AHISKA DAĞLARI'NDAN TÜRK DÜNYASINA BAKMAK

AHISKA DAĞLARI'NDAN TÜRK DÜNYASINA BAKMAK
13 Kasım 2021

14 Kasım tarihinde Ahıskalı Türklerin vatanlarından sürgün edilişinin 77 yıllık acısını hissederken   İstanbul bildirisi ile Türk Devletleri Teşkilatı ilan edildi. Bağımsız Türk Devletleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Macaristan’ın yer aldığı yeni dönem başladı. 
Sovyet diktası altında 70 yıl sürgün, acı, çile yaşayan esir Türkler şimdi dünyanın çekim merkezi oluyor. Ahıska Türkleri sürgünü yaşayan bir millet olarak ayakta kalmayı başaramadılar.

77 YIL MÜCADELE İLE GEÇTİ
SSCB idaresi tarafında yurtlarından sürülen   Ahıskalı  Türklerin 77 yıldır süren acıların başladı.

Stalin yönetimi , 2. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu’da  savaşmalarına rağmen Ahıskalı Türkler için sürgün kararı aldı. Sayıları 100 bini bulan Türk Ahıska'dan ansızın SSCB idaresi altındaki Orta Asya'nın çeşitli bölgelerine sürgün edildi.
Ahıska bölgesinde  yaşayan binlerce Türk , az bir zaman   içinde, yanlarına eşyalarını almalarına dahi  izin verilmeden yük vagonlarına dolduruldu.
Vagonlara üst üste  bindirilen Ahıska Türklerinin çile dolu  yolculuğu 30 günden fazla sürdü. Bu yolculuk sırasında yaklaşık 17 bin Ahıska Türkü, açlık, soğuk ve hastalık nedeniyle yaşamını kaybetti. Hayatta kalabilen  Ahıskalılar, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan sınırları içinde şehirlerden uzak bilmedikleri bölgelere sürgün edildi.
Sovyet dikta idaresi tarafından kurulan  çalışma kamplarında kadın, yaşlı, çocuk , hasta, sakat  demeden   Ahıskalılar en ağır işlerde çalıştırdılar, e Ahıskalı Türklerinin kentlere  yerleşmelerine ve oldukları bölgelerden ayrılmalarına  yasaklar getirildi. Konulan katı kurallara uymayan Ahıskalı Türkler, aileleriyle birlikte Sibirya'ya 25 ikinci bir sürgüne gönderildiler. Ahıskalı ailelerden sürgünün sürgününü de yaşayanlar oldu.
Açlık, salgın ve bulaşıcı hastalıklar dolayı binlerce  Ahıska Türkü,  Asya'nın çeşitli bölgelerinde yaşamlarını yitirdi. Tüm acılarına rağmen Vatan özlemlerini kaybetmeyen Ahıskalı Türkler bulundukları bölgelerde mücadelelerine devam ettiler. Dünya Ahıskalı Türkleri Birliği(DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov liderliğinde yeni bir vizyona ulaşan Ahıska Türkleri şimdi Türk Dünyasının uyanışı ile yüzleri gülüyor.
Sonuç olarak sürgünlerle filizlenen Türkler şimdi Türkistan topraklarında koca bir çınar için büyüyorlar. 1991 yıllarda Türk Birliği diyenlere hayalperest dendi.12 Eylül sonrası Türk Milliyetçileri ‘’Turancılıkla’’ yargılandılar. Tarih 12 Kasım 2021 Türk Devletleri Teşkilatı ilan edildi. Ve yavru vatana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yapının içinde olacak dendi.. Bir defa yükselen bayrak yeniden yükseldi..

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

GÜNGÖR YAVUZASLAN yazıları