GEBELİKTE TROİD HASTALIKLARI

GEBELİKTE TROİD HASTALIKLARI
8 Aralık 2021

Ülkemizde ,özellikle de bölgemizde troid hastalıkları sık görülmektedir.

Bu hastalıklar kendini boyunda ele gelen kitle (GUATR), çarpıntı , kilo kaybı yada kilo verememe,halsizlik yorgunluk , saç dökülmesi, adet düzensizlikleri,ellerde titreme kabızlık,sinirlilik, kuru cilt , hamile kalamama soğuğa yada sıcağa aşırı tahammülsüzlük veya tedaviye dirençli kansızlık ile kendini belli edebilir yada tamamen sinsi seyredebilir.

 Troid bezi ,beyine yakın hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu ile  kontrol edilir.Bu sayede troid bezinden T3 ve T4 hormonları salgılanarak başta vücut metabolizması ,diğer hormonlar ve vücuttaki sistemlerin  düzenli çalışması sağlanır.

   Troid bezinden bir şekilde  T3 ve T4 hormonun salgılanmasının azalması sonucu Hipotroidi olarak adlandırılan klinik durum oluşur. Bu durumda TSH normal sınırların üzerine çıkar en sık nedenleri ise daha önceden cerrahi olarak troid bezinin  tamamı yada bir kısmının çıkartılması, iyot alım eksikliği yada Haşimato hastalığında olduğu gibi hastanın kendi troid dokularına karşı antikor üretmesi ve hasar vermesidir.

 Tedavide dışarıdan Troid hormonu verilir(T3,T4) ve gebelikte kullanımı güvenlidir.

   Troid bezinin bir şekilde  fazla T3 ve T4 hormon üretmesi durumunda ise Hipertroidi olarak adlandırılan klinik tablo ortaya çıkar. Kanda  T3 ve T4 hormonu yükselir,  genelde tabloda TSH hormonun kontrolünden çıkan ve çok çalışan troid nodüleri nedendir ve bu hastalarda TSH hormonu baskılanır,normal sınırların altına düşer. Bu nodüler iyi huylu olabilecekleri gibi kötü huylu da  olabilirler.

 Kötü huylu nodüler dışında, gebelikte uygun dozlarda ağızdan güvenli tedavi şekli vardır.

 Bu iki Troid hastalık tablosunu taramak için pratik olarak da TSH hormonu kullanılır.

Annenin Troid hormonları bebek için gereklidir , bu hormonlar kolaylıkla plasentadan cenine geçerler ve  ilk aylarda ceninin beyin ve diğer organ gelişimlerine katkı sağlarlar.

Bu nedenle tedavi altındaki troid hastası gebelerin uygun aralıkla  troid hormon izleminin, anne ve bebek sağlığı açısından önemi büyüktür ve gereklidir.Hatta bu kadınların  hemen gebelik öncesi troid hormonlarının normal sınırlara getirilmesinde oldukça büyük fayda vardır.

 HİPOTROİDİSİ OLAN GEBELİKLERDE

*Düşük

*Erken doğum

*Bebekte gelişme geriliği

*Bebekte zihinsel gelişim bozuklukları 

*Annede hipertansiyon

*Annede doğum sonu artmış kanama

*Annede tedaviye dirençli kansızlık 

sık görülür.

*Hipotroidisi olan kadınlar kolay gebede kalamazlar, tüp bebek tedavisine bile iyi cevap vermezler.

HİPERTROİDİSİ OLAN GEBELERDE

*Preekkamsi,gebelik zehirlenmesi ve hipertansiyon

*Düşük

*Gelişme geriliği 

*Bebeğin anne karnında ölmesi

*Tedavi gören ancak kontrolsüz ve  yetersiz takipli hipertroidili gebelerin bebeklerinde hipotroidi

 riski sık görülmektedir.

Bu nedenle gebelik planlayan kadınlarımızın, gebelik  öncesi muayene ve değerlendirmesinde  troid bezinin sağlığının farkındalığında olmasının büyük önemi vardır.

 Daha önceden Troid hastalığı olup tedavi altındaki kadınlarımızın troid hormon değerleri daha  gebelik öncesinde regüle  edilmeli, kendi ve bebeğinin sağlığı için gebelik süresince hekiminin uygun gördüğü aralıklarda izlenmelidir.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Jin. Op. Dr. CEVDET İŞLER yazıları