28 Kasım 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 171.113
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.845
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 177
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 3.845
Siyaset Video Haber

CHP’li Sarıbal: Bolu için bu kararname büyük sıkıntı

Bolu’ya gelen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; arpa, buğday ve mısır ithalatında gümrük vergisini kaldıran Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin sonuçlarından en fazla beyaz et sektörünün öncü şehri olan Bolu’nun etkilendiğini söyledi. Bolu’ya..

mntyapi banner

Bolu’ya gelen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; arpa, buğday ve mısır ithalatında gümrük vergisini kaldıran Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin sonuçlarından en fazla beyaz et sektörünün öncü şehri olan Bolu’nun etkilendiğini söyledi.

Bolu’ya gelen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bolu’da özellikle beyaz et sektörünün zor günler yaşadığını kaydetti.

“BEYAZ ET SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK SORUNU”

Arpa, buğday ve mısır ithalatında gümrük vergisini kaldıran Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Bolu için çok büyük sıkıntı oluşturduğunu belirten Sarıbal, “Bolu’nun en önemli sorunu beyaz et üreticilerinin bugünlerde çok önemli sorunu var. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle devreye giren buğday, mısır ve diğer ürünlerde sıfır gümrükle ithalat izni verildi. Bir yandan bu, bu sektörün talebi gibi görünse de ürünlerin çok yüksek fiyatta olması beyaz et üreticilerini korkutmaktadır. Bir diğer konu da kovit döneminde ithalat ve üretimin kısmen azalmasıyla beyaz ette stokların olması bu sektörün en büyük problemi olarak görünüyor. Gümrüklerin sıfırlanması ve öbür taraftan beyaz et sektörünün tıkanmasının temel nedeni iktidarın 18 yıldır uyguladığı yanlış tarım politikalarıdır. TPO’nun yanlışları, üretmek yerine ithalatı gündemde tutmaları sektörün zor durumda olmasına neden oldu” dedi.

TURİZMCİLER, KIRTASİYELER, KAFELER…

Bolu’da turizmcilerin de ciddi sorunla karşı karşıya olduğunu kaydeden Sarıbal, “Yüzde 25-30’la çalışıyorlar. Bu çok kötü bir kısmının kapandığını görüyoruz. Üniversite şehri olmasından ve üniversitelerin kapalı olmasından dolayı kırtasiyelerden tutun da kafelere kadar sıkıntıları var. Küçük esnafın sıkıntısı var. Öte tarafta iktidar bu sorunları, kira, vergi, stopaj, kredi sorunlarına dair hiçbir sorun üretmiş değil. Herkes kendi kaderi doğrultusunda hareket etmekte. Öz sermayesi olanlar ayakta durmakta, olmayanlar yavaş yavaş sektörü terketmekteler. Belki de kovit ve ona bağlı ekonomik krizin getirmiş olduğu sonuç şu.  Yeni bir dönemden geçiyoruz. Küçük esnaf ve küçük üreticiyi yok eden darmadağın eden bir süreç. Bunun yerine küçük esnafın, üreticinin mağdur olduğu sermaye gruplarının ayakta kalabildiği bir dönem gibi görünüyor” diye konuştu.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL