BAİBÜ'lü uluslararası öğrenciler mezuniyet sevinci yaşadı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (BAİBÜ) Türkçe hazırlık dahil 5 yıllık lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilerimiz için mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

BAİBÜ'lü uluslararası öğrenciler mezuniyet sevinci yaşadı
23 Haziran 2021

İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Erol Erdem,  Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Prof. Dr. Halit Karatay, Uluslararası Öğrenci Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Abant Yurt Müdürü Abdullah Gürel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tören Makina Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Musa Mwanza’nın Ev Yolu isimli gitar dinletisiyle başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Karamo Faruk Konneh, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kendisi için bir aile olduğunu vurgulayarak, üniversite yönetici ve çalışanlarına emekleri için teşekkür etti.

5 yıl önce geldikleri üniversitemizdeki eğitim hayatları boyunca çok şey öğrendiklerini kaydeden 

 

“DÜNYADAKİ ZULÜMLERDEN HABERİMİZ OLUP DA SESİMİZİ ÇIKARMIYORSAK, BİZE İNSAN OLMAK YAKIŞMAZ”

Uluslararası Öğrenci Abdul Satar Kawa ise, İslam dünyasının ünlü alim ve sanatçılarının eserlerinden örnekler verdiği konuşmasında, “Bu dünyada insan olmak ve insan kalmak önemlidir. Bugün dünyada gerçekleşen, örneğin Afganistan’da insanlık dışı gerçekleşen olaylar, Filistin’deki kabul edilemez gelişmeler, Afrika’da, Irak’ta, Suriye’de, dünyanın herhangi bir yerinde bir zulüm varsa, bizleri acıtan bir gelişme varsa, bütün bunlardan haberimiz olup da sesimizi çıkarmıyorsak, bize insan olmak yakışmaz. Burada dünyanın her yerinden öğrenciler var. Bizim yapabileceğimiz işler çok fazla. Bizler dünyanın temsilcisi olarak burada bulunuyoruz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemli bir sözü var: ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ Evet, asıl dünya biziz. Bizim bunu gerçekten pratiğe döküp, temsil etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Köroğlu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Seyit Ali  Aydın ise, “Bu kardeşlerimizle beraber çok güzel zamanlarımız geçti. Türkiye’yi unutmasınlar. Eğitim konusunda Üniversitemiz hocalarının dört dörtlük olduklarına eminim. Çok güzel yetiştirdiler öğrencilerimizi. Hepinize gelecek hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

BAİBÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ise, mezuniyet aşamasında olan, mezun olan uluslararası öğrencilere için, gelecek hayatlarında başarılar diledi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, Bir fakülte bitirdiniz. İnşallah aldığınız bu diplomalarla ülkenizde faydalı çalışmalar yaparsınız. Burada bulunan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Allah her daim yanınızda olsun, korusun, gözetsin inşallah. Yolunuz açık, başarılarınız daim olsun” ifadelerini kullandı.

Törenin sonunda, uluslararası öğrencilere mezuniyet belgeleri, teşekkür plaketleri ve sertifikaları, protokol üyeleri tarafından verildi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.