İşte Bolu'da son durum!

Bolu Valisi Ahmet Ümit, yoğun kar nedeniyle yaşanan olumsuzluklar karşısında alınan önlemleri ve son durumu açıkladı.

İşte Bolu'da son durum!
19 Ocak 2022

Hafta başı yağan ve Salı gecesi etkisini arttırarak yağmaya devam eden yoğun kar yağışı sebebiyle Valilik’te Kriz Masası oluşturularak gerekli önlem ve tedbirlerin alındığını belirten Bolu Valisi Ahmet Ümit, son durum hakkında bilgiler verdi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Ümit, “Çarşamba günü saat 16:00’dan itibaren Valiliğimiz bünyesinde Kriz Merkezi oluşturularak ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla ve görevli personelimizle teyakkuz halinde gerekli tedbirler alınmıştır.Karayolları, Emniyet, Jandarma, AFAD, İl Özel İdaresi ve Kızılay ekiplerimiz vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve yollarımızın açık tutulması için fedakâr bir şekilde çalışmalarını sürdürdüler” dedi.

TÜM TEDBİRLERE RAĞMEN AKSAMALAR YAŞANDI

İl Özel İdaresi ekiplerinin 4 bin 500 km’lik köy yolu ağının açılması için 64 ekip ve 120 personelle karla mücadele çalışmalarına aralıksız olarak devam ettiğini söyleyen Ümit, “Ancak alınan tüm tedbirlere rağmen; kış lastiği olmayan, zincirsiz ve kurallara uymayan tırlar başta olmak üzere bazı araçların yoğun kar yağışı ve buzlanmanın da etkisiyle yolda kalmaları, kazalara sebebiyet vermeleri ve özellikle de TIR’ların makaslamaları (Yolu kapatmaları) nedeniyle ülkemizin en önemli güzergâhlarından olan Anadolu Otoyolu İlimiz güzergahı ve bağlantı yollarındatrafik akışında aksamalar meydana gelmiştir” diye konuştu.

TIR’LAR UYGUN YERLERE ÇEKİLDİ

AFAD, Kızılay vd STK gönüllüleri aracılığıyla trafikte kalmış vatandaşların lojistik desteklerinin sağlanması için de gerekli çalışmalar yapıldığını ifade eden ümit, “Kış şartlarına uygun olmayan araçlarla trafiğe çıkılmasından kaynaklanan bu hadiselerin tekrar yaşanmaması için güvenlik güçlerimiz ve Karayolları ekiplerimiz koordineli olarak kış lastiği ve zinciri olmayan araçların geçişini durdurarak gerekli kontrolleri yapmak suretiyle denetimlerine 24 saat esasına göre devam etmektedirler. Halihazırda alınan önlemler neticesinde Bolu-Ankara istikametinde tüm yol hatlarımız açık olup Anadolu Otoyolu Bolu Dağı Tüneli kesiminde Bolu-İstanbul güzergâhında trafik akışı iki şeritli olarak sağlanmaktadır. Ancak trafiğe uygun olmayan TIR’lar uygun yerlerde tutulmaya devam edilmektedir” dedi.

DAHA YOĞUN BEKLENİYOR

Vali Ümit, “Meteorolojik verilere göre önümüzdeki günlerde çok daha yoğun kar yağışı beklenildiğinden vatandaşlarımızdan özellikle zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamalarını, yola çıkacak olan sürücülerimizden de mutlaka araçlarının bakımını yaptırmalarını, araçlarında kış lastiği ve zincir olmadan kesinlikle yola çıkmamalarını bekliyoruz. Yollarda olan sürücülerimizden de hem trafik hem de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için trafik kurallarına uymalarını rica ediyor, sabır ve anlayışları için kendilerine teşekkür ediyor, hayırlı yolculuklar diliyorum” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.