Ayva yiyince bakın neler oluyor...

Gıda ve beslenme uzmanları ayvanın faydalarını sıralamakla bitiremiyor. Tam bir vitamin deposu olan ayva bakın bağışıklığı nasıl güçlendiriyor.

Ayva yiyince bakın neler oluyor...
12 Aralık 2022

Deyimler içerisinde ‘Ayvayı yemek’ her nekadar olumsuz anlam taşısa da gerçek anlamında ayva yemek vücudun yenilenmesi demek oluyor. Beslenme uzmanları tam da mevsimi olan ayvanın tüketimine dikkat çekerek özellikle bu meyvenin tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Ayva A, B, C vitamini ile potasyum bakımından zengin yapısıyla kanserden bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarından öksürüklere kadar birçok hastalığa karşı metabolizmayı koruyor ve yeniliyor. 

İçinde bulunan polifenolik bileşikler, antioksidan bileşikler, diyet lifi, vitamin ve mineral açısından zengin olan ayva, bağışıklığı güçlendiriyor, kolesterolün dengede kalmasını sağlıyor. 

Gülgiller  familyasından olan ayvanın yüzde 80’ni sudan oluşuyor. 100 gramında 52-57 kalori bulunan ayva kilo vermede de yardımcı oluyor. Ayvayı kabuğuyla yemenin diyet lifi alımını artırdığını belirten uzmanlar,  ayvanın çiğ yendiği gibi pişmiş halde, reçel, marmelat, ayva suyu, çayı şeklinde de tüketilebileceğini belirtiyor. Meyvenin etli kısmında bulunan kateşin epikateşin denilen ayvaya buruk tadını veren tanenlerin kolonda kansere sebep olan toksinleri ve kimyasalları bağlayarak kolon kanseri gibi bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu rol oynadığını ifade eden uzmanlar, ayvanın sindirim sistemi hastalıklarında, ishal, mide ağrıları ve bulantılarında da olumlu yararları olduğunu belirtiyor. 

100 gram ayvada günlük ihtiyacın yüzde 25’ini karşılayacak kadar C vitamini bulunur. C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltmaya yardımcıdır ve strese karşı koruyarak vücudumuzun zayıf düşmesini önler. Ayrıca bu özelliği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı koruyucu rol üstlenir. Ayrıca ayva kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün ve kan basıncının dengede kalmasına destek oluyor. Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koyuyor.

Ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur. Serbest radikalleri azalttığından dolayı daha sağlıklı ve genç bir görünüş sağlamada rol oynar. Göz ağrılarında gözlerin üstüne ince ayva dilimleri koyarak 10 dakika bekletilebilir, ayva çayı ile sıcak uygulanabilir. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.