Gebelik ve Corona, Covid 19 aşısı

Gebelik ve Corona, Covid 19 aşısı
31 Mart 2021

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen corona, covid 19 enfeksiyonu ve geliştirilen covid 19 aşıları konusunda çalışmalar oldukça yeni ve ileri araştırmalara açıktır.

Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından yapılan aşılar, hamile kadınlarda henüz test edilmemiş olsa da, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir zararlı etki göstermemiştir, ülkemizde de halen uygulanımda olan inaktif aşının türü özelliği ile daha güvenilir olduğu kabul edilmektedir.

Eldeki verilere göre Corona, covid 19 aşılarının gebelik öncesi dönemde yapıldığında doğurganlığı etkilemediği veya ileriki gebelikte herhangi bir soruna neden olmadığı düşünülmektedir.

Öte yandan gebelik planlayan kadınların Covid-19 aşısı olduktan sonra hamilelikten kaçınmasına da gerek yoktur.

Aşının gebelerdeki yan etkisi, gebe olmayanlarla benzerdir. En sık görülen ve gebelerde önemli olan yan etki ateştir, parasetamol içerikli ateş düşürücü ve fizik soğutma ile ateş düşürülmelidir.

Gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organlarının gelişimi için oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde dış etmenler özellikle gebe de ateşe neden olan Aşı, enfeksiyon vb. bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Gebeliği esnasında aşı yapılan annelerle, gebeliği esnasında belirti vererek yada vermeyerek bu enfeksiyonu geçiren annelerin bebeklerinde daha anne karnında antikorun bebeğe geçerek, doğan bebeklerde bu şekilde koruyuculuğun olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Emziren kadınlarda Covid-19 aşılarının güvenilirliği veya mRNA aşılarının anne sütüyle beslenen bebeklere etkileri konusunda tam olarak yüzde 100 doğru ve sağlıklı bir veri bulunmuyor. Fakat mRNA aşılarının, anne sütü alan bebekler için bir risk oluşturduğu düşünülmektedir. Ülkemizde uygulanan inaktif aşının çok daha güvenilir olduğu kabul edilebilir, bu yüzden olumsuz bir etki beklenmez.

Sağlık bakanlığımız gebelikte corona, covid 19 aşısı hakkında ki bildiriminde,

"Gebelikte inaktif COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir."

Şeklinde açıklık getirmektedir.

Hamilelik planlayan kadınlarımızın gebelik öncesinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile ilk muayenelerin de kapsamlı gebelik öncesi değerlendirmesinde corona covid 19 aşı yapılması konusunun da dahil edilmesi özellikle ileride riskli gebelik grubunda büyük önem arz edecektir.

İnaktif covid 19 aşı her ne kadar gebeler için zararlı olduğu yönünde beklenti ve veri olmamasına rağmen gebeler de güvenilirliği konusunda rutin kullanımına izin verecek çalışmalarda yoktur.

Gebe hastalarımızın özellikle de riskli gruptakilerin bu veriler ışığı altında hekimleri ile covid 19 aşısı yaptırmaları konusunda ortak karar vermeleri uygun olacaktır.

Bir sonraki yazımızda gebelik öncesi ilk değerlendirmede önem arz edilecek konulara değinilecektir.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

1 yorum yapılmış

  • Kenan Korel (2 Nisan 2021 - 17:49)
    Özledik doktor bey sizleri.. Tekrardan sizlerin Bolu için hizmet vermesini cani gönülden isteriz. Selam ile

Jin. Op. Dr. CEVDET İŞLER yazıları