25 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 148.425
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.277
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 140
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.860
Siyaset

Karsu: Bakanlığın adında bile ‘kadın’ kelimesine tahammül edemiyorlar

Başkan Karsu Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86’ncı yıldönümünü nedeniyle yaptığı açıklamada “Bakanlığın adında bile ‘kadın’ kelimesine tahammül edemeyen bir siyasi anlayış karşısında kadınların kendilerini ifade etmeleri bir yana, baskı, şiddet ve kadın cinayetleri her geçen yıl artmaktadır” dedi.

Karsu: Bakanlığın adında bile ‘kadın’ kelimesine tahammül edemiyorlar
mntyapi

Ülkemizde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86’ncı yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu “86 yıl önce öngörüsü ve devrimci ruhuyla bu adımı atan Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve bunun için mücadele eden kadınlarımıza şükran borçluyuz” dedi.

Karsu, açıklamasında “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1930’da belediye ve muhtarlık seçimlerinde;1934’te de kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Devrimlerinin en önemlilerinden biriydi. Çok sayıda Avrupa ülkelerinden önce tanıdığı bu hak için Mustafa Kemal Atatürk’e yürekten minnettarız. Kadın – erkek eşitliğini yaşamın tüm alanlarında egemen kılmaya çalışan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle genç cumhuriyetin en önemli toplumsal devrimlerinden birini gerçekleştirmiştir. 3 Nisan 1930’da kadınların yerel siyasette yer almasıyla başlayan süreç, 5 Aralık 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkıyla taçlandırılmış ve 8 Şubat 1935 tarihinde yapılan seçimlerde 17 kadın, ilk kez milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir. Bu nedenle 5 Aralık 1934, kadınlar için milattır, yeniden doğuştur, varoluştur” dedi.

Atatürk dönemi sonrasında bu konuda yapılması gerekenlerin tam olarak yapılmadığını ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda zihniyet dönüşümüne engel olunduğunu söyleyen Karsu, “Bunun sonucunda kadınlar, temsiliyet açısından hak ettikleri konuma ulaşamamışlardır. Ülkemizde kadınlar, dünyaya örnek olan kazanımlarını birçok batılı ülkeden önce elde etmesine karşın bugün toplumsal, sosyal ve kültürel yaşamdan dışlanmayla karşı karşıyadır. Bakanlığın adında bile “kadın” kelimesine tahammül edemeyen bir siyasi anlayış karşısında kadınların kendilerini ifade etmeleri bir yana, baskı, şiddet ve kadın cinayetleri her geçen yıl artmaktadır. İstihdam konusunda da çeşitli engellerle karşılaşan kadınlar, geleneksel kalıpların içine hapsedilmeye çalışılmaktadır. Oysa sorgulayan, düşünen, hakkını arayan, talep eden kadınlar; barışın da, üretimin de, hoşgörünün de, dönüşümün de anahtarıdır. Bu nedenle kadınların hem seçimle hem de atamayla oluşan karar organlarına eşit katılımını sağlamak için yasal düzenlemeler yapılmalı, kadın – erkek eşitliğine yönelik uluslararası sözleşmelerin uygulanmasında taviz verilmemelidir. Her türlü baskıya, tehdide ve şiddete karşı kadınlar vardır ve var olacaklardır” dedi.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL