Bolu'da büyük yangın beklenmiyor

Bolu Orman Bölge Müdürü yüzde 64'ü orman olan Bolu'da yaz mevsimi öncesi yüreklere su serpti. Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük orman yangınları gibi Bolu'da iklim nedeniyle büyük yangın olmasını beklemediklerini söyleyen Şentürk, korkulacak bir şey olmadığını belirtti. Şentürk, “Yine de tüm tedbirlerimizi aldık” dedi.

Bolu'da büyük yangın beklenmiyor
18 Şubat 2022

Bolu Orman Bölge Müdür Mahmut Şentürk, basına yaptığı açıklamada Bolu ormanlarının iklimi dolayısıyla güvende olduğunu söyledi.

Gazetecilerle bir araya gelen Şentürk, “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız ve tarihimize baktığımızda en fazla yangın olan yıl oldu. Bunda Orman Genel Müdürlüğü ve ülke olarak gerçekten büyük bir sevk yaptık ve asgari şekilde yangınları ber taraf ettik. Bazı ülkelerde Avustralya, Amerika olsun oralarda milyon hektarlarda yangınlar oluyor, aylarca süren yangınlar oluyor. Ama ülkemizde şükür ki bu noktada tüm kamu kurum ve kuruluşlarla yangınlara müdahale edildiğinden kısa süre içerisinde durdurabildik. Tabi önümüzdeki yıla daha iyi hazırlanıyoruz. Ülke genelinde yangın tedbirlerini aldık. Uçaklar, helikopterimizle, İHA’sından diğer makine ve ekipmanlarına kadar her türlü tedbiri aldık. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü dahilinde de çalışmalarımız yapılıyor. Öncelikle makine ekipmanlarımızın tadilatları yapıldı, arazözlerin eksikleri giderildi. Küresel ısınmanın etkisiyle yangına hassasiyet artacak. Yangın ekipmanları konusunda Genel Müdürlüğümüzden de desteklenmeyi talep ettik. Bir adet yangınla ilgili yakın takip olması bakımında şube müdürlüğü kurulmasını da istedik. Yalnız şunu söylemek lazım. Bu yönde orman yangınlarına hassasiyet noktasında çok hassasiyet derecesi yok. Çünkü yörede hava oldukça nemli orman yangını olmaz diyemeyiz ama öyle büyük bir yangını olma ihtimali az. Tabi bu olmaz anlamına gelmiyor. Ama tedbirlerimizi alıyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.