Bugün Anneler Günü

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü bu yıl 14 Mayıs Pazar günü kutlanıyor.

Bugün Anneler Günü
14 Mayıs 2023

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü bu yıl 14 Mayıs Pazar günü kutlanıyor.

Türkiye'de sandık başına giderek oy kullanılan 14 Mayıs Pazar günü aynı zamanda Anneler Günü de kutlanıyor. 

Anneler günü, günümüzde kutlandığı şekliyle 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde başladı. Anneler Günü'nün fikri, Anna Jarvis adında bir kadına dayanır. Anna Jarvis, 1905 yılında annesi öldürülen bir kadındı ve annesinin anısını yaşatmak için bir Anneler Günü düzenlenmesi gerektiğine inanıyordu.

Anna Jarvis, 1908 yılında West Virginia'da ilk Anneler Günü kutlamasını düzenledi ve bu kutlama, ülke genelinde yayıldı. 1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Woodrow Wilson, Anneler Günü'nü resmi tatil ilan etti ve her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kutlanmasını önerdi.

Anneler Günü'nün yayılması, diğer ülkelerde de kutlanmasına neden oldu. Bugün, dünya genelinde birçok ülke, Anneler Günü'nü farklı şekillerde kutlar ve annelerin sevgi ve şefkatleri için minnettarlıklarını gösterir.

ANNELER GÜNÜ HANGİ ÜLKELERDE, NE ZAMAN KUTLANIR?

Norveç - Yunanistan: Şubat'ın ikinci Pazar günü

İsrail: 30 Ocak-31 Mart arası bir zaman

Gürcistan: 3 Mart

Afganistan - Arnavutluk - Ermenistan - Azerbaycan - Belarus - Bosna Hersek - Bulgaristan - Laos - Kuzey Makedonya - Moldova - Karadağ - Romanya - Sırbistan - Kazakistan - Kırgızistan: 8 Mart

İrlanda - Nijerya - Birleşik Krallık : Büyük Perhiz'in dördüncü Pazarı

Bahreyn Mısır Irak Ürdün Kuveyt Umman Lübnan Filistin Katar Suudi Arabistan Sudan Suriye Birleşik Arap Emirlikleri Yemen (Genel olarak her Arap ülkesi): 21 Mart (Ekinoks)

Slovenya: 25 Mart

Ermenistan: 7 Nisan

Çin: 21 Nisan (Çin takvimi)

Macaristan - Litvanya - Portekiz - İspanya: Mayıs'ın ilk Pazar günü

El Salvador - Guatemala - Meksika: 10 Mayıs

Amerika Birleşik Devletleri - Anguilla - Aruba - Avustralya - Avusturya - Bahamalar - Bangladeş - Barbados - Belçika - Belize - Bermuda - Bonaire - Brezilya - Brunei - Bulgaristan - Kanada - Şili - Çin - Tayvan - Kolombiya - Hırvatistan - Küba - Curaçao - Çek Cumhuriyeti - Danimarka - Ekvator - Estonya - Finlandiya - Almanya - Gana - Yunanistan - Grenada - Hindistan - Hollanda - Honduras - Hong Kong - İzlanda - İsviçre - İtalya - Jamaika - Japonya - Kıbrıs Cumhuriyeti - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Letonya - Malta - Malezya - Myanmar - Pakistan - Peru - Filipinler - Porto Riko - Slovakya - Güney Afrika Cumhuriyeti - Saint Lucia - Saint Vincent ve Grenadinler - Sint Maarten - Singapur - Trinidad ve Tobago - Türkiye - Ukrayna - Uruguay - Venezuela - Yeni Zelanda - Zimbabve: Mayıs'ın 2. Pazar günü

Paraguay: 15 Mayıs

Polonya: 26 Mayıs

Mayıs'ın son Pazar günü: Cezayir - Dominik Cumhuriyeti Fransa - Haiti - Mauritius - Fas - İsveç - Tunus

Moğolistan (Anneler ve Çocuklar günü): 1 Haziran

Lüksemburg: Haziran'ın ikinci Pazar günü

Kenya: Haziran'ın son Pazar günü

Tayland: 12 Ağustos

Anvers (Belçika) - Kosta Rika: 15 Ağustos

Malavi: Ekim'in ikinci Pazartesi günü

Arjantin: Ekim'in üçüncü Pazar günü

Rusya: Kasım'ın son Pazar günü

Panama: 8 Aralık

Endonezya: 22 Aralık

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.