28 Kasım 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 171.113
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.845
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 177
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 3.845
Eğitim

Bayram: Eğitime yeni tedbirler alınmalı

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, “Millî Eğitim Bakanlığı 31 Aralık’a kadar devam edecek uzaktan eğitim sürecine dair hızlı tedbirler almalıdır” dedi.

Bayram: Eğitime yeni tedbirler alınmalı
mntyapi banner

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, uzaktan eğitim için tedbirlerin hızlı bir şekilde alınması gerektiğini söyledi. Bayram, “Öncelikle geride bıraktığımız süreçte yaşanılan düzensizliklere meydan verilmemelidir. Hatırlanacağı üzere, öğretim yılı başında aynı konularda dahi genel müdürlüklerin farklı yorumları olmuş, bu da kafa karışıklığına yol açmıştı. Dolayısıyla önümüzdeki sürece dair yazı ve yorumlar tek elden çıkarılmalıdır” dedi.

Ekonomik sıkıntılar içerisinde olan öğretmenlerin ek ders ücretlendirmeleri hususunda karmaşa oluşturacak yeni düzenlemelere gidilmemesi gerektiğini belirten Bayram, “Öğretmenlerimizin mevcut haftalık ders çizelgeleri üzerinden yürütülen uygulama devam ettirilmelidir. Bu konuda yeni bir karmaşa oluşturmak, MEB eliyle öğretmenlerimizin kamuoyu önünde tartıştırılmasına neden olacaktır. Bu anlayışla, İl ilçe Millî Eğitim Müdürlükleri ve Okul idareleri inisiyatifin kendilerine bırakıldığı hususlarda planlamalarını yaparken öğretmenlerin kayba uğratılmamalarına  mutlaka dikkat etmelidir” dedi.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Kısıtlama döneminde devlet okulları ile özel okul ve kurslarla ilgili uygulamalarda eş güdüm sağlanarak fırsat eşitsizliğine meydan verilmemesi gerektiğini söyleyen Bayram, “Yüz yüze eğitime ara verildiği için uzaktan eğitim sürecinde ölçme değerlendirmenin nasıl yapılacağı da düzenlenmelidir. Ölçme değerlendirmenin olmadığı bir uzaktan eğitimde hem motivasyonu sağlamak hem de verim almak mümkün değildir.

“ÖĞRETMEN ve İMKÂNI OLMAYAN ÖĞRENCİLERİMİZE İNTERNET DESTEĞİ”

Hükümet, uzaktan eğitim araçlarına ve yeterli internet imkanına sahip olmayan öğrencilerimizin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamalıdır. Özellikle EBA dışı platformlardan yapılan canlı ders anlatımları ciddi oranda internet giderine neden olmaktadır. Hükümet, canlı ders anlatımı için öğretmenlerimize ücretsiz internet hizmetini mutlaka sunmalıdır.

“CANLI DERS SÜRESİ ve SAYISI PEDAGOJİK VERİLERE GÖRE DÜZENLENMELİ”

Canlı ders sayı ve süresi hem öğretmenlerimiz hem de özellikle öğrencilerimiz açısından makul seviyede tutulmalıdır. Bu konuda taşra teşkilatı da uyarılmalı, öğrencilerimizin sağlığına zarar verebilecek ve aynı zamanda pedagojik açıdan da sıkıntılı olacak durumlara engel olunmalıdır.

“EBA TV DAHA ETKİN KULLANILMALI”

Uzaktan eğitimde EBA TV daha etkin şekilde kullanılmalıdır. Böylece, internet ve kişisel bilgisayar imkanı ile televizyona sahip olma imkanı mukayese edildiğinde, muhtemel fırsat eşitsizlikleri nispeten engellenmiş olacaktır.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZA ESNEK ÇALIŞMA HUSUSUNDA ZORLUK ÇIKARILMAMALI”

Kurum ve okullarımızda görevli, kronik rahatsızlığı olan, hamile ve 60 yaş üstü başta olmak üzere eğitim öğretim sınıfı dışındaki tüm eğitim çalışkanlarımıza da esnek çalışma kolaylığı gösterilmelidir” diye konuştu.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL