25 Kasım 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 162.231
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.381
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 161
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 3.678
Yazarlar

Depremde hayat kurtaran uygulamalar ve güvenli iletişim

Merhabalar Sevgili Okur; AFAD’dan aldığımız bilgilere göre bugün saat 14.51 ‘de Merkez üssü Ege Denizi olan 6.9 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem ne yazık ki Ege bölgesinde pek çok ilde..

Depremde hayat kurtaran uygulamalar ve güvenli iletişim
mntyapi banner

Merhabalar Sevgili Okur;

AFAD’dan aldığımız bilgilere göre bugün saat 14.51 ‘de Merkez üssü Ege Denizi olan 6.9 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem ne yazık ki Ege bölgesinde pek çok ilde hissedildi ve yine ne yazık ki İzmir ‘de vatandaşlarımızın ölümüne neden oldu. Ben bu satırları yazarken hali hazırda Afad, Akut, Jak vb. pek çok arama kurtarma ekibi enkaz altında sağ kalan insanlarımıza ulaşmanın çabasındalar. Hepsinin Allah yardımcısı olmasını diliyorum. Umarım hepsine sağ ulaşırlar.

Bu yaşadığımız üzücü durumda hayat kurtaracak teknolojilerden, olağanüstü durumlarda nasıl haberleşmemiz gerektiğinden ve Sevgili Ebeveynler, dostlar, sizlere çocuklarımıza deprem gibi olağanüstü durumlarda ellerindeki teknolojik cihazları nasıl kullanmaları gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikli olarak sıradan bir Trafiğin olmadığından ve olağanüstü bir durumdan bahsettiğimizi düşünerek, Telefonların sağlıklı çalışabilmesi en hayati durum. Eğer haberleşme kesilirse emin olun her şey sekteye uğrar. Konumuz deprem olduğundan enkaz altında kalan veyahut yaralı olarak kurtulmuş kişilerin haberleşmesi ve en önemlisi de kurtarma ekiplerinin daha rahat iletişim kurabilmesi için kesinlikle ama kesinlikle deprem olan il yada bölgedeki yakınlarımıza Telefon ETMİYORUZ.

Bugün yaşanan İzmir depreminde de sıklıkla gördüğümüz üzere enkaz altında kalan insanlarımız cep telefonlarıyla yakınlarına yada 112 Acil ekiplerine ulaşarak nerede olduklarını, konumlarını paylaştılar ve kurtarılanlar oldu. Yani ŞEBEKEYİ gereksiz MEŞGUL etmiyoruz.!

Peki alternatif olarak yakınlarımızla nasıl iletişim kurabiliriz?

1- WhatsApp, BİP, Dedi gibi Internet altyapısı kullanan Application yani uygulamalar kullanmalısınız. Böylelikle var olan Telefon hattına değil, internet hattına yüklenirsiniz. İnternet altyapısı, telefondan daha fazla yük taşıyabilir.

2- SMS gönderebilirsiniz. Yani kısa mesaj.

İlla aramanız mı lazım? Sesini duymadan Rahat edemediniz mi?

Telefon şebekesiyle maximum konuşma süreniz 5 saniye olmalı. Unutmayın siz yakınlarınızın sesini duyarken, bir başka kişi yakınını kaybediyor olabilir!

Şimdi gelelim Deprem için en kötü senaryo olan Enkaz altında kalma veyahut nerede olduğunuzu bilmeme durumunda kullanabileceğiniz application yani uygulamalara.

1- WhistLe – Islık : Bu uygulamayı açtığınız zaman çok yüksek sesle Siren sesi çalıyor ve Telefonunuzun Kamerasından Işık yakarak yerinizi belli ediyor.

Android için : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dmitsoft.whistle&hl=en_US&gl=US

iOS için : https://apps.apple.com/us/app/whistle-pet-tracker/id1182564185

2- Brigefy : Telefon şebekesi veya WiFi yani internet olmadan Çevrenizdeki kişileri bulan ve onlarla konuşarak konumunuzu verebileceğiniz bir uygulama.

Android için : https://play.google.com/store/apps/details?id=me.bridgefy.main&hl=en_US&gl=TR

iOS için : https://apps.apple.com/us/app/bridgefy/id975776347

3- AKUT Güvendeyim : AKUT ‘un bu harika uygulamasında tek tuşla konumunuzu, güvende olup olmadığınızı listenize eklediğiniz sevdiklerinize iletebiliyor ve böylece şebekeyi meşgul etmiyorsunuz ve yine sevdikleriniz sizden haberdar oluyor.

Android için:https://play.google.com/store/apps/details?id=genel.akut.guvendeyim&hl=tr

iOS için: https://play.google.com/store/apps/details?id=genel.akut.guvendeyim&hl=tr

Sevgili Ebevenyler, Anneler, Babalar bu sözlerim sizlere!;

Bu dediklerimi lütfen can kulağıyla dinleyin. Çocuklarımızın çoğunda Telefon, Tablet yada PC var. Oyun oynamak, Video izlemek vb. aktiviteler için zaten bu cihazları kullanıyorlar. Çocuklarımızın cihazlarına bu uygulamaları kurarak, onlara nasıl çalıştığını ve başlarına kötü bir şey geldiğinde nasıl kullanacaklarını gösteriniz. Emin olun dünyada pek çok kötü olaydan çocuklar böyle teknolojik uygulamalar sayesinde kurtuluyorlar.

Ve olası kötü senaryoda gelelim WiFi Kullanımına;

Eğer evdeyseniz Ev Kablosuz internetinizi yada iş yerinizin internetinin parolasını kaldırın ve herkesin girebileceği şekilde ayarlayın. Bunun nasıl yapıldığınız internetten arayarak öğrenebilirsiniz. Emin olun çok kolay. Eğer ev yada iş yerinde değilseniz yani dışarıda iseniz cep telefonunuzun internetini parolasız şekilde paylaşın. Paylaşın ki Anlık bile olsa sizin sinyalinizden birileri bağlanıp, bir yerlere ulaşabilir.

Böyle uygulamaları kullanmak zorunda kalmamamız dileğiyle.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL