KARSU NEDEN SESSİZ?

KARSU NEDEN SESSİZ?
17 Ekim 2020

Alt geçit krizine CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu neden sessiz kaldı?

Bir yanda gerekli yerlere bildirilmeden, izin alınmadan yapılan siyasi liderlerin ve Bolu’nun manevi babasının portresinin; gerekli yerin de kendilerine yapıldığını yaparak, onların da haber vermeden gece yarısı ansızın, talan edilmesi ve silinmeleri…

Bir yanda kazandırmak için tüm tecrübesi ve sinerjisiyle çalıştığı Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan…

İki ucu da keskin bıçak…

Karayollarına bildirilmeden yapılan hem de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün portresini, Türkiye Cumhuriyeti kurucusunun portresini diğer siyasi liderlerle aynı kefeye koyarak aynı ortamda portrelenmesine mi söz etsin…

Yoksa hak ettiği saygıyı ve değeri görmediği Özcan’ı sırf kollamak için Karayolları’nın gece gece yaptığı talana mı?

Bir yanda en baştan yapılan bir yanlış sonrasında gelen bir diğer yanlış, öte yanda kendi seçtirttiği Belediye Başkanı…

Hangisini savunsun? Hangisini eleştirsin?

Benim tanıdığım Karsu, bu dönemde sessiz kalacaktır.

Karsu’nun Atatürk’e ve Türk Bayrağı’na ne denli değer verdiği herkesçe malumdur. Ancak sanmıyorum ki Özcan alt geçide Atatürk’ün portresini yapacağını söylediğinde (Söyledi mi bilinmiyor o da ayrı konu) Karsu, alt geçide ayakaltı bir yere hem de hiç benzemeyen ve aynı ortamda diğer parti liderleriyle aynı yere Atatürk portresinin yapılmasına razı olsun…

Hiç sanmıyorum…

Özcan’ın neden alt geçide dar bir alana Atatürk portresini yaptırdığı da ayrıca tartışma konusu. Oraya yapılacağına, örneğin D-100 Karayolu’nun Kuruçay girişine ve Bolu’nun batıda çıkış noktasına E-5 kenarına o bahsettiği reklam tabelaları gibi ama çok daha gösterişli Türk Bayraklı bir Atatürk portresi pekâlâ koydurabilirdi. Böylece Ankara ve İstanbul istikametlerinden Bolu’ya girenler ve çıkanlar Atatürk şehrine geldiklerini fark eder, Özcan da amacına ulaşmış olurdu. Hem Bolu’nun Cumhuriyet tarihindeki ve daha öncesindeki tatsız izleri silinir, bugün Atatürk şehri olarak yeniden hafızalarda yer etmeye başlardı.

Alt geçitte benzemeyen bir Atatürk portresinin, parti liderleriyle aynı yere konmasına bu yüzden Karsu’nun sıcak baktığını ve bunun arkasında çok duracağını pek sanmıyorum.

Ama Karayolları’nın tutumu, evet; bu sadece Karsu’nun değil herkesin tepkisini alacak bir davranış oldu. Ancak Karsu bu konuda Özcan’ın ihtiyaç duyduğu desteği de vermeyebilir, sessiz kalır. Özcan hak eder mi bunu, evet… Çünkü Karsu’ya karşı izlediği duyarsız tutum bugünlerde Özcan’ı ihtiyaç duyduğu destekten mahrum bırakacaktır.

Hatırlayacaksınız ‘AYIP OLDU’ başlıklı yazımda da şahit olduğum bir olayı sizinle paylaşmış, İYİ Parti’nin 2. Olağan İl Kongresi’nde yaşananları size anlatmıştım. Kongreye ittifak misafiri olarak katılan Karsu’yu, salonda görmezden gelen ne selam veren ne yanına uğrayan Özcan’a, bir büyüğüne hem de kendisine emek veren parti il başkanına bu davranışını kınamıştım. O günden sonra sadece bu olay yaşanmadı. Özcan’ın Karsu’yu ve partisini tanımayan tutumu, ben iyisini bilirim davranışı devam etti.

Örneğin, Belediye Meclisi’nde Karsu’yu gördünüz mü? Katıldı mı? Hayır. Kendilerine 3 gün önceden Meclis’te nelerin görüşüleceğinin bildirilerek katılımının sağlanması gereken Karsu ve il yönetiminden üyeler de Meclis’te saksı olarak bulunmamak için Meclis’e gitmiyor. İyi Parti İl Başkanlığı’ndan gösterilen katılım da bu nedenle son dönemlerde Özcan’ın vurdumduymazlığı ile artık yapılmamaya başlandı.

Karsu, Bolu’da Özcan ve CHP için hatta genel siyasetin etik ve ahlaki değerleri için bir değerdir. Yaşı ve tecrübesi ile hem CHP için hem siyasiler için dev bir çınardır. Karsu’nun bu kıymeti siyasetçiler, partilileri ve özellikle kendisine çok şey borçlu olduğu ve olacağı Özcan tarafından bilinmelidir.

Karsu görülen o ki, şu dönem sessiz kalmayı tercih ediyor ancak Özcan ihtiyacı olduğunda arkasında ve yanında bu çınarı ve gölgesini bulmak için şimdiden hatalarını telafi etmelidir.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.