BAROLAR ANKARA'YA YÜRÜYOR

Seçim sistemlerinde ve işleyişlerinde değişiklik yapılmasını istemeyen 81 Baro'nun Başkanı Ankara'ya doğru yürüyüş başlattı. Yürüyüşe kendi illerinden katılan Kocaeli, Düzce ve Bolu Baro Başkanları da Ankara'ya yürüyor. Yasa Teklifine tepki gösteren Düzce Baro Başkanı Ay, “Bizim sesimiz kesilirse vatandaşın nefesi kesilir” dedi.

19 Haziran 2020

Seçim sisteminin ve işleyişlerinin değiştirilmesine yönelik hazırlanan yasa teklifine karşı Barolar Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Kocaeli, Düzce ve Bolu’dan birlikte yürüyüşe katılan Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Düzce Baro Başkanı Azade Ay ve Bolu Baro Başkanı Sabri Erhendekçi de D-100 Karayolu üzerinden Ankara’ya birlikte yürüdü.

“BİZİM SESİMİZ KESİLİRSE VATANDAŞIN NEFESİ KESİLİR”

Avukatlık Kanunu’na getirilmek istenen düzenlemeyle baroların sendikalaştırılacağını söyleyen Düzce Baro Başkanı Azade Ay, “ Bizim sesimiz kesilirse, vatandaşın nefesi kesilir” diyerek tepkisini dile getirdi. Azade Ay, “Bir baro sendikalaşırsa, A Barosu, B Barosu, C Barosu, D Barosu olur. Bu vatandaşın hakkını kim savunacak? Biz sadece kendi meslektaşlarımıza hizmet etmiyoruz ki, bizim öncelikli görevimiz vatandaşın adil yargılamasını sağlamak. Hukukun üstünlüğünü korumak. Eğer çoklu baro olursa herkes kendi barosun kurar. Devlet ünite yapısı bozulursa vatandaş hizmetlerden yararlanamaz. Avukatlar bağımsızlıklarını yitirirler, bağımlı hale gelirler, savunma gücü azalır. Biz gücümüzü Anayasa’dan, Avukatlık Kanunu’ndan alıyoruz. Bu değişirse sıradan bir lonca bir dernek oluruz. İşlevsiz hale gelir. Hiçbir baronun sesi çıkmaz, hiçbir avukatın hiçbir yerde sesi çıkmaz. Bizim sesimiz kesilirse inanın vatandaşın da nefesi kesilir” dedi.

Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir de konuşmasında Avukatlık Kanunu’nun 76. Ve 95. Maddelerinin değiştirilmek istenmesinin gündemde olduğunu belirterek sadece savunma için değil bu topraklarda yaşayan herkes için yürüdüklerini söyledi ve seslerinin duyulmasını istedi.

Baro Başkanları Pazartesi Ankara’da buluşacak ve Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.