Devran döndü Özcan'ın çevreciliği öldü

15 yıl önce kent merkezinde bulunan Cumhuriyet Parkı'nı otopark ve iş merkezi yapmak isteyen dönemin Belediye Başkanı Yılmaz'ı açtığı mahkemeyle durduran Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Parkı'na otopark ve iş merkezi yapmaya hazırlanıyor. Özcan, kazandığı mahkeme kararını ‘Cumhuriyet Parkı Bolululara armağan olsun' diyerek halka duyurmuştu.

Devran döndü Özcan'ın çevreciliği öldü
24 Ocak 2021
 CUMHURİYET PARKI OTOPARK VE İŞ MERKEZİ OLUYOR Bolu Belediyesi Eski Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın uzun yıllar önce yürürlüğe koymak istediği ancak dönemin CHP Bolu İl Başkanı ve Bolu Belediyesi Meclis Üyesi Tanju Özcan’ın mahkeme kararıyla durdurduğu Cumhuriyet Parkı projesi yıllar sonra yeniden hayata geçiriliyor. Devran-dondu-ozcanin-cevreciligi-oldu4 YILLAR ÖNCE YILMAZ’I ENGELLEMİŞTİ Bundan 15 yıl önce Bolu’ya yeşil alan kalması için elinden gelen çabayı göstereceğini ve sorumlu bir Bolulu ve Belediye Meclis Üyesi olarak tüm engellemelere rağmen Başkan Yılmaz’ın Cumhuriyet Parkı’nı otopark ve iş merkezine dönüştürmesini engelleyeceğini söyleyen dönemin Meclis Üyesi Özcan, o gün karşı olduğu projeyi Belediye Başkanı olduktan sonra yapmaya hazırlanıyor. Devran-dondu-ozcanin-cevreciligi-oldu2 YILMAZ’I HALKA ŞİKÂYET ETMİŞTİ Cumhuriyet Parkı’nın otopark ve iş merkezine dönüştürülmesi projesi Yılmaz ve Özcan arasında 2006’da büyük çekişmelere neden olmuş, Belediye Meclis kararı yeşil alanın korunması için Özcan tarafından iptal edilmek üzere İdare Mahkemesi’ne verilmişti. O dönem, Boluluların çok sevdiği ve sınırlı sayıdaki yeşil alanından olan Cumhuriyet Parkı’nın vasfının kaldırılarak yerine bina yığını şeklinde otopark ve iş merkezi yapılmasına izin vermeyeceğini söyleyen Özcan, basına verdiği demeçlerde Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı halka şikayet etmişti. Devran-dondu-ozcanin-cevreciligi-oldu3 MAHKEMEYİ KAZANDI BOLULULARA ARMAĞAN ETTİ Belediye Meclis kararlarının açık ve şeffaf olduğunu ancak kendisine bu kararın verilmediğini söyleyen Özcan, kendi deyimiyle tüm engellemelere rağmen mahkemeye giderek yaklaşık bir yıl sonra lehine çıkan mahkeme kararını ‘Cumhuriyet Parkı Bolu halkına armağan olsun’ diyerek müjdelemişti. “BELEDİYE’NİN KULAĞINA KÜPE OLSUN” DEMİŞTİ Yeşil alanların kaldırılmasının kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı davayı kazanan Özcan, basına verdiği açıklamada “Cumhuriyet Parkı bundan sonrada insanlarımızın park ve dinlenme alanı olarak kullanılabilecek. Bu karar Belediye yönetiminin de kulağına küpe olmalıdır. Bundan sonra yasaya aykırı kararlar almamalarını diliyorum” şeklinde konuşmuştu. YENİ PARK NERESİ OLACAK? Bugün ise Bolu Belediye Başkanı olan Tanju Özcan, bu yeşil alanı Yılmaz’ın projesiyle yeniden otopark ve iş merkezine dönüştürmeye hazırlanıyor. İmar değişikliği yaparak parkı iş merkezi ve otopark olarak yeniden şekillendirecek olan Özcan, Cumhuriyet Parkı’nı ortadan kaldırıyor. Zemin kat seviyesinde dükkan ve geriye kalan kısmın komple otopark olarak planlanan bu projeyi mahkeme kararına rağmen Özcan’ın nasıl tekrar hayata geçirdiği ve kanunen parkı kaldırabilmek için buraya yakın bir yerde, park kadar bir alanı nereye planlayacağı da merak ediliyor.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.