BELKİ BİR DÜNYA ŞAMPİYONU ŞU ANDA YOK OLUYOR

Jimnastikte gelecek vaat ettiği için Bolu'daki antrenörler tarafından Gaziantep'ten getirtilen 10 yaşındaki Ulaş, geldiği Bolu'da hocasız kaldı. Artistik jimnastikte takım olarak dereceleri olan ve 2017'de Bolu İl 1.'si olan Ulaş'ın yeteneği şimdilerde çalışma grubundan çıkarıldığı için körelmeye bırakıldı. Aile ise Ulaş'ın neden gruptan çıkarıldığına anlam veremezken, spor otoritelerinin bu yeteneğe sahip çıkmasını bekliyor.

27 Ağustos 2020

10 YAŞINDA HÜSRANA UĞRADI

Gaziantep’te öğretmen bir anne ve babanın oğlu olarak 2009’da dünyaya gelen Ulaş Köşgeroğlu, anasınıfına giderken Olimpiyatlara katılan tek Türk olan Göksu Üçtaş Şanlı tarafından keşfedildi. Şanlı’nın “Çocuğunuzun jimnastiğe başlamasını istiyoruz” demesi üzerine küçük yaşta jimnastiğe başlayan minik Ulaş, başarıya hızlı adımlarla koşacağını o yıllarda gösterdi.

ÖNCE BOLU’YA ÇAĞRILDI SONRA SAHİPSİZ BIRAKILDI

Ulaş’ın Babası Salih Köşgeroğlu çocuklarındaki bu yeteneğin kendilerini mutlu ettiğini ve geliştirilmesi için destek verdiklerini “2009 doğumlu. 2015 yıllarında 5 yaşlarındaydı başladığında jimnastiğe. Anasınıfına gidiyordu. O dönem olimpiyatlara katılan tek Türk olan Göksu Üçtaş Ulaş’ı beğenerek seçmiş. Bizi aradılar çocuğunuzun jimnastiğe başlamasını istiyoruz dediler. Biz de bu şekilde Ulaş’ı jimnastiğe başlattık” sözleriyle ifade etti.

BOLU’YA ÇAĞRILDI

Gaziantep’te spora başladıktan bir süre sonra hocası Şanlı’nın yoğun programı nedeniyle Bolu’daki hocalara tavsiye ettiği Ulaş, Bolu’da Şenol Türkdoğan tarafından da çok başarılı bulunup Bolu’da çalışmalarına devam etmesi söylenince öğretmen olan anne ve babasıyla birlikte Bolu’ya taşındı.

ULAŞ, BOLU’DA DA ÇOK BAŞARILI BULUNDU

Baba Köşgeroğlu, Bolu’da Şenol Türkdoğan’ın, Ulaş’ın 10 yıl sabırla çalışması halinde çok başarılı olacağını söylediğini belirterek, “Gaziantep’te başlamıştık biz spora. Ancak antrenörleri tekrar spora dönünce bizi Bolu’ya yönlendirdiler. Bolu’da olursanız başarılı olursunuz dediler. Biz Bolu’ya gelip Şenol Türkdoğan hocamızla görüştük. Çocuğumuzu değerlendirmesini istedik. Eğer ki gerçekten gelecek vaat ediyorsa Bolu’ya taşınacağımızı ilettik. Şenol hoca tam 1 saat kadar oğlumuzla ilgilendi. Yüz üzerinden 90 puan verdiğini söyledi. Çok yetenekli bir çocuk, gelirse başarılı olur, ilgileniriz dedi. Yalnız 10 yıl kadar da sabretmemiz gerektiğini söyledi. Biz de kabul ederek tayinimizi istedik. Ve Bolu’ya geldik” dedi.

Takım halinde dereceleri olan, bireysel olarak ise 2017 yılı Şubat ayında Bolu il birincisi olan Ulaş için bundan sonrası ise tam bir hayal kırıklığı oldu. Baba Köşgeroğlu, Ulaş’ın çok sevdiği jimnastikte uğradığı hüsranı şöyle anlattı:

BOLU, ULAŞ İÇİN HÜSRANA NASIL DÖNÜŞTÜ?

“Geleceğimizin çocuklarımız üzerine kurulu olduğunu düşündüğümüz için biz de bu emeği harcamamaya karar verdik ve Bolu’ya taşındık. Aslında bütün çocukların böyle devam edebilmesi adına bir şanstı, Ulaş da bir şanstı. Burada 1 sene kadar bir eğitim aldı. Kendi yaş grubunda da birinci oldu. Sonrasında antrenörümüz gitti. Antrenörsüz kaldık biz. Şenol hoca bize başka bir alanda devam etmemizi yeni bir antrenör gelinceye kadar orada kalmamızı istedi. Biz İzmir’le görüştüğümüzde Göksu hocayla bizi artistik jimnastikten trambolin jimnastiğe geçiş yaptırdı. ‘Burada devam edin daha sonra artistik jimnastiğe geçiş yaparsınız’ denildi. Caner Güzeltürk’le başladık biz. Bir süre sonra da Caner hoca ve diğer ekipleri ‘artistik jimnastiğe artık geçmeyeceksin bizimle kalacaksın’ gibi baskılar yapmaya başladılar. Ulaş da bunu kabul etti. ‘Artık artistik yok trambolin var’ dedi ve biz orada başladık. Takım halinde birincilikleri var Ulaş’ın da yarıştığı içerisinde. Bu süre içinde Caner hoca bize sürekli ‘sabredin, çocuğunuz güçlenecek destek verin’ diyordu biz de katılıyorduk bu şekilde.

“10 YIL SABREDİN DİYEN HOCA, 4 YIL BEKLEYEMEM DEDİ”

Bir ay öncesine kadar her şey çok iyiyken, ‘çocuğunuz çok ahlaklı, çok disiplinli, çok esnek ama 4 yıl sonra çok başarılı bir sporcu olur’ diyen hoca, ‘ben sizin çocuğunuzu 4 yıl bekleyemem’ dedi. Çıkmamızı istedi. Biz de şok içerisindeyiz. Çünkü 10 yıl sabredilmesi gereken bir sporda 4 yıl sabredemeyen bir antrenör var. Şaşırdık biz de ve uzak kaldık cimnastikten”

ULAŞ’IN GRUPTAN ÇIKARILMA SEBEBİ HOCANIN OĞLU MU?

Jimnastik hocasının bu sözlerine anlam veremediklerini söyleyen Köşgeroğlu, “Caner hocanın elinin altında iki antrenör daha var. Enes hoca ve Sude hoca. Ulaş’la da çalışıyorlardı. Ben bu soruyu Enes hocaya sordum. Sizce Ulaş neden çıkıyor sorusunu sorduğumda bana iki cevap verdi. Çünkü Enes hoca bana Ulaş için sabırlı olun, gelecek vadediyor, çalışmaya devam edeceğiz demişti. Birincisi Sude hoca üniversiteye başlamış. Öğretmen yok, antrenör yok sıkıntı çekiyoruz dedi. İkincisi biz Ulaş’ın yaş grubunda hatalar yaptık. Yeni bir öğrenci grubu aldık, küçük yaş grubu. Hata yapmak istemiyoruz o grupta deyip Ulaş’ı çıkardığını söyledi. Bunun üzerine yeni öğrenciler kimler diye bir araştırma yaptım. Maalesef Caner hocanın oğlunun da orada olduğunu gördüm. Tabi ki hoş duygular içerisinde değilim. Mutlu değilim bu durumdan” dedi.

“ULAŞ ODASINA KAPANDI”

Ulaş’ın o günden sonra odasına kapandığını belirten Köşgeroğlu, “Ulaş uzun bir süre odasından dışarıya çıkmadı, yemek yemedi, bizimle konuşmadı. Ben baba olarak ne yapacağımı şaşırdım. Eğitimciyim ama çözüm bulamadım açıkçası. Şuanda jimnastik konusunun hiçbir şekilde açılmasını istemiyor. Başlangıç aşamasında İzmir’den bu olay duyulduğunda trambolin milli antrenörü İzmir’den bizi çağırdı. Biz İzmir’e de gittik. İzmir’de değerlendirildi Ulaş. Çok beğenildi. Nasıl olur da bu çocuk cimnastikten uzak kalır. İllaki buraya taşının denildi. Ama tabi ki imkanlarımız buna el vermiyor. Uzak kaldı Ulaş maalesef” diye konuştu.

SUAT ÇELEN’LE GÖRÜŞTÜ, CİMER’E YAZDI…

Köşgeroğlu yaşananlardan sonra Federasyon Başkanı Suat Çelen ve CİMER’e durumu anlattıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Köşgeroğlu, “Öncelikle federasyon başkanımızla görüştüm Suat Çelen’le. Ancak olumlu bir cevap alamadım. Çünkü antrenörler onun kendi antrenörleri. Onların sözüne inanmak zorunda gibi geliyor bana. Daha sonrasında CİMER’e yazdım. CİMER’de ilgili birime bu yazıyı gönderiyor. İlgili birimde kendi içlerinde bir cevap olarak yazı hazırlayıp gönderiyorlar. O cevapta benim salonda huzursuzluk çıkardığıma dair bile yazılar vardı. Asla böyle bir şey olmadı. Biz her zaman bütün antrenörlerimize saygı duyuyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimizi hazırlıyorlar. Maalesef hiçbir sonuç alamadık” dedi.

“BİR DÜNYA ŞAMPİYONU ŞUANDA YOK OLUYOR”

Yetenekli olduğu için Gaziantep’ten Bolu’ya çağırılan ancak Bolu’ya geldikten bir süre sonra anlam verilemeyen gerekçelerle spordan uzaklaştırılan Ulaş’a yetkililerin yardım etmesini isteyen Köşgeroğlu, bu sorunun çözülmesini bekliyor. Köşgeroğlu, “Tabi ki gelecek vadediyor. Aileler çocuklarına destek verdiği süreç içerisinde çocukların başarılı olduğu görülebilirdi. Bu hem aileleri motive eder hem çocukları. Ulaş’ın başarılı olması biz Gaziantep’ten buraya geldik. Bütün ailelerin bu şekilde çaba harcayabileceğini gösterirdi. Türkiye’nin geleceği. Belki de bir dünya şampiyonu şuanda yok oluyor. Ve biz sadece izliyoruz. Bütün spor dallarında başarısız olduğumuz her yerde haber ediliyor. Bunun ana sebebi bu. Var olan değerlerin kıymetini bilmiyoruz maalesef” diyerek, yetkililerden çözüm beklediklerini belirtti.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

1 yorum yapılmış

  • Burhan AYGÜN (27 Ağustos 2020 - 09:18)
    Salih hocayı ve yakinen tanırım. Kendisi Gaziantep'te çalışırken çocuğunu bu spora yönlendirenlerin sözleri ve çocuğunun bu spora olan ilgisi ve tutkusu ile Bolu'ya taşınmıştır. Taşınırken işini ailesini geçmişini her şeyini sırf oğlunun başarısı için ardında bıraktı. Şırnak iline ataması çıktı sırf çocuğu bu spordan uzak kalıp körelmesin diye senelerce ayrı kaldı çocuğundan. Çünkü hocaları Ulaş'tan memnundu ve onun ciddi bir gele