Bakan Varank Gerede'de...

Bolu'nun Gerede ilçesinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi büyüme oranı yakaladık. OECD'nin yayımladığı son raporlarda da ekonomimiz, en güçlü toparlanma gösterecek ekonomilerden görülüyor" dedi.

Bakan Varank Gerede'de...
2 Temmuz 2021

Bolu’nun Gerede ilçesi OSB'de Halavet Jelatin Fabrikası'nın açılış töreni düzenlendi. Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Ahmet Ümit Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AK Parti Bolu milletvekilleri Arzu Aydın, Fehmi Küpçü AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner ile iş adamları katıldı.

Gerede OSB'de Halavet Jelatin Fabrikası'nın açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim ve teknoloji yıldızlarını özel olarak yetiştirmek istiyoruz. TÜBİTAK Fen Lisesini eğitim sistemimize katmanın gururunu yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Varank, “Halavet Gıda’nın vizyoner bakış açısıyla tasarlayıp hayata geçirdiği, gıda jelatini üre-tim kapasitesi bakımından Avrupa’nın en büyük fabrikasının bugün resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Takip edenler bilecektir, Türkiye’deki ilk kolajen üretimi 2012 yılında yine Halavet Gıda tarafından yapılmıştı. 2012 yılında başladığı sığır jelatini ve kolajen üretimi ile ithalat ihracat oranını ters yüz eden firmamız, inşallah bu yeni tesisiyle birlikte, Türkiye’nin Dünya ihracatından aldığı payı çok daha yukarılara taşıyacak. 2020 yılında elde ettiği 56 milyon dolarlık cironun %60’ını ihraç eden Tuzla fabrikası şu an için 60 ülkeye ihracat yapıyor. 25 milyon dolar yatırım ile kurulan bu fabrika da firmamızın gücüne güç katacak. Burası; ilaç, gıda, sağlık ve kozmetik sektörlerine yönelik üretim yapacak. Başlangıç olarak 80 kişiye istihdam sağlayacak yıllık 7 bin ton yenilebilir jelatin üretim kapasitesiyle start veriyor. İnşallah 2022 yılında da yıllık 5 bin ton kapasiteli yeni kolajen hattı devreye alınacak. Hedef; üretimin yüzde 90’ının ihraç edilmesi. Bugün açılışını yaptığımız Gerede Fabrikası ile birlikte firmamızın 2021 yılı cirosu 80 milyon doların üzerine, toplam istihdamı da 180’e ulaşacak. Tabi böyle başarılı firmalarımızı, biz Bakanlık olarak hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz. Halavet Gıda’nın Tuzla’daki fabrikası için olduğu gibi bu fabrikamıza yönelik olarak da yatırım teşvik belgesi düzenledik” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.