04 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 187.518
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 32.381
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 187
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.190
Genel

Korkmaz: 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümü

Mustafa Kemal Atatürk’ün 82. ölüm yılında Ata’yı saygı ve minnetle anan Korkmaz, hiçbir ölümün bu kadar yeni, hiçbir ölümlünün bu kadar ölümsüz olmadığını söyledi.

Korkmaz: 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümü
banner

mntyapi

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı ve Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi Erkan Korkmaz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 82. Ölüm yılında yayımladığı mesajda Atatürk’ü anmanın en iyi yolun onun mirası olan cumhuriyete sahip çıkmak olduğunu söyledi.

10 Kasım’ın 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümü olduğunu söyleyen Korkmaz, “Dünyaya gelmiş en büyük lider olan Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu o an, tüm ulusun kalbinde hiç geçmeyen bir sızı olmuştur. Ve fakat hiçbir ölüm bu kadar yeni, hiçbir ölümlü de bu kadar ölümsüz değildir. Kuşkusuz, onu anmak, anlamaktan; miras bıraktıklarına sarılmaktan geçmektedir. Emperyalistlere, işgalcilere karşı verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tüm mazlum uluslara ilham olan Mustafa Kemal Atatürk, ‘En büyük mirasım’ dediği Cumhuriyeti de gelişmiş tüm ülkelerin parmak ısıracağı şekilde muntazam olarak şekillendirmiştir” dedi.

Atatürk’ün bu toprağın üstünde tebaadan millet olmaya, tek yürek atan bir ulus olmaya giden yolları ömrünü vererek ördüğünü söyleyen Korkmaz, “Tüm dünyanın kabul ettiği üzere; Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve ufku, her dönemde pusula olan büyük bir liderdir. Engin ileri görüşlülüğü, barış yanlısı tutumu, dünya gerçeklerini kavrayışı, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk’ü dünyanın en büyük liderlerinden biri yapmıştır. Dünya üzerinde tek bir sıfatla tanımlanamayan, halkı tümüyle kendisini desteklemesine rağmen bir diktatörlük değil demokratik bir ülke yaratan, halkın egemenliğini bu denli önemseyen tek lider Atatürk’tür. Başöğretmen sıfatına sahip tek lider olması da onu yegâne kılan bir başka özelliğidir. Her türlü bilim dalı ile ilgilenen Atatürk, halkın okuyup yazamadığı sadece üst azınlık grubun anlayabildiği Osmanlıca yerine, halkın gerçek dili olan Türkçeyi alfabesiyle beraber hayata geçirmiş, bir ulusa kılık kıyafetten davranışa kadar çağın ilerisinde olan bir yaşam biçimini aşılamıştır. Şüphesiz, Atatürk’ü sevmek, anlamak, onu sadece özel günlerde anmak demek değildir. Onu anmak ve anlamak, onun izinden gitmekten ayrı tutulmamalıdır. Kahvehanelerde değil laboratuvarlarda sabahlayacak kadar çalışkan olmak, onun ilelebet payidar kalacağını söylediği Cumhuriyete ve değerlerine sonuna kadar sahip çıkmak demektir. O, bu

Cumhuriyeti kimsesizlerin kimsesi olsun diye kurmuşken, bu ulusun çaresiz ve yalnız kalan her ferdini dert edinmek demektir. Onu anlamak, okumak; yılmadan, öğrenmenin sonu olmadığının farkında olarak bilgi peşinde koşmak demektir. Ve elbette tüm bu değerleri, nesiller boyu aktarmak, diri tutmaktır onu anlamak. Onun içimizdeki sesini hiçbir gürültü bastıramayacaktır. Atatürk’ün dediği gibi içeride ve dışarıdaki tüm kötü niyetli çabalara rağmen, onun mirası olan Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, bu uğurda verdiğimiz mücadeleden asla ödün vermeyeceğimize söz veriyor, Atamızın aziz hatırası önünde saygı ve özlemle eğiliyoruz” diye konuştu.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL