24 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 152.758
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.856
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 144
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.811
Ekonomi Genel Video Haber

Bayram: Memur ve işçi arasındaki makas giderek kapanıyor

Asgari ücretin yetersiz olduğunu söyleyen Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Bayram memur ve işçi ücretleri arasındaki makasın da giderek daraldığını belirterek memur maaşlarına dikkat çekti.

mntyapi

Yaptığı açıklamada belirlenen yeni asgari ücretin yetersizliğini vurgulayan Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram memur maaşlarına dikkat çekerek “Yüzde 21.56 oranındaki asgari ücret artışı karşısında memurun 2021 yılında alacağı zam maalesef yüzde 3+3’te kalmıştır. Bu da kamu çalışanlarının ücretleri ile asgari ücret arasındaki makasın giderek daraldığı anlamına gelmektedir” dedi.

Bayram “Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2021 yılına ait asgari ücreti 2 bin 825 TL olarak açıklamıştır. Türkiye Kamu-Sen olarak beklediğimiz bir rakam değildi. Bu daha üst seviyelerde olabilirdi. Bu tür ücretler belirlenirken bazı parametreler baz alınmalı. Mesela her ay düzenli olarak açıkladığımız açlık yoksulluk sınırı etrafında değerlendirmeler yapılmalı ve daha sağlıklı rakamlar konuşulmalıdır. Şunu da ifade etmek isterim ki, asgari ücret bir çalışana ödenebilecek olan ücretin alt sınırıdır. Fakat ülkemizde maalesef 10 milyona yakın çalışanımız asgari ücret şartlarında yaşamını sürdürmektedir. %21.56 oranında bir zammı elbette azımsamıyoruz, ancak nihai hedefler noktasında yeterli değildir. Türkiye’deki asgari geçim şartları göz önünde bulundurulduğunda, bu ücretin yetersizliği açıkça ortadadır. Diğer taraftan baktığımızda, tüm yetersizliğine rağmen %21.56 oranındaki asgari ücret artışı karşısında memurun 2021 yılında alacağı zam maalesef % 3+3’te kalmıştır. Bu da kamu çalışanlarının ücretleri ile asgari ücret arasındaki makasın giderek daraldığı anlamına gelmektedir. Kasım ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.100, açlık sınırı ise 2.500 civarında olduğu göz önüne alınırsa kamu çalışanlarının önemli bir kısmı hayatlarını yoksul olarak sürdürmektedir” diye konuştu.

Türk Eğitim Sen Genel Merkezi’nin öğretmenler özelinde yaptığı anket sonucunda öğretmenlerin yüzde 71,7’si aldıkları maaşın yaptıkları işi karşılamadığını, yüzde 51,1’i ay sonunda ceplerinde hiç para kalmadığını, yüzde 72,3′ kredi borcu oldugunu, yüzde 21’i 10.000 – 30.000 TL, yüzde 11,7’si 5.000 – 10.000 TL arası kredi kullandığını, yüzde 96’sı ekonomik durumlarının giderek kötü bir seyir izlediğini, yüzde 14’ü ek iş yaptığını, yüzde 2’sinin maaşlarına haciz konulduğunu söyleyen Bayram, “Bunun yanında sözü verilmiş olan ek gösterge iyileştirmesi ve her yıl maaş zammını karadelik gibi emip yok eden vergi diliminin %15’e sabitlenmesi de kamu çalışanlarının beklentisidir” dedi.

“KAMU-SEN’E ÜYE OLUN”

Kamu çalışanlarına da çağrıda bulunan Bayram, “Sarı sendika kavramı çalışma hayatının bir ayıbıdır. Yıllardır memurun hakkını, memurdan aldığı yetkiyle oturduğu toplu görüşme masalarında bırakan %3 buçuk zamları âdeta büyük kazanımmış gibi memura pazarlamaya çalışan, memuru ayıran, ayrıştıran malum sendikamsı yapıya “dur” demediğimiz sürece, emeklerimizin karşılığı olan haklara sahip olmamız mümkün görülmemektedir. Bu bilinçle tüm kamu çalışanlarımızı emeğimizin karşılığı olan hakkı alabilmek, çocuklarımızın rızkına sahip çıkmak, daha huzurlu ve güvenli yarınlara ulaşabilmek için, sizden alacağı yetkiyle sizi en iyi şekilde temsil edecek, haklarınızı her platformda layıkıyla savunacak olan Türkiye Kamu-Sen’e bağlı iş kollarına üye olmaya çağırıyorum” dedi.

Bayram, “Bütün bu gerekçeler ve veriler değerlendirildiğinde, reel ekonomik koşullar göz önüne alınarak memur maaşlarında iyileştirme yapılması gerekliliği kaçınılmazdır. 2021 yılına yönelik kamu çalışanlarımızın ücretlerinde %3+3ün üzerine yapılacak makul bir iyileştirme, toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturan kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağı gibi, ekonominin hareketlenmesini sağlayarak toplumun diğer kesimlerine de canlılık katacak, Ülkemizin toplumsal kenetlenmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL