Aynı anda hem grip hem koronaya dikkat!..

Grip ve Kovid-19 aynı anda olunabiliyor. Uzmanlar, bu durumun Kovid-19'un daha ağır seyretmesine neden olacağından, grip ve Kovid-19'u aynı anda alma olasılığını azaltmak için grip aşısının mutlaka yaptırılması gerektiğini söylüyor.

Aynı anda hem grip hem koronaya dikkat!..
12 Eylül 2021

Grip ve yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) aynı anda olabilirsiniz. Böyle bir durum, Kovid-19’un daha ağır seyretmesine neden olacağından, grip ve Kovid-19’u aynı anda alma olasılığının azaltılması için grip aşısı yaptırması gerekiyor.

İnsanların aynı anda hem grip hem de Kovid-19 ile hasta olma olasılığı sağlık uzmanlarının şu anda en çok korktuğu senaryo. Aynı anda iki solunum yolu enfeksiyonu ile mücadele etmek bağışıklık sistemi için felaket olabiliyor. Bir enfeksiyonla savaşmak, bağışıklık sisteminin başka bir istilacıdan geçici olarak uzak durmasını sağlıyor. Vücudun bir grip enfeksiyonuyla başa çıkıyorsa ve ardından 'SARS-CoV- 2'ye maruz kalırsa bağışıklık sisteminin ikinci virüsü etkisiz hale getirmek için gereken çok sayıda antikoru üretmek için aniden vites değiştirmesi zor.

Mevsimsel gripte, yüksek ateş ve solunum sıkıntısı olabilirken belirgin olan eklem ve kas ağrılarıyla ağır seyreder. Genellikle akciğere kadar inmediği, üst solunum yolunda kaldığı bilinir. Akciğerde olmadığı için de zatürreye neden olmaz. Kuru öksürük olabilir ama en önemli şey yüksek ateş olması ve hastayı yatağa düşürmesi. 

Kovid-19’un başında da aynı grip belirtileri gibi kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı yaşanıyor. Kovid-19’un farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olması. Akciğere indiğinde de en önemlisi her iki akciğerde kısa sürede etkileyen zatürreye neden olması ve hastaneye yatış gerekliliği. Burun akıntısı ve boğaz ağrısı gripte, tat ve koku problemleri Kovid-19’da ayırıcı özellik olarak tanımlanabilir. Her iki hastalığın birlikte görülmesi, Kovid-19’un daha ağır seyretmesine neden olacağından, grip ve Kovid-19’u aynı anda alma olasılığını azaltmak için grip aşısı yaptırılması gerekiyor.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.