27 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 180.303
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.103
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 134
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.108
Ekonomi

Kısıtlamalardan bunalan esnafa iyi haber…

Kısıtlamaların ardından dara giren esnafa kira ve fatura ödemesi için devletten hibe para desteği yapılacağı haberi Bolu esnafında sevince neden oldu.

Kısıtlamalardan bunalan esnafa iyi haber…

“Covit’in sorumlusu biz değiliz” diyerek korona önlemleri kapsamında getirilen kısıtlamanın yemek sektörüne getirdiği büyük sıkıntıyı dile getiren Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Murat Abak, esnafa verilen destek haberini müjdeledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın destek paketini Bolu esnafıyla paylaşan Abak, geçtiğimiz günlerde İnterbolutv haber’e yaptığı açıklama ile “Esnaf 3 aydır kendisini yeni toparlamaya çalışıyordu. Devlet kredi verdi ama bu kredi, bu durumda nasıl ödenecek? Esnafın çalışanı ne olacak? Bu çalışanlar işten çıkarılmaya başlanacak. Vergiler var, kira var, kış mevsiminde doğalgaz var, elektrik faturaları var. Esnaf nasıl bu yükün altından kalkacak, evine nasıl bakacak?” diye sorarak devletin esnafa yardım elini uzatmasını istemişti.

ESNAFA DESTEK PAKETİ GELİYOR

Abak, Ticaret Bakanı Pekcan’ın oluşturulacak fondan esnafa destek verileceğini söylemesinin ardından esnafa yapılacak olan bu hibe desteğini esnafla paylaştı. Salgın döneminde kısıtlamalar nedeniyle işleri duran ve kazanç sağlayamayan esnafa bu desteğin ilaç gibi geleceğini söyleyen Abak, esnafın ayakta durabilmesi için devletin yardımlarını kesmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Pekcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bir fon oluşturulup kapalı kalan esnafa destek verilmesi planlanıyor. İkincisi Milli Eğitime bağlı okullardaki kantinler de kapalı, en azından devletin okullarında kira alınmaması, çalışanların sigortasının devam etmesi düşünülüyor. Üçüncüsü tüm esnafı kapsayacak şekilde pandemi süresince nakdi destek verilmesi üzerinde duruluyor. Herhalde bu bütçeden olacak. Kira, elektrik, su, doğal gaz ödemelerine hibe. işletmenin hacmine, işçi sayısına, tam kapalı, yarı kapalı durumuna göre destek miktarının belirlenmesi düşünülüyor. Sektörel ayrım yapılmak suretiyle elektrik, su, vergi, sigorta borçlarına destek olunacak. İstihdam durumuna göre destek miktarı artacak. Hem AB projesinden hem de yine diğer sektörlerden havuz oluşturulması düşünülüyor” dedi.

Bakan Pekcan ayrıca kira, elektrik, su, doğal gaz ödemeleri karşısında belirlenecek miktarda hibe ödeme yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na talepleri olduğunu da söyledi.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL