24 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 152.758
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.856
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 144
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.811
Yazarlar

Bolu erken seçime hazır mı?

Türkiye korona ile mücadele etmeye başlayınca siyasette de kongreler rafa kaldırıldı. Yapılan kongreler ise salgın öncesi kongrelere göre çok daha sakin ve kısıtlı katılımla oldu. CHP’nin iktidar sloganıyla gerçekleştirdiği çok..

Bolu erken seçime hazır mı?
mntyapi

Türkiye korona ile mücadele etmeye başlayınca siyasette de kongreler rafa kaldırıldı. Yapılan kongreler ise salgın öncesi kongrelere göre çok daha sakin ve kısıtlı katılımla oldu. CHP’nin iktidar sloganıyla gerçekleştirdiği çok konuşulan kongresinde örneğin şimdi sadece akıllarda kalan Muharrem İnce’nin salonda oturduğu yer oldu.

Bolu’da da kongre deyince akılda kalan AK Parti’nin pandemi nedeniyle aylardır ertelenen ve muhtemelen Ocak sonu veya Şubat ayında yapılacak olan kongresi ile Saadet Partisi’nin ses getiren kısıtlı sayıda yapılan kongresiydi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Düzce’de 10 Ocak’a verilen kongre tarihi, Bolu’da da kongrenin bu tarihten çok uzak olmayacağını gösteriyor. Yani Düzce’de 10 Ocak’ta kongre yapacak olan iktidar partisi kısa süre içinde Bolu’da da il kongresini gerçekleştirecek. Erdoğan’ın son açıklaması da kongrelerin Şubat ayında biteceğini gösteriyor. Bu da Bolu’da da tünelin ucunda ışığın görüldüğünü ve kısa süre sonra Bolu’da da il kongresinin yapılacağını gösteriyor.

Bu kongrede Bolu’da mevcut İl Başkanı Nurettin Doğanay her ne kadar partinin vekilleriyle arası sıcak olmasa da yeniden başkan olacak mı bilinmez ama Doğanay’ın siyasette ileriyi hedeflediği ortada. En azından siyasetini bolu dışına taşımaya kararlı. İster Erdoğan tarafından yeniden aday gösterilsin, ister yeni isimlerle yola devam edilmeye karar verilsin Doğanay’ın hedefinde çemberi genişletmek ve çitayı yükseltmek olduğu kesin. Bunda başarılı da olabilir, zira Türkiye’nin 5 yıl ile en uzun süre görev yapan il başkanı olarak Ankara’da da hatırı vardır bunca yıl sonra. Doğanay’ın her ne kadar Belediye’yi kaybetseler de partiye katkı sunduğu da yadsınamaz bir gerçek. Belediye’nin kaybedilmesinden Doğanay’ı sorumlu tutanlar da aslında bilir ki, bunun asıl nedeni yanlış aday seçimi ve izlenen strateji. Öyle ki bu strateji Tanju Özcan’dan başka kimsenin işine yaramadı. O nedenle faturayı Doğanay’ın tek başına ödemesi beklenemez.

İşte o dönem rüzgârı arkasına alan Özcan, kürsü milletvekilliğini bu kez Belediye Başkanlığına taşımayı başardı. Öyle ki, hala milletvekili ruhundan sıyrılamayan Özcan, hedefine koyduğu AK Partili vekillerle koltuğunu sağlamlaştırmaya çalışıyor. Hedefindeki iktidar partisi vekillerine tıpkı milletvekili olduğu dönemlerdeki gibi göndermelerde bulunarak Özcan, hizmet makamı ile muhalefet vekilliğini aynı koltuğa sığdırmaya çalışıyor. Her ne kadar sabah evden çıkarken yemin ettiği fotoğrafa bakarak çıktığını da söylese Özcan’ın bu yeminine ne kadar sadık kaldığını bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Bolu’nun bir milletvekilinden olmasıyla boş kalan kontenjana Özcan özlem duyarken, yürüdüğü yolda kendi partililerini ve il yönetimini de 15 yıl sonra gelen zafer sonrası hayal kırıklığına uğratırken, Mansur Şen istifasından sonra ittifak ortağını da birlikte çalışma hevesini kırmışa benziyor.

Öte yandan Bolu’da ses getiren Saadet Partisi’nin kongresi ve il başkanlığına seçilen, AK Partili Ömer Sayın’ın oğlu İsa Sayın gençliğin de verdiği enerjiyle bundan sonra Bolu’da kavgacı değil, etkili ve pozitif muhalefetiyle etki bırakacağa benziyor. Saadet Partisi Bolu İl Başkanı İsa Sayın, genç yaşına rağmen edindiği birikimle pozitif siyasetin iz bırakan örnekleri arasında kalmaya şimdiden aday. Belki de İsa Sayın, Bolu’nun gelecekteki yerel yöneticisi olmaya bile bu duruşuyla göz kırpıyor.

İYİ Parti’nin önderi Meral Akşener’in başarılı duruşu ve bıraktığı olumlu etki ne yazık ki genel merkezinde ve ülke genelindeki yerel birimlerinde olduğu gibi Bolu’daki siyasi kanadında da görülemiyor. Öyle ki Mansur Şen’in zoraki istifasının ardından yerine getirilecek olan iki isim arasında kalan İyi Partililerden bazılarının Özcan’ın ısrarla istediği isme ziyarete gitmesi dahi parti içinde şimdiden ayrı görüşlerin olmasına işaret ediyor. Ülke genelinde Akşener’in tek başına yükselişi devam ederken Bolu’nun bundan kendisine ne kadar pay çıkaracağı; ya da bu başarıdan bir pay çıkarıp çıkarmayacağı ise merakla bekleniyor. Akşener’in başarısını yakalayamayan yerel siyasilerinin genel başkanlarını örnek alması gerekiyor.

Hal böyle olunca sahalar, iktidar ne kadar ‘erken seçim yok’ dese de ısınmaya başlayacağa benziyor. Erdoğan’ın anketleri düşük görerek ittifaka yeni ortak araması ve bunun için Saadet Partisi’yle görüşmesi sessiz ve derinden seçime hazırlık olarak görülüyor. Yaz mevsimini bırakın, şimdiden esnafın nabzını tutmaya, vatandaşın kapısını çalmaya başlayan muhalefet partileri de ‘şimdiden ısınma hareketlerine başladı bile.

Öyle ya da böyle zaman su gibi akıyor ve gerek erken olsun gerek vaktinde… Yapılacak olan seçimler ekonomik dar boğazda olan ülkeyi ve elbette Bolu’yu yakından ilgilendiriyor, hayatın neredeyse ilk gündemi maddesi olmaya devam ediyor. Şimdi bize düşen baharın gelmesini beklemek, sonra yazın, sonra sonbaharın…

Sonbahar ilginç gelişmelere sahne olacağa benziyor…

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL