24 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 152.758
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.856
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 144
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.811
Eğitim

Bayram: Notlar yüz yüze eğitime geçince verilsin

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, 1. yarıyıl notunun, ortaokullarda da liselerde olduğu gibi yüz yüze eğitime başlandığında belirlenmek üzere ertelenmesi gerektiğini kaydetti.

Bayram: Notlar yüz yüze eğitime geçince verilsin
mntyapi

BAKANLIK BU KARARI BİR DAHA GÖZDEN GEÇİRMELİ”

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, ortaokullarda öğrencilerin birinci dönem notlarının, yapıldıysa yazılı sınavlarının, yazılı sınav yapılmamışsa canlı ders etkinliklerine katılım ve proje ödevleri üzerinden değerlendirilmesi kararının alındığını hatırlatarak “Ancak bu karar ivedilikle gözden geçirilmelidir. Çünkü bu uygulama, “Adrese Dayalı Kayıt Sistemi”ne göre öğrenci alacak liselere geçiş sürecinde çok adaletsiz durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır” dedi.

BU KARAR ÖĞRENCİLERİN CEZALANDIRILMASI ANLAMINA GELİYOR”

Liselere geçişte öğrencilerin yerleştirilmesinde adres, yaş ve okula devam gibi kriterlerin yanında en önemli belirleyici bir diğer unsurun Temel Eğitim Başarı Ortalaması olduğuna dikkat çeken Bayram, “Ancak geride bıraktığımız süreçte okullarımızın bir kısmı yüz yüze sınav yapmış, bir kısmı ise henüz sınav yapmadan tekrar uzaktan eğitime geçilmiştir. Bakanlık gelinen durumda yapılan yazılı sınavların geçerli olacağını, yazılı yapılmayan ya da yapılan yazılıya girmeyen öğrenciler için ise ders etkinliklerine katılım ve proje ödevlendirmeleri üzerinden puanlamanın yapılacağını duyurmuştur. Pek çok öğretmenimiz, bu kararın, adeta yüz yüze yazılı sınav yapılan öğrencilerin cezalandırılması anlamına geldiği görüşündedir. Yazılı sınavlar ya her öğrenciye yüz yüze yapılmalıydı (ki, bu mümkün olmadı) ya da yapılan yazılı sınavlar da dikkate alınmamalıdır” diye konuştu.

“OKUL MÜDÜRLERİNİN DAYATMASI SÜRECİ DAHA DA KARMAŞIK HALE GETİRDİ”

Aksi takdirde derse katılım ve proje ödevi yoluyla belirlenecek ders notlarının objektif olmaktan uzak olacağını söyleyen Bayram, bunun yanı sıra uzaktan eğitime erişim sorunu yaşayan öğrencilerin durumunun da bir başka tartışma ve adaletsizlik konusu olduğunun altını çizdi. Özellikle lise yerleştirmeleri bakımından, öğretmenlerin kanaat kullanarak vereceği notların, öğretmenleri gereksiz tartışmaların içine çekmek için gerekçe olacağını söyleyen Bayram, “Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin adalet duyguları sarsılmamalı, öğretmenlerimiz özellikle velilerle karşı karşıya bırakılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse bugün Bolu İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce ortaöğretim okul müdürlerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Cemil Sarıcı’nın notla değerlendirme yapılırken öğrencilerin mağdur edilememesi gerektiği tavsiyesini, 80’den düşük not vermemelerini dayatarak okul Whatsapp gruplarında paylaşan okul müdürleri süreci daha da karmaşık hale getirmektedir. Elbette ki öğretmenlerimiz öğrencilerimizi bu olağanüstü koşullarda asla mağdur etmeyecektir. Fakat bazı Okul müdürlerinin bu ve benzeri durumlarda takındıkları buyurgan ve işgüzar tavır, tahmin ediyoruz ki ne Bakanlığın ne de İl Millî Eğitim Müdürlüğünün tavrı değildir” dedi.

“1. YARIYIL NOTLARI ERTELENMELİ”

Bayram, Bakanlık tarafından çok geç olmadan bu kararın gözden geçirilmesi ve ortaokullarda da liselerde olduğu gibi 1. yarıyıl notunun, yüz yüze eğitime başlandığında belirlenmek üzere ertelenmesi gerektiğini kaydetti.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL