Aşı orucu bozar mı?

Koronavirüs aşısının randevulu sisteme göre yapılması nedeniyle yaklaşmakta olan Ramazan ayında oruçluyken aşı yaptırılıp yaptırılmayacağı sorulmaya başlandı.

Aşı orucu bozar mı?
6 Nisan 2021

Ramazan ayı yaklaştı. Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirirken koronavirüs aşı sırası size geldiğinde aşınızı yaptırabilecek misiniz? Aşı orucu bozar mı? İşte cevabı…

BESİN DEĞERİ TAŞIMAYAN AŞI ORUÇ BOZMUYOR

Diyanet’ten bu soruya verilen cevap koronavirüs aşısının orucu bozmayacağı ve oruçluyken de aşının yaptırılabileceği yönünde oldu. Kovid-19, korona virüs aşısı da dahil olmak üzere hiçbir aşının orucu bozmayacağının belirtildiği açıklamada orucun; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulacağı ve bu sebeple, besin değeri taşımayan aşıların orucu bozmaması nedeniyle kazasının da gerekmeyeceği belirtildi.

Ramazan ayında oruç tutmalarına başka bir engel bulunmayan müslümanların iğnelerini iftardan sonra yaptırmalarının yerinde olacağı da belirtilirken, bu imkana sahip olmayanların, oruçluyken tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilecekleri kaydedildi. Açıklamada “Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir” denildi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.