26 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 180.303
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.103
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 134
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.108
Bolu Genel Sağlık

Hastaneye başvuran sayısı azaldı…

1 Aralık’ta arttırılan kısıtlamalar ve beraberinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması olumlu etkisini göstermeye başladı. Son bir haftada Bolu’da İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin polikliniklerine başvuran hasta sayısında düşüş olduğu öğrenildi. Yetkililer covit servislerinin ve yoğun bakımların boşalabilmesi için maske-mesafe-temizlik önlemlerinin hassasiyetle devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Hastaneye başvuran sayısı azaldı…
mntyapi

Türkiye’yi ve Bolu’yu 11 Mart’tan sonra etkisi altına alan ve sonbaharda ikinci kez pik yapan yeni tip koronavirüs covit-19 hala insanlığı tehdit etmeye devam ediyor.

Koronaya karşı alınan tedbirler ve kısıtlamalar 1 Aralık’ta devlet tarafından arttırıldı. Bu kapsamda gidilen kısıtlamalar içinde hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması da bulunuyor. Hafta içi akşam saat 21.00 ilâ sabah saat 05.00 arasındaki kısıtlama hafta sonları 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması olarak uygulanmaya başlandı.

Aylardır maske-mesafe ve hijyen kısıtlamalarının önemine değinen yetkililer bu önlemlerin bir süre daha uygulanması yönünde hem fikir olurken arttırılan ve sokağa çıkma kısıtlaması olarak da uygulanan önlemlerin olumlu etkileri hastane polikliniklerine yansımaya başladı.

HASTANEYE BAŞVURAN HASTA SAYISI YARIDAN FAZLA AZALDI

Son aylarda Bolu’da İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde de tüm yurtta olduğu gibi yoğun bakım ve covit servislerinin dolarak, poliklinik başvurularının hızla artması başta hekimler olmak üzere tüm sağlık görevlilerine zor anlar yaşattı. Kısıtlamaların arttırılmasının ardından ise son bir haftada hastane polikliniklerine başvuran hasta sayısındaki düşüş umut verici oldu. Daha önce randevu ile poliklinik servislerine başvuran hasta sayısının yarıdan fazlasında düşüş olduğu görüldü.

HASTANENİN 4’TE 3’Ü COVİT SERVİSİ

Kısıtlamalar henüz sadece yeni vaka sayılarının azalmasında etkili olurken önümüzdeki günlerde kısıtlamanın hastanelerde arttırılan covit servisleri ve yoğun bakım ünitelerinin azalması yönünde de etkili olması bekleniyor. Bunun için kısıtlamalara uyulması, maske-mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi yönünde uyarılarının altını çizmeye devam eden yetkililer bu kararlılık ve tedbirler sayesinde salgının yenilebileceğini söylüyor. Gidilen kısıtlamalarla uygulanan tedbirler neticesinde İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde en son covit servisine dönüştürülen endoskopi bölümüyle birlikte dörtte üçünün kendi faaliyet alanlarına dönmesi bekleniyor.

KORONA KIRMIZISI SOLMAYA BAŞLADI

Öte yandan Bolu’nun korona durumunu gösteren Hayat Eve Sığar uygulamasındaki haritada da virüsün aktifliğini gösteren kırmızı rengin solmaya başlaması umut verdi. Haritada korona kırmızısının az da olsa küçülmeye başlaması ve çevresindeki yeşil rengin artması koronaya karşı uygulanan tedbirlerin olumlu etkisi olarak yansıyor.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL