KOCA: İNSAN ÖMRÜ 20 YILDA 6 YIL UZADI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2023 Bütçe Sunumunu yapan Sağlık Bakanı Koca, 20 yılda insan ömrünün 6 yıl uzadığını, bunda sağlık hizmetlerinin payının büyük olduğunu söyledi.

24 Kasım 2022

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 bütçesi için söz aldı.

2022 sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesinden sağlıkta şiddetin önlenmesi için atılan adımlara kadar bir milat yılı olduğunu söyleyen Bakan Koca, Beyaz Reform adı verilen yeni sistemin, sağlık hizmetlerinin kalitesini de yükselttiğini belirtti.  

Şehir Hastaneleri’nin önemine de değinen Bakan Koca, “Salgında önemini herkesin anladığı şehir hastaneleri, Türkiye’nin sağlıkta yeni bir döneme geçmesini sağlamıştır. Bunlar birer hastane olmaktan öte, sağlık şehirleridir. En büyük şehir hastanesini iki ay önce Ankara’da açtık” dedi. 

Sözleşmeli hekim kadrosunun 27 bin’e çıkarıldığını söyleyen Bakan Koca, “Küçük şehirlerdeki hastaneler başta olmak üzere, tüm hastanelere yaygınlaştıracak şekilde, sözleşmeli kadrolar artırıldı. Sözleşmeli hekim kadrosu 27.000’e çıkarıldı” diye konuştu.

Bakan Koca, 20 yılda insan ömrünün 6 yıl uzadığını söyleyerek “Doğumda beklenen yaşam süresi, son 20 yılda ortalamada 6 yıl uzayarak erkeklerde 76, kadınlarda ise 81 olmak üzere, 79 yılı buldu. Bunda sağlık hizmetlerinin payı büyüktür” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.