Fotoğraf sanatı üzerine...

BAİBÜ Fotoğrafçılık Kulübü'nün ilk konuğu Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği (BOFSAD) Başkanı Hamza Canbaş oldu.

Fotoğraf sanatı üzerine...
27 Aralık 2022

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Fotoğrafçılık Kulübü'nün organize ettiği ilk sohbette Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Hamza Canbaş konuşmacı oldu.

Fotoğrafçılık Kulübü Danışmanı Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Balkanal rehberliğinde organize edilen sohbet BAİBÜ Pembe Salonda gerçekleştir. Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Hamza Canbaş ile fotoğrafçılık üzerine yaptıkları sohbete öğrenciler, Canbaş'ın tecrübelerini dinledi. Canbaş öğrencilere fotoğraf üzerine deneyimlerini aktarırken, onları fotoğraf ve fotoğrafın tarihinde kısa bir yolculuğa çıkardı. 

Fotoğraf çeken insanların, sürekli etraflarında güzellikler aradığına dikkat çeken Hamza Canbaş, “Fotoğraf çeken insanın dünyası güzeldir. Çünkü fotoğraf çeken insan sürekli güzeli arar ve çevresiyle sürekli güzellikleri paylaşır. Güzel bir manzara, güzel bir gülüş, mutlu insanlar sürekli onun kadrajındadır. Nadiren olumsuzluklar çekilir. Bu yüzden fotoğraf çeken insanların gönlü de güzeldir. Fotoğrafçılık kulübünü seçtiğiniz ve fotoğrafı sevdiğiniz için ben sizi alkışlıyorum” dedi. 

Öğrencilerden gelen çeşitli soruları da yanıtlayan Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Hamza Canbaş, fotoğrafa başlarken ve fotoğraf çekerken dikkat edilecek hususlar konusunda da gençlere bilgiler verdi. Canbaş,“Estantane, diyafram ve İSO gibi değerler teknik konulardır. Bunları öğrenirsiniz ve unutmazsınız. Ama Işık, objektif ve kompozisyonun önemini çok iyi kavrayın. Mutlaka fotoğraflarınızda sizden bir duygu olsun ve izleyici sizinle aynı duyguyu paylaşıyorsa fotoğrafınız güzeldir. Fotoğraflarınızı beğenmeyenler olacaktır. Siz asla onlara kulak asmayın” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.