26 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 180.303
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.103
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 134
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.108
Eğitim

BAİBÜ ve Komrat Devlet Üniversitesi arasında akademik işbirliği

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi uluslararasılaşma çalışmaları kapsamında Moldova Komrat Devlet Üniversitesi ve Kişinev Bahçecilik ve Gıda Teknolojileri Bilimsel Araştırma Enstitüsü ile işbirliği anlaşmaları imzaladı.

BAİBÜ ve Komrat Devlet Üniversitesi arasında akademik işbirliği
mntyapi

İkili anlaşmalarda bulunmak üzere Bolu AİBÜ’ye gelen Moldova heyetini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı makamında ağırladı. Heyette Komrat Devlet Üniversitesinden Doç. Dr. Serghei Cara, doktora öğrencisi Alla Cara, Kişinev Bahçecilik ve Gıda Teknolojileri Bilimsel Araştırma Enstitüsünden Prof. Dr. Nicolae Taran, Prof. Dr. Eugenia Soldatenco, Doç. Dr. Olga Soldatenco ve araştırmacı Natalia Taran yer aldı. Ziyarette BAİBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi, Prof. Dr. Turan Karadeniz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him de hazır bulundu.

BAİBÜ ve Moldova Komrat Devlet Üniversitesi arasında yapılan anlaşmaya göre, üniversiteler her alanda akademik eğitim faaliyetleri, araştırma projeleri, ortak bilimsel ve teknik konferanslar, laboratuvar çalışmaları, sempozyumlar ve sergiler düzenleyecekler. Karşılıklı olarak öğretim üyesi değişimi ve ziyaretler, öğrenci stajları, yüksek lisans ve doktora ortak programları açılabilecektir. Akademik yayınlar ve kütüphane materyalleri dahil olmak üzere basım yayın alışverişleri de yapılabilecek.

YÖK tarafından diploma denkliği tanınan Komrat Devlet Üniversitesi ile mevcut olan Erasmus ve Mevlana anlaşmaları çerçevesinde de öğrenci ve araştırmacı hareketliliği de yapılacak. Ayrıca Komrat Devlet Üniversitesi, BAİBÜ Meslek Yüksekokul öğrencilerine lisans tamamlama imkanı sunacak.

BAİBÜ ve Kişinev Bahçecilik ve Gıda Teknolojileri Bilimsel Araştırma Enstitüsü ile yapılan anlaşmaya göre ise tarım ve gıda alanları ağırlıklı olmak üzere ortak araştırma ve geliştirme projeleri yapılacak, öğrenci stajları gerçekleştirilecek.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL