Eda AVCI

Eda AVCI

Konuk Yazar

Muadil ilaç nedir, ne değildir?

Muadil ilaç nedir, ne değildir?
11 Haziran 2021

Bugün, eczanelerde hemen her zaman bahsi geçen, sıklıkla hastalarının kafasını karıştıran ve kimi zaman tartışmalara yol açan bir konuya değinmek istiyorum: muadil ilaç nedir ne değildir? Reçetede yazan ilaçtan ne gibi farklılıkları vardır?

Yeni ilaç geliştirme, çok masraflı ve meşakkatli bir uğraştır. Yeni bir ilaç geliştirmek için yaklaşık 10-15 yıl ve yüz milyonlarca dolar gerekmektedir. Orijinal ilaçlar bu uzun süreç sonucunda geliştirilmiş, etkinliği kanıtlanmış ve daha önce benzeri olmayan ilaçlardır. Patent ve veri koruma hakları yoluyla orijinal ilaçların üretimine bir süre, sadece ilacı geliştiren firmalarca izin verilir. Ancak yasal korunma süresinin dolmasıyla beraber diğer ilaç firmalarının da aynı ilacı üretmelerine izin verilir. İşte bahsi geçen bu ilaçlar da muadil ilaçlardır.

Muadil ilaçlar diğer bir tabirle eş değer ilaçlar, orijinal ilaçla her anlamda eşit olan ilaçlardır. Aralarındaki tek fark üretici firmaların verdikleri ticari isimlerdir. Hekimler hazırladıkları reçeteleri, ilaçların ticari isimlerinden çok içerdikleri etken maddeleri esas alarak oluştururlar. Yani reçetenizde kimi zaman orijinal ilaç bulunabileceği gibi muadil ilaç da bulunabilir.

Bu hususta hastaların kafasını karıştıran başka bir soruya daha değinmek istiyorum: “ Orijinal ilaçla muadil ilaç özünde aynıysa aralarındaki fiyat farkının sebebi ne? Pahalı olanın daha iyi olması gerekmez mi? ”

Muadil ilaçların üretiminde orijinal ilaçlar referans alınır ve onların kanıtlanmış etkinlik ve güvenirliklerine dayanarak piyasaya sürülürler. Muadil  ilaçlarının piyasaya sürülmeden önceki yeni ilaç geliştirilmesinden kaynaklı büyük masrafları olmaz. Dolayısıyla firmalar muadil ilacı daha ucuza mal edip daha ucuza satarlar. Böylece orijinal ilaçlara ekonomik alternatifler oluştururlar.

İlaç sektörünün hem orijinal ilaçlara hem de muadil ilaçlara ihtiyacı vardır. Her ikisi de gereklidir, her ikisi de yaşam kalitemizi arttırmaya yöneliktir. Etik olarak eczacı, elindeki ilaçlar arasından en ekonomik olanını hastaya sunmakla yükümlüdür. Ancak bunun en doğru yöntemi sonradan oluşabilecek kafa karışıklıklarını önlemek adına (Yanlış ilaç aldığını sanma gibi) durumun hastaya açıklanmasıdır. Artık eczacınız size muadil ilaç uzattığında ona teşekkür edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Eda AVCI yazıları