Belediye'ye göz kırptı, iktidara gözdağı verdi

Bolu Demokrasi ve Atılım Partisi İl Başkanı Yetkin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ilk defa basının karşısına çıktı. Basının sorularını yanıtlayan Yetkin, teknik ve her branşta meslekî donanım ve tecrübe sahibi olduğunu söylediği ekibiyle birlikte Bolu Belediyesi'ne göz kırparken, iktidara da gözdağı verdi.

Belediye'ye göz kırptı, iktidara gözdağı verdi
15 Ocak 2022

Bolu DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım Partisi) İl Başkanı Nadir Gürkan Yetkin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ilk kez basının karşısına çıkıp, soruları yanıtladı.

24 kişiden oluşan ekibinin donanımı, teknik ve meslekî tecrübeleri ile bilgi, birikim ve iradeye sahip olduklarını söyleyen Yetkin, bundan sonra hiçbir kurum, kuruluş ve siyasînin Bolu halkını yanlış bilgilendirmeyeceğini belirterek, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Bolu halkının kendilerine güvenebileceğini ifade etti.

YETKİN, “BİZİM FARKIMIZ ELİMİZDE ÇÖZÜM OLMASI”

Partinin Bolu’da oluşumundan söz eden Yetkin, Ülkenin durumu ortada bunları tekrar etmeye gerek görmüyoruz. Bu sıkıntılı ortamda bütün vatandaşların tek bir isteği var. Bu sıkıntıların çözümü için bir DEVA’ya ihtiyaç vardı. Biz bu noktada göreve hazır olduğumuzu belirttik. Demokrasi ve Atılım Partisi’nin diğer partilerden farkı şuanda bütün sorunların çözümü olarak elimizde hazırlanan projeler var. Genel Merkezimiz tarafından hazırlanan eylem planlarımız var. Kısacası iktidara geldiğimiz günden itibaren belirlediğimiz süreler içerisinde ülke sorunlarına ilişkin neler yapacağımız çok açık ve net eylem planları olarak hazırlanmış şekilde” dedi.

YETKİN, “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM, ORTAK ANAYASA VE ADAY İLE İTTİFAKA GİRİLEBİLİR”

Hiçbir partinin tek başına iktidar olmasının bu sistem ile mümkün olamayacağını söyleyen Yetkin, “Yüzde 50+1 sağlanamadığı için ittifaklara zorunluluk doğuyor. Ortak paydada buluşulabilirse bir ittifak olabilir ancak asıl hedef mutlak bir ittifakla seçime girmek değil. Partimizin bir politikası ve bir tüzüğümüz var bunun dışında vatandaşımıza söylediğimiz sözler var. Ortak paydada buluşmak çok önemli. Bugün 6 parti zaten birbiriyle temas halinde ve öncelikle bu sistemin değişmesi gerektiğine inanılıyor. Hepimiz de sistemden kaynaklı sorunları görüyoruz. Partimiz ve diğer 6 parti ortak payda olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e tekrar dönüşte birleşiyor. Ortak Anayasa üzerinde de uzlaşıldı. Ortak program ve ortak adayda da uzlaşılırsa bir ittifak olabilir. Ama biz mutlak surette bir ittifakın parçası olacağız diye bir şey söz konusu değil. Genel Merkezimizin görüşmeleri devam etmektedir” diye konuştu.

YETKİN, “YÖNETİMİ YEREL SEÇİMLERE GÖRE BELİRLEDİK”

Partisinin yönetim kurulunun son derece donanımlı olduğuna işaret eden Yetkin, genel seçimler sonrası yerel seçimler olduğunu hatırlatarak hazırlıklarının hepsine yönelik olduğuna dikkat çekti. Yetkin, “24 kişilik bir il yönetimimiz var. İlçelerle birlikte teşkilat çalışmalarımızı yaptık. Önceliğimiz Merkez İlçe. Şuanda genç arkadaşlarımız başta olmak üzere partimize ilgi hakikaten oldukça yoğun. Ülke için bir çözüm aranıyor ve bunu geçmiş tecrübe ve donanıma bakılınca Genel Başkanımızı karşılarında görüyorlar. Tüm genel başkanlara bakıldığında bilgi birikimi ve donanımı ile Genel Başkanımız öne çıkmaktadır. Yönetim kurulumuzda meslekî anlamda kendini ispatlamış arkadaşlarımız var. Önemli olan şehircilikse şehircilik anlamında söz sahibi olabilecek en nitelikli yönetim bizim partimizde. Şehir bölge planlamacısından, çevre mühendisine, inşaat mühendisinden mali konuda uzman arkadaşlara her alanda nitelikli, yetişmiş arkadaşlarımızla bir aradayız. Genel seçimler sonrası yerel seçimleri de yaşayacağız. Bizim hazırlığımız hepsine yöneliktir. Yönetimi buna göre belirledik” dedi.

YETKİN, BOLU BELEDİYESİ İCRAATLARI İÇİN NE DEDİ?

Bolu Belediyesi’nin icraatlarını değerlendiren Yetkin, döner kavşakların uydurma olduğunu söyleyerek, bazı şeylerin yapılması için o konu hakkında bilgi olması gerektiğini belirtti. Yetkin, “Bolu, dünyanın en güzel şehirlerinden bir yanesi fakat karar vericiler yüzünden yaşadığımız olumsuzluklar var. Bunlara çeşitli nedenlerden ötürü eleştiriler yapılmıyor. Buna irade eksikliği de diyebiliriz, bilgi eksikliği de diyebiliriz. Biz bütün yönetim kurulu arkadaşlarımızla bu iradeye de bu bilgiye de sahibiz. Bu anlamda mütevazı olmayacağız. Ben biliyorsunuz 2 dönem Belediye Meclis üyeliği yaptım, Emine Hanım zaten çok uzun zaman Başkan Yardımcılığı yaptı belediyeyi en iyi bilenlerden biri. Baktığınızda diğer partilerle karşılaştırınca ne kadar nitelikli bir yönetimin olduğunu  bütün Bolu’nun bilmesini isterim. Biz DEVA Partisi’ni kendimiz için kurmadık. Özellikle 40 yaş altında büyük ilgi görüyoruz. Yapılan kavşak ve göbeklerin bir uluslararası standartı vardır. Bunu yakalamanız güç. O yüzden de ‘Yaptım oldu’ oluyor biraz. Onun da sorunlarını hep birlikte yaşıyoruz. Bunun yurt dışındaki örneklerini görmek lazım. Kavşaklarla, döner kavşaklarla ilgili yurt dışında bunun iyi örneklerini yapmış insanlar Bolu’da yapılanları gördüklerinde “Buraya niye nokta koydunuz?” diyeceklerdir. Nokta küçüklüğünde kalıyor. Ebat olarak o kavşaklar standartların çok çok altında. Doğal olarak Bolu’da her yere konulamazlar. Sizin standartlarınız buna uymuyorsa bu yapılana biz ‘Uydurma’ diyoruz o zaman. “Standartı sağlayamıyoruz ama yapmak da istiyoruz” deyince yapılan şey çözüm getirmiyor. Yapılması için konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor” diye konuştu.

İL KONGRESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Yetkin il kongresinin Mart ayında yapılmasının planlandığını söyleyerek Babacan’ın da kongreye geleceğini kaydetti. Yetkin, “İl kongremizi yapmak için 3 ilçenin onayını almayı bekliyoruz. Resmi prosedürlerin yerine gelmesi bekleniyor. Kongremizde Genel Başkanımızın olmasını çok istiyorum. Daha öncesinde il binamızın açılışını yapacağız. Özellikle Bolu’ya gelmesini ve Bolulularla görüşmesini istiyorum. En kısa sürede de kendisini ve Genel Başkan yardımcılarımızı Bolu’ya davet edeceğiz. Hava koşulları Bolu’da belli. Genel Başkanımız Bolu’ya geldiğinde esnaf ziyaretleri yapmak istiyor. Özellikle iş dünyasına söyleyecekleri olacak. Bu anlamda Bolu TSO’da bir etkinlik düzenleyip bütün iş dünyası ve işadamlarıyla bir araya getirmek istiyorum. Bolu’nun hava koşulları ve programını düşünerek bunu Mart ayında olabileceğini tahmin ediyorum” dedi.

YETKİN AK PARTİ’DEN NEDEN AYRILDI?

Yetkin neden AK Parti’den ayrıldığını şöyle açıkladı:

TEK ADAM REJİMİNİN SIKINTILARI ÜZERİMİZDE ETKİLİ OLDU”

“İhtiyaç olan şey vatandaşlar artık ideolojik partilerden son derece sıkılmış durumda. Biz bu yeni arayışa cevap verebilecek nitelikli, donanımlı arkadaşlarla bir araya geldik. Yönetim kurulu üyeleri arkadaşlarımız lisans ve lisans üstü eğitimli kişiler. Özellikle siyasi alanda güven ortamının harap olduğu şu dönemde biz halkımıza yeniden güven aşılamak için özellikle Genel Başkanımızın da dediği gibi aşırı yıpranmış konularda ki, nedir bunlar fikir ve temel özgürlükler, adalet ve bunların birleşimi olarak ekonomik sıkıntıların giderilmesi olarak biz de çözümün bir parçası olduk. Ben AK Parti’den 2009’da ayrılmıştım. Evet güzel işler de yapmıştık. Ama daha sonra özellikle bu ‘Tek Adam’ rejimini sıkıntıları bizler üzerinde de çok etkili oldu. Bize uymayan bu noktada gerekli iradeyi ortaya koyduk ve AK Parti’deki siyasi hayatımıza son verdik. Bu anlamda şöyle bir iyiliği oldu bize. Genel Başkanımızı o dönemden tanıyorduk, başarılarını biliyorduk. Böyle bir gelişme olunca yanında yer almak istedik”

YETKİN, “VALİ BEY BU PROJEYİ NEREDE GÖRMÜŞ OLABİLİR?”

Köroğlu Dağları Turizm Master planı hakkında iktidar partisi dururken Vali Ahmet Ümit’in müjde vermesine anlam veremediğini söyleyen Yetkin, “Muhalefet olmak herşeyi eleştirmek değil, biz doğru bilgi aktarımından yanayız. O haberde sanki tesisler hemen yapılacakmış gibi açıklama yapıldı. Yapılan henüz sadece ve sadece o bölgenin imara açılması için gerekli ön koşul olan turizm master planının ihalesiydi. Ve gariptir bu ihale ikinci kez yapılıyor. Belki tekrar iptal edilecek? İlk ihale iptal olmuştu. Belki bu da iptal olacak. Valilik bırakın bu tesislerin kurulmasını, kurulması için birinci öncelik olan alt yapı oluşturan turizm master planını bile yapmayı beceremedi. Burada bu becerisizlikle bir müjde verilmesini açıkçası çok doğru bulmuyoruz. Artı Sayın Valimiz burada devleti temsil etmektedir. Bürokrattır kendisi ama yaptığı açıklamalar tamamen siyasi açıklamalardır. Bu nedenle bir müjde verilecekse bir proje açıklanacaksa bunu yapmak iktidar partisine düşmektedir. Vali Bey’le polemiğe girmek siyasetle uğraşan bizler için açıkçası olumsuz bir durum. Bizim eleştirimiz Vali Bey’in şahsında değildir. Biz siyasi boşluğun ne dereceye geldiğine dikkat çekmek istedik. Bolu’nun en önemli projesi hakkında konuşuluyor, iktidar partisinin temsilcileri yok. Kim var projeyi anlatan? Sayın Valimiz var. Biz bu noktayı eleştirdik yoksa Vali Bey’in şahsı ile ilgili bir problemimiz yok. Haber bir de Sayın Valimiz bu projeyi konuşurken hangi bölgeye hangi tesislerin yapılacağını açıkça tarif ediyor. Bu nasıl mümkün olur? Buraya yapılacak tesisin projesini görmekle mümkün olur. Ortada daha master plan yapılmamışken, ihalesi yapılmamışken, imar planları ortada yokken bu tesisleri anlatması bize garip geldi. Bu şu anlama geliyor. Vali Bey bu tesislerin projesini görmüş olmalı ki bu konuda bilgi veriyor. Daha ortada plan yokken, nasıl bir imar koşulu ile çıkılacağı belli değilken ortada yatırımcı da yokken Sayın Vali Bey bu projeyi nerede görmüş olabilir? Biz bunu soruyoruz. Bu anlamda iktidar partisi milletvekillerimizin ve il başkanımızın Bolu halkına aydınlatıcı bilgi vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

YETKİN İKTİDAR PARTİSİNİ UYARDI:

KONUŞURKEN DİKKAT ETSİNLER

Yetkin son olarak iktidar partililerin konuşurken bundan sonra dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek, “Bizim yönetim kurulu arkadaşlarımız bilgi, birikim ve teknik ya da mesleki konularda gerekli donanıma sahiptir. Her branşta kendisini ispatlamış eğitimli arkadaşlarımız bulunmaktadır. Bundan sonra iktidar partisi yetkililerini uyarıyoruz. Konuşurken sözlerine dikkat etmeleri gerektiği en ufak bir yanlışta müdahale edeceğimizi halkımızın doğru bilgilendirilmesi konusunda elimizden ne geliyorsa yapacağımızı bilsinler. Artık kimse Bolu halkına yanlış bilgi veremeyecek” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.