Dijital su sayaçlarına yüzde 20 zam

Bolu Belediyesi Mart ayı toplantıları 1. oturumunda Ak Parti grubunun su zamlarıyla ilgili verdiği önerge reddedildi.  Daha önce Meclis kararıyla 1 Mart tarihine kadar ertelenen dijital su sayacı kullanıcılarına yapılacak yüzde 20'lik zam yürürlüğe girdi.

Dijital su sayaçlarına yüzde 20 zam
3 Mart 2021
Bolu Belediyesi tarafından 1 Mart tarihi itibarıyla dijital su sayaçlarını kullanan abonelerin tükettiği suya  yüzde 20 zam yapıldı. AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ İTİRAZ ETTİ ANCAK KABUL EDİLMEDİ Karar alınırken zamma karşı çıkan AK Parti grubu suya yapılan zammın özellikle dijital su sayaçlarına yapılması ve zorunlu saat değişikliğinin ise hukuksuz olduğunu belirterek 1 Ocak’ta Tanju Özcan’ın yaptığı zammın Mart ayına ertelenmesini sağlamıştı.  Pandemi  sürecinin hala devam etmesinden dolayı da bu sürenin  3 ay ertelenmesini öngören AK Parti grubu önergesine MHP de  destek verirken Tanju Özcan’ın oylamadan önce red verilmesi yönündeki telkinininden sonra CHP ve İyi Partili  meclis üyelerinin red oylarıyla karar onaylandı. YÜZDE 20 ZAM UYGULAMAYA KONULDU Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bolu Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban; “Bilindiği üzere Kasım  ayı Meclis bütçe görüşmelerinde  Bolu Belediyesi tarafından dijital su sayacı abonelerinin kullandığı suya %20 zam yapılması planlanmıştı. Biz Ak Parti Grubu olarak o gün yaptığımız itirazda bunun verdiğini sözlere aykırı olduğunu ve dijital su sayaçların kullanan vatandaşlara adeta bir ceza olduğunu söyleyerek buna karşı çıkmıştır. Tüm çabalarımız lütfen 1 Mart tarihine kadar ertelenen  zam maalesef uygulanmaya konulmuş oldu. Artık dijital su sayacı kullanan aboneler suyu %20 daha pahalı alacaklar” ifadelerine yer verdi. "SEÇİM DÖNEMİ VERDİĞİ SÖZÜ UNUTTU" Pandemi şartlarının devam ettiğini ve Belediye’nin vatandaşın sırtındaki yükü alması yerine daha fazla bir yük yüklediğini belirten Balaban; “Tüm ülkede olduğu gibi Bolu’da zorlu bir süreçten geçiyoruz. Devletimiz vatandaşımızın ve esnafımızın üzerindeki yükü hafifletmeye çalışırken Bolu Belediyesi suya %20 zam yapıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Biz Ak Parti grubu olarak bu zam kararının en azından yaşam şartlarının normale dönünceye kadar ertelenmesi talep ettik. Lakin bu talebimiz seçim döneminde; “Bolu’ya Türkiye’nin en ucuz suyunu içireceğim’ sözünü veren Tanju Özcan, İYİ partili ve chp li meclis üyeleri  tarafından kabul görmemiştir” dedi. ‘BAŞKAN ÖZCAN GÖZÜNÜ VATANDAŞIN CEBİNE DİKMİŞTİR’ Vatandaşların mekanik su sayacına geçişi adına zam uygulamasının uzatılması gerektiğini vurgulayan Burak Balaban; “Aralık sonrası gördük ki, Bolu Belediyesi vatandaşların mekanik saate geçişi konusunda yeterli duyuruyu yapmamış veya kasıtlı olarak yap(a) mamıştır. %80 dijital su saati kullanılan Bolu’da bu zam, pandemi sürecinde vatandaşın sırtına ek yük olmuştur. Belediyeye seçildiğinde beri elle tutulan hiç bir. İcraatını hayata geçiremeyip ek kaynak da oluşturamayan Sevgili Başkan ve saz heyeti , gözünü Bolulu vatandaşın cebine dikmiştir. Bütçede oluşacak muhtemel açığı su zamlarıyla kapatmanın hayalini kurmuştur. Bu durum Bolu için üzücü, vatandaşımız içinse büyük bir hayal kırıklığıdır. Bu konuda hukuksal mücadeleye de başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.