04 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 187.518
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 32.381
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 187
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.190
Sağlık

Bolu’ya grip aşısı geldi mi, nasıl aşı olunacak?

Sakarya Eczacılar Odası Bolu İl Temsilcisi Semra Gökçel Bolu’da grip aşısının eczanelere gelmeyeceğini, izlenecek olan prosedürden sonra reçetenin onaylanması halinde kişiye göre eczane depolarından siparişle getirtilebileceğini söyledi. Buna göre Bolu’da..

Bolu’ya grip aşısı geldi mi, nasıl aşı olunacak?
banner

mntyapi

Sakarya Eczacılar Odası Bolu İl Temsilcisi Semra Gökçel Bolu’da grip aşısının eczanelere gelmeyeceğini, izlenecek olan prosedürden sonra reçetenin onaylanması halinde kişiye göre eczane depolarından siparişle getirtilebileceğini söyledi. Buna göre Bolu’da da 2 gündür üç eczaneden sadece 2 kişi grip aşısı yaptırabildi.

İNTERBOLUTV HABER

Pandemi döneminde sonbahar aylarının da gelmesiyle birlikte vatandaşın grip aşısı beklentisi hala netlik kazanmadı. Vatandaşın grip aşısını nasıl yaptıracağı prosedürlere bağlanırken Bolu’da da 2 gündür üç eczaneden sadece 2 kişinin grip aşısı yaptırabildiği öğrenildi.

Bolu’da eczanelere grip aşısı gelmediğini söyleyen Sakarya Eczacılar Odası Bolu İl Temsilcisi Semra Gökçel aile hekimlerinin kişiyi uygun görerek reçete yazması halinde ya da kişinin e-nabız’a girerek yapılan kontrollerin ardından e-nabız’ın onay vermesi halinde çıkacak olan reçetenin eczane tarafından SGK ve Sağlık Bakanlığı’na gönderildiğini belirtti.

SİSTEM ONAYLARSA AŞI ALINABİLECEK”

E-nabız’a giremeyen vatandaşların bu işlemi sağlık ocaklarında yaptırabileceklerini söyleyen Gökçel, grip aşısında reçete almak ve bu reçetenin SGK ve bakanlık tarafından onaylanması için kronik hastalıklarda dahi belirli kriterler arandığını ancak bu kriterlerin neye göre belirlendiğinin bilinmediğini söyledi.

3 ECZANEDEN SADECE 2 KİŞİ

Sistemde reçetenin yeşil renge dönüşerek onay vermesinin ardından grip aşısının eczacılar tarafından ecza depolarına sipariş vermek kaydıyla getirtildiğini belirten Gökçel, “Sistem onaylarsa grip aşısı yaptırılabilecek” diyerek, Sağlık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin açılama ve bilginin gelmediğini de sözlerine ekledi. 2 günde 50 hastaya reçete yazıldığını ancak hiçbirine onay gelmediğinin söyleyen Gökçel, Bolu’da 2 günde 3 eczanenin ise ancak 2 kişiye bu yolla grip aşısı yaptığını kaydetti.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL