19 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 151.342
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.862
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 164
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 7.905
Genel Sağlık

Bolu’da doktorlara sözleşme şoku!

Afiliye edilen üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyeleri Tıp Hizmet Sözleşmesi ile karşı karşıya bırakıldı. Bolu AİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de görev yapan doktorların önüne imzalamaları için konan sözleşme TTB tarafından Anayasa’ya aykırı olarak nitelendiriliyor.

Bolu’da doktorlara sözleşme şoku!
mntyapi

İNTERBOLUTV HABER

Sağlık Bakanlığı tarafından afiliye olan üniversite hastanelerinde görev yapan doktorlar için Tıp Hizmet Sözleşmesi hazırlandı. Hazırlanan bu sözleşme 2016’da ters afiliye sürecine girerek uygulamaya dahil olan Bolu AİBÜ Tıp Fakültesi’ne de gönderildi.

SÖZLEŞME AİBÜ TIP FAKÜLTESİ’NE DE GELDİ

Aralık ayının son günlerinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilen Tıp Hizmet Sözleşmesi’ni Tıp Fakültesi’ndeki doktorların sözleşmede ‘personel’ ismiyle tanımlanarak Başhekimle aralarında imzalamaları istendi.

YA İMZALAYACAKLAR, YA İSTİFA EDECEKLER

Sözleşmeyi imzalamaları halinde Başhekimin verdiği tüm işleri, görevleri ve görev yaptıkları hastaneden başka yerlere görevlendirmeleri kabul edecek olan doktorlar önlerine konan bu sözleşmenin şaşkınlığını yaşıyor. Doktorların sözleşmeleri imzalamamaları halinde ise istifa etmeleri gerekiyor.

TTB, “SÖZLEŞME ANAYASA’YA AYKIRI”

Türk Tabipleri Birliği Tıp Hizmet Sözleşmesi’nin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, ‘Personel’ olarak tanımlanan öğretim üyelerinin bu sözleşme ile başhekimin kendisine görevi ile ilgili verdiği bütün işleri, mevzuatın yanında kurumsal hedeflere ve hasta memnuniyetine uygun olarak yapmayı yüklediğini, personelin çalışma saat ve sürelerinin hastanenin çalışma saat ve süreleri ile aynı olacağı, üst sınır belirlenmeksizin fazla çalışma yaptırılabileceğini açıkladı. Sözleşmeyi imzalayan öğretim üyelerinin, 2547 sayılı Kanun ile belirlenen serbest çalışma ya da kurumsal sözleşme ile çalışmasının söz konusu olamayacağının belirtildiği TTB’nin açıklamasında Bakanlığın öğretim elemanını bilimsel çalışmalarda ve bilimsel toplantılarda eğitim faaliyetlerinde eğitici olarak görevlendirebileceği, ancak üniversite tarafından benzer görevlendirmelerin, başhekimin uygun bulması halinde yapılabileceği kaydedildi.

Öğretim üyesinin imzalayacağı bu sözleşme ile eğitim planının başhekimin uygun görüşü ile dekan veya hastanenin kurum eğitim sorumlusu tarafından belirleneceği de belirtilirken, eğitimin bilimsel çalışma ve sağlık hizmet sunumu performans hedeflerinin de her bir hoca için için ayrı ayrı kişisel olarak başhekimlik tarafından belirleneceğine dikkat çekildi.

PERFORMANSI BAŞHEKİM DEĞERLENDİRECEK

TTB sözleşmenin öğretim üyelerinin bilimsel çalışma, eğitim veya sağlık hizmeti sunumu performans hedeflerinden bir veya ikisini kapsayacak diğerlerinden muaf tutulacak sözleşmeyi başhekim uygun görür ise imzalayabileceğini belirterek doktorların performansının başhekim tarafından puanlanıp değerlendirileceğini de kaydetti.

TTB, “YÖK’ÜN GÖRÜŞÜ DİKKATE ALINMADI”

TTB, Yönetmeliğin YÖK’ün görüşü dikkate alınmadan yayımlandığını, bireysel sözleşme zorunluluğu öğretim elemanlarının güvenceleri ile akademik işleyişi ihlal ettiğini, uzmanlık eğitimi ile ilgili standartların bakanlığın belirsiz kriterlerine bağlı kılındığını, başhekimlere tanınan yetkinin tıpta lisans ve uzmanlık eğitimini olumsuz etkileyeceğini, kongre de dahil izin ve benzeri işlemler için öngörülen onay zorunluluğunun hakkın özünü zedelediğini, müşterek tıp protokolünün yasal dayanağı bulunmadığını, ön değerlendirme raporunun içeriğinin yönetmelikte düzenlenmediğini ve bireysel sözleşmeye ilişkin yasa normunun Anayasa’nın 130. maddesine aykırı olduğunu bildirdi.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL