BOLU'DA EKMEĞE ZAM KAPIDA!

İstanbul'da ekmeğe yapılan yüzde 20'lik zammın ardından gözler Bolu'daki fırıncılara çevrildi. Bolu'da da ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağı merakla beklenirken, Lokantacılar Pastacılar Fırıncılar ve Kasaplar Odası Başkanı Murat Abak, “Biz ekmeğe zam yapmak istemiyoruz ancak buna mecburuz” dedi.

BOLU'DA EKMEĞE ZAM KAPIDA!
15 Ekim 2020

İNTERBOLUTV HABER

İstanbul’da ekmeğe yapılan yüzde 20 zammın ardından Bolu’da da fırıncılar ekmeğe zam yapılmasını istiyor. Her şeye zam geldiğini ancak ekmeğe zam olmadığını ve fırıncıların ayakta durmakta zorlandığını belirten Lokantacılar Pastacılar Fırıncılar ve Kasaplar Odası Başkanı Murat Abak; bunun Bolu’nun değil, Türkiye’nin sorunu olduğunu söyledi.

"ÜST ÜSTE YAPILAN ZAMLAR MASRAFI DAHİ KURTARMIYOR"

Una, doğalgaza, mazota, elektriğe üst üste gelen zamların ardından 8 saatlik mesai ile 3 vardiya çalıştırmak zorunda olan fırıncıların ayakta durmakta güçlük çektiğini, çoğu fırıncının dükkanını kapama riski altında olduğunu belirten Oda Başkanı Abak, önümüzdeki hafta fırıncı esnafı ile yapılacak toplantı sonrası zam talebinde bulunulacağını belirtti.

"YÜZDE 20 ZAM DA YETERSİZ"

İstanbul’da yapılan yüzde 20 zammın da yetersiz kaldığını söyleyen Abak, İstanbul’da da ekmeğe ikinci bir zam yapılabileceğini ifade etti. Ekmeğe zam yapılmaması için un fiyatlarının önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Abak, fırıncının her an zam olma ihtimali nedeniyle vade ile un alamadığını, unun peşin satılmasının fırıncınını belini iyice büktüğünü belirtti.

"BOLU'NUN DEĞİL, TÜRKİYE'NİN SORUNU"

Abak, “Bu zammı biz istemiyoruz ama mecburuz. Çoğu fırıncı dükkanını kaptmayı düşünüyor. Una, yağa, doğalgaza, elektriğe, mazota, her şeye zam geldi ama ekmeğe zam yapılmadı. İstanbul’da da muhtemelen ikinci bir zam olabilir çünkü yüzde 20 de kurtarmıyor fırıncıyı. Her şeye yüzde 50 ve üzeri zam geldi ekmeğe yapılan yüzde 20 zam masrafı bile kurtarmıyor. Bu durum Bolu'nun değil, Türkiye'nin sorunu” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA EKMEĞE ZAM TALEBİ YAPILACAK

Fırıncı esnafı önümüzdeki hafta Oda ile yapacakları toplantının ardından ekmeğe zam talebinde bulunacak.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.