Köroğlu Master Planı'nda son gelişme...

Bolu TSO Başkanı Ateş, Köroğlu Master Planı'nı hakkında konuştu. Ateş, 38,8 bin hektarlık alanda planlanan Köroğlu Dağı KTKGB(Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri)'nin Bolu'daki turizmin gelişiminde ve büyümesinde kilit rol oynadığını belirterek, projenin tamamlanacağı tarihi açıkladı.

Köroğlu Master Planı'nda son gelişme...
2 Ocak 2023

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, 2022 yılını değerlendirdi.

400 YENİ FİRMA KURULDU

2022 yılında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası camiasına her hafta ortalama 7-8 üye olmak üzere toplamda da 400 yeni üye katıldığını belirten Ateş, yeni firma kuruluşlarının 2021 yılının üstünde bir gelişme gösterdiğini kaydetti.

Ateş, “İmalat sanayi sektörü 2022 yılında dinamik ve aktif bir şekilde gelişmiştir. Yılın ilk 11 ayında sanayi kuruluşlarımız ülke geneli ile paralel bir şekilde yüksek kapasitelerde çalışmış ve ekonomimize istihdam, üretim, gelir ve ihracat yönünde katkı sağlamışlardır. İlin dış ticaretteki durumu göz önüne alındığında il ihracatı 2022 yılı ilk 11 aylık döneminde geçen yılın aynı döneminde olan 151 milyon dolardan yüzde 7.28’lik artışla 162 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. İl ithalatı ise 2022 yılı ilk 11 aylık döneminde geçen yılın aynı döneminde olan 158 milyon dolardan yüzde 17,9’luk artışla 185 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Merkezi Bolu’da olan firmaların dış ticaret rakamları olan bu değerlere, merkezi Bolu’da bulunmayan ancak ilimizde faaliyet gösteren firmalarımız da eklendiğinde yıl sonunda bu rakamların 1,5 milyar dolar seviyesinde olacağı ve bu artış grafiğinin 2023 yılında da sürmesini hedefliyoruz” dedi.

YENİÇAĞA VE DÖRTDİVAN OSB’LERİ...

Tam kapasiteye ulaşan Bolu Merkez Organize Sanayi Bölgesi’nin ardından sanayinin planlı ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmesini sağlamak adına yerel yönetimlerle ile birlikte Yeniçağ ve Dörtdivan OSB çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ateş, “Yeniçağ ilçemizdeki OSB konusunda kamulaştırma çalışmaları hızlı biçimde devam ediyor. Yeniçağa OSB’yi tercih edecek potansiyel yatırımcılara ihtiyaç duyacağı her kriterde hâlihazırdaki durumunu rapor haline getirdik. Ayrıca yatırımcılara yönelik bir şehir fizibilitesi de hazırladık. Kamulaştırmanın tamamlanıp çok yakın bir zamanda artık yatırımcılarımıza parsel tahsislerine başlanmasını öngörüyoruz. Dörtdivan ilçesinde ise OSB konusunda yer seçim aşamasında olup hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Bu konuda da 2023 yılı zarfında hızlı bir yol almayı hedefliyoruz”diye konuştu.

YUKARISOKU’YA YENİ TIR PARKI

Ateş, “Oda olarak yürüttüğümüz bir diğer önemli çalışma olan Arçelik PCİ ve yardımcı sanayi ağının bulunduğu bölgenin ıslah OSB’ye dönüştürülmesi konusundaki çalışmalarımız devam etmektedir. Söz konusu bölgenin şehir yaşantısından ayrıştırılarak daha düzenli hale gelmesi büyük önem arz etmektedir. Bununla beraber ilimizin sanayi açısından gelişmekte olan ve Arçelik fabrikasını da içinde barındıran Yukarı Soku bölgesinde yoğun sanayi faaliyeti sebebiyle ağır araç trafik yoğunluğu oluşmaktadır. Oluşan yoğunluğun azaltılması ve trafiğin düzenlenmesi açısından otoyol giriş çıkış gişe istasyonu yapılmasına yönelik çalışma ve girişimlerimiz devam etmektedir. Bölgeye modern olanaklarla donatılmış bir de tır parkı yapılması yönünde paydaşlarımızla olan çalışma ve girişimlerimiz ise devam ediyor” dedi.

YEŞİL MUTABAKATTA DANIŞMANLIK HİZMETİ

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat uyum süreci önemli gündem maddesi olduğunu ifade eden Ateş, “Bu çerçevede odamızca hazırlanıp Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'ndan destek almaya hak kazanan “Bolu Metal Sanayi Grubu Yeşil Mutabakat Uyum Mevcut Durum Analizi, Strateji ve Eylem Planı Hazırlanması” teknik destek projesi faaliyetleri sürmektedir. Projenin 2023 yılı ilk yarısında tamamlanmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı sanayi kuruluşları arasında üretilen ürün portföyü veya girdi/tüketim malzemeleri yönünden metal/alüminyum, demir-çelik vb. bileşenleri kullanan firmaların ürettikleri bu ürünlerinin karbon ayak izi hesaplamaları, yeşil mutabakat sürecine uyumluluk mevcut durum analizi ve firma bazlı öneri eylem planı unsurlarını içeren rapor hazırlanması ve firmaların konuyla ilgili eğitilmesini kapsayan danışmanlık hizmeti alınacaktır” şeklinde konuştu.

KÖROĞLU DAĞI PROJESİ

Bolu için en önemli sektörlerden biri olan turizm konusunda 2022 yılında da önemli bir yol kat edildiğini belirten Ateş, Köroğlu Master Planı’nın 2023 yılının ilk yarısında tamamlanacağını kaydetti. Ateş, “Mevcut yatak kapasitemiz turizm belgeli 30 tesiste 4651 yatak, basit turizm belgeli 121 tesiste 4620 yatak ve 13 kamu misafirhanesinde 550 yatak ile toplam 9821 yatak sayısına ulaşmıştır. 2023 yılında da yeni yatırımlar ile artışın devam edeceğini hedefliyoruz. 38,8 bin hektarlık bir alanda planlanan Köroğlu Dağı KTKGB (Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri) Bolu’daki turizmin gelişiminde ve büyümesinde kilit bir rol durumundadır. Bilindiği üzere KTKGB’ler de yapılacak turizm yatırımları yatırım teşvik sisteminde 5. Bölge teşviklerinden faydalanabilmektedir. Dolayısı ile ilimizin turizm tesisleşmesi ve kümelenmesinde günümüzde ve gelecekte turizmin yönelimlerine göre profesyonel biçimde planlanmasını beklediğimiz KTKGB son derece önemli ve kritik bir rol üstlenecektir. Bu alandaki taslak plan çalışmaları 2023 yılı ilk çeyreğinde tamamlanmak üzere devam etmektedir. Odamızın il turizminin gelişimi açısından sürdürdüğü çalışmada Doğu Marmara Kalkınma Ajansından destek almaya hak kazanan “Bolu İli Turizm Sektörü Rekabetçilik Analizi” teknik destek projesidir. Bu projenin içeriğinde Bolu ilinin turizm alanında diğer destinasyonlar ile ne ölçüde rekabet edebileceğinin, eksik ve aksayan yanlarının ortaya konması için akademik olarak geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış bir ölçek ile analiz edilmesini planlanmaktadır. Söz konusu projenin 2023 yılının ilk yarısında tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi. 

BOLU'NUN TESCİLLİ 25 ÜRÜNÜ VAR

Coğrafi işaretler hususunda BTSO’nun 2016 yılında başlatmış olduğu süreç sonucunda, Bolu’nun günümüzde 5’i menşe adı, 20’si mahreç işareti olmak üzere toplam 25 coğrafi işaretli tescilli ürünü olduğunu söyleyen Ateş, “Odamız öncülüğünde ilçelerimizle birlikte sürdürülen gayretli çalışmalar sonucunda tescilli ürün sayımızı 11’ e yükselttik. Coğrafi İşaretlerimiz tescili sonrası yaygınlaştırma ve ekonomiye katkılarının artırılması faaliyetlerine hız verdik. Bu konuda 2021 yılında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazanan “Coğrafi İşaretli Ürünlerin Stratejik Pazarlama Yol Haritasının Oluşturulması” teknik destek projesi 2022 yılında tamamlanmıştır. Proje sonucunda ortaya çıkan plan çerçevesinde önümüzdeki dönemde özellikle 2023 yılı içerisinde söz konusu ürünlerin üretiminin artırılması, marka değerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımıza paydaş kuruluşlarımızla birlikte devam ediyoruz” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.