HERKES KIZGIN

HERKES KIZGIN
10 Nisan 2023

Partilerin milletvekili adayları belirlendi. 

Daha ziyade gözlerin AK Parti ve CHP’li adayların kimler olacağının üzerinde olduğu adaylık yarışında genel merkezler tüm ülkede olduğu gibi Bolu’da da parti tabanlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Büyükşehirlerde kendi kararlarının verilmesini doğru bir yaklaşım olarak değerlendiren AK Parti ve CHP tabanı, yerelde yani küçük şehirlerde kendi seçimlerinin ve halkın istediği aday adaylarının aday olarak gösterilmesini bekliyordu.

Ancak öyle olmadı.

14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlerde 3 milletvekili çıkaracak olan Bolu’da parti tabanının da, seçmenin de kafası allak bullak oldu.

Aday adaylığı sürecinde AK Parti’den sahaya inen 27 aday adayından oldukça fazla ilgi gören Alaaddin Yılmaz ve annesinin rahatsızlığı, ardından vefatı nedeniyle sahada çok görülemeyen ancak yıllardır sevilen bir isim olarak hafızalara kazılan İsa Özcan, öte yandan beyefendiliği ile bilinen Kazım Konak ya da yeni isimlerin aday olmasını bekleyen başta parti tabanı, genel merkezin verdiği aday sıralamasını başarısız buldu.

Yıllardır Bakan yardımcılığı yapan Yüksel Coşkunyürek’in 1. Sırada gösterlmesini parti tabanı “Fatih Metin’i beğenmeyen,  Yüksel Coşkunyürek’i 1. Sıraya koydu” yorumu ile hayal kırıklığını dile getirirken, Coşkunyürek’in ‘Bolu için bakan yardımcılığında yapamadığı ne vardı da milletvekilliğinde yapacak?’ sorusunu gündeme getirdi. Coşkunyürek’in en az Fatih Metin kadar Bolu’ya uzak ve duyarsız olduğunu konuşan başta parti tabanı ve AK Parti seçmeni, oyunu yerel seçimlerde Tanju Özcan’a verdiği gibi tepki oyu olarak mı kullanacak?

Hâl böyle olursa Arzu Aydın’ın da bu dönem aday olmasını istemeyen parti tabanı ve seçmen, Coşkunyürek’i sadece milletvekili çıkaracak kadar oy kullanırsa kalan oyların diğer partilerin adaylarına gitmesine neden olacak.

Öte yandan parti tabanı ve seçmeninde aynı kaosun yaşandığı CHP’de de durum farklı değil. Yıllardır Bolu TSO’da Başkanlık yapan Türker Ateş’in etliye sütlüye karışmadan, özellikle pandemi ve sonrasında ekonominin can çekişen sesini duyurmadan başkanlık yaptığını düşünenler Ateş’in tepeden anlaşmalı aday olduğunu söyleyerek Zuhal Toker Işın’a haksızlık yapıldığını konuşuyor. Kalın duvarlarla, korumalarla çevrili şehirden uzaktaki evinde yaşayan Ateş’in, vatandaştan uzak bir milletvekili olacağını düşünen Bolulular, yıllardır partiye ve vatandaşa hizmetten çekinmeyen Bolu’nun kızı Zuhal Toker Işın’ın en azından 2. Sıra adayı olması gerektiğini söylüyor. Burak Cop ise bu sıralamada kaymağı kaşıklayan bir aday olarak yeri alıyor. Her ne kadar “Ben artık değiştim. Artık bilinen o eski Burak Cop yok. Boluluların ve milletimizin hassasiyetini biliyorum. Bundan sonra milliyetçi ve Atatürkçü bir aday olarak Bolumuza ve ülkemize hizmet yarışında olacağım” dese de, Bolulular onun aşırı soldan sıyrılıp merkeze yaklaştığını kabul edecek mi hep birlikte göreceğiz. Artı, Zuhal Toker Işın yıllardır çalıştığı gibi bu seçimde önce Burak Cop ve Türker Ateş’in sandıktan çıkmasını, gücü yeterse kendisinin de vekil olmasını sağlayacak oyları alabilecek mi, 14 Mayıs'ta ortaya çıkacak. 

AK Parti ve CHP arasında yaşanacak olan bu gel-gitler neticesinde yerel seçimlerde olduğu gibi parti tabanları ve seçmen tepki oyu kullanacak olursa bu oyların adresinin MHP olacağı kesin gibi görünüyor. Öyle ki Bolu’nun yıllardır sevdiği ve sicili temiz olan İsmail Akgül’ün arkasına AK Partili bir siyasinin maddi-manevi desteğini aldığı iddiasıyla bu durumu avantaja dönüştüreceği konuşuluyor. 

Böyle bir durumda 2010’dan önce 3 milletvekilliğinin 3’ünü de alan ancak sonraki seçimlerde Fatih Metin’in yerini CHP’li Tanju Özcan’a kaptırmasıyla 2+1 olan AK Parti, bu seçimlerde bir milletvekilini daha kaybederek Bolu’nun AK Parti, CHP ve MHP’den gelen 1+1+1 milletvekili olmasına mı neden olacak 14 Mayıs'ta netleşecek. 

Sonucun, emrivaki adaylarla partilerin il başkanlığının karnesine nasıl işleneceği, CHP’nin çiçeği burnunda İl Başkanı Ersan Türkoğlu ve AK Parti’nin ilk genel seçim geçiren İl Başkanı Suat Güner’i nasıl etkileyeceği de merak ediliyor. İstediği adayların listeye konmamasına kızan parti tabanı ve seçmen, ilgi gören Alaaddin Yılmaz’ın il başkanlığına getirileceğini ve yerel seçimde tekrar Bolu Belediyesi’ne aday gösterileceğini şimdiden konuşmaya başladı bile.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

ARZU SARI yazıları